malinowa planeta objawy ciąży

5 pierwszych objawów, po których rozpoznasz że jesteś w ciąży

Macierzyństwo

Często zanim lekarz potwierdzi u nas ciąże, same zastanawiamy się czy to się z nami dzieje to są jej pierwsze objawy. Kobiety które starają się o dziecko z utęsknieniem czekają na zatrzymanie się miesiączki. Często już dzień po terminie biegną do apteki i wykupują zapas testów ciążowych licząc, że zobaczą upragnione dwie kreski. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Huśtawka nastrojów

Najczęstszym pierwszym objawem jest huśtawka nastrojów wynikająca ze wzrostu poziomu hormonów przede wszystkim estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej. Prolaktyny, kortyzolu i wielu innych. Więc jeśli oglądasz  w telewizji reklamę pokarmu dla małych kotków i jednocześnie zalewasz się łzami wzruszenia to możliwe że jesteś w ciąży.

Spać, spać i jeszcze raz spać…

Kolejnym objawem jest senność i zmęczenie: wynika to z gwałtownego podwyższenia poziomu progesteronu w organizmie. Związane jest to również z większym wysiłkiem wielu narządów, które oprócz organizmu kobiety zaopatrują w substancje odżywcze nowo rozwijający się organizm.

Mdłości poranne

Znasz z filmów ten moment kiedy bohaterka ni stąd, ni zowąd biegiem leci do łazienki i wymiotuje? Wpływ na to ma podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej. Można sobie pomóc, pijąc między innymi napar z imbiru.

Nadwrażliwość na zapachy

Jest to kolejny objaw związany ze zmianą stężenia hormonów  w ciele kobiety. Jedna z teorii mówi, że jest to objaw ochronny. Ma na celu chronić organizm kobiety i dziecka przed szkodliwymi substancjami. Gorzej jak nagle zaczyna przeszkadzać nam zapach partnera i ulubionych potraw.

Tkliwość piersi jak i powiększenie ich

Wiele kobiet ( i ich partnerów) jest zafascynowana wyglądem swoich piersi, które bez interwencji chirurga są piękne i pełne. Zmienia się również kolor brodawek sutkowych na ciemniejsze, podobnie  jak i kolor warg sromowych. Te objawy, oprócz badania ginekologicznego, najczęściej pomagały lekarzom na początku 20 wieku rozpoznać ciąże.

Drogie przyszłe mamy, proszę jednak nie sugerować się powyższymi objawami. Mogą one wystąpić, razem, mogą samodzielnie, ale nie zawsze są one objawami ciąży. Zachęcam do określenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej we krwi czyli wykonania testu ciążowego beta-HCG. On rozwieje wszystkie wątpliwości.

A wszystkim starającym życzę aby jak najszybciej na teście pojawiły się dwie kreski

———————————
Karolina Mossakowska
położna
———————————

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.