10 powodów, dla których warto czytać dzieciom książki

Macierzyństwo

Czy w XXI wieku, w czasie wszechobecnego Internetu, smartfonów, tabletów i świata wirtualnego, warto poświęcić czas na czytanie dzieciom książek?

Oczywiście, że tak! Oto 10 powodów dla których warto czytać dzieciom

1.  Świat książek nie zna granic

Literatura dziecięca porusza multum tematów, które pomogą rodzicom, przybliżyć rzeczywistość swojej latorośli. Począwszy od nauki kolorów, liczb czy nazw części ciała, przez naukę sikania na nocnik, zasad savoir vivre, po skomplikowane mechanizmy rządzące dzisiejszym światem.

2. Książki rozwijają dziecięcą inteligencję

Sprawiają, że dzieci stają się mądrzejsze. Dużo łatwiej nauczyć malucha pewnych rzeczy, np. budowy ludzkiego ciała, poprzez książki, zawarte w nich ilustrację oraz dopasowany do wieku opis.

3. Poszerzają wyobraźnię

W książce wszystko jest możliwe. Każda podróż może mieć miejsce. Nie ma granic terytorialnych, finansowych. Literatura może ukazać dziecku świat, którego w żaden inny sposób by nie poznało. Przykładem niech będą baśnie Andersena.

4. Pozwala lepiej zrozumieć emocje, które targają dziećmi

Wiele książek na rynku wydawniczym napisane jest w taki sposób, aby pomóc rodzicom wyjaśnić maluchom skąd biorą się różne emocje i jak dzieci mogą sobie z nimi radzić. Na przykładzie książkowych bohaterów, dziecko może zmierzyć się z własnymi odczuciami, nauczyć się je rozróżniać i nazywać.

5. Pozwalają budować wrażenia estetyczne

Z książką jest jak z filmem. Nie każda każdemu przypadnie do gustu. Dzieci, które od wczesnych lat stykają się z różnorodną literaturą, wyrabiają sobie gust i poczucie estetyczne.

6. Rozbudzają kreatywność i ekspresję

Książki motywują do działania. Zachęcają do podjęcia wysiłku.

7. Rozwijają i poszerzają słownictwo

Im więcej książek, z którymi styka się na co dzień dziecko, poprzez samodzielne czytanie, ale również i poprzez słuchanie książek czytanych przez rodziców/dziadków/rodzeństwo, tym bogatszy zasób słów naszych milusińskich. Żadna bajka w tv nie da dziecku tego, co książka.

8. Pomagają rozwijać osobowość dziecka

Pokazują mu szeroką gamę postaw, z których dziecko wybiera te, które najbardziej odpowiadają jego wyobrażeniu o sobie.

9. Uczą kulturalnego spędzania czasu

Literatura to sztuka. Dziecko, które pokocha czytanie, nigdy nie będzie się nudziło.

10. Rozwijają zainteresowania dziecka

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek tematycznych, które w sposób usystematyzowany poszerzają wiedzę dziecka na dany temat. Co więcej, wiele nowych zainteresowań pojawia się u dzieci pod wpływem lektury, którą obecnie czytają.

A więc, czy warto czytać książki? Warto! Zawsze i wszędzie.

————————————
Autor: Justyna Tobolska
www.bonottobolska.pl
———————————–

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
Dziękujemy, że jesteś z nami <3