malinowa planeta, pilates w ciazy

5 powodów dla których pokochasz pilates w czasie ciąży

Zdrowie i Uroda

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy wolno ci ćwiczyć? Nie wiesz jaka aktywność będzie najlepsza dla ciężarnej? Zaraz wszystko wyjaśnimy. O tym, że warto ćwiczyć w ciąży wiadomo nie od dziś. Jest mnóstwo form aktywności, których możesz się podjąć. Polecamy wszystkim metodę pilates. Dyscyplina ma już prawie sto lat, ale nic nie straciła na swojej aktualności, a co więcej, wiele metod treningowych czerpie z tego nurtu, polecają ją też lekarze i fizjoterapeuci.

1. Ćwiczenia są łatwe, a dają szybko efekty

Najogólniej, to proste, ale wymagające skupienia i kontroli ćwiczenia, których głównym celem jest wzmocnienie ciała, gorsetu mięśniowego, który stabilizuje kręgosłup, miednicę i przekłada się na właściwą pracę rąk i nóg.  Przez to, że dużo pracujesz nad mięśniami posturalnymi szybko zyskujesz ładną sylwetkę, spłaszczony brzuch, talię, uda, ramiona, przestają Cię boleć plecy, masz wrażenie, że Twoje ciało jest takie smuklejsze i dotlenione (o oddychaniu piszemy na końcu).

2. Pomaga w ciążowych dolegliwościach

No dobrze, ale czy to mi zrobi „dobrze” właśnie w ciąży? No i przecież brzuch teraz płaski nie będzie… Pamiętaj, że mięśnie brzucha to przede wszystkim struktura kontrolująca właściwą pracę kręgosłupa. Tak, tak, utrzymanie we właściwej formie mięśnia poprzecznego brzucha (bo to jeden z naszych mięśni głębokich, naszych „głównych zainteresowanych” we wszystkich ćwiczeniach) sprawia, że nie będzie Cię bolał kręgosłup! Jego osłabienie powoduje opadanie całego ciała w dół, zaburza właściwy kształt pleców, a rosnący ciążowy brzuszek dodatkowo zmienia nam punkt ciężkości.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Pilates nauczy Cię, jak zbalansować ciało i utrzymać mięśnie sprawne i smukłe. Na takich ćwiczeniach dowiesz się, co robić, żeby wzmocnić kręgosłup i ulżyć w dolegliwościach, które w ciąży są typowe – ”łupanie w krzyżu”, „kaczy chód”, bóle w miednicy i w biodrach, spojeniu łonowym, w okolicy klatki piersiowej i łopatek, w obręczy barkowej itp. Poczujesz, jak Twój kręgosłup wydłuża się, grawitacja nie „ciągnie” już tak Twojego brzucha w dół. W pewnych pozycjach (klęk podparty, pozycje boczne) odciążysz kręgosłup i poczujesz niesamowitą ulgę, a przy okazji wzmocnisz odpowiednie mięśnie.

3. Szybciej wrócisz do formy po porodzie

Kiedy nauczysz się odpowiednio ustawiać ciało i pracować nim, łatwiej będzie Ci wykonać w połogu i po nim wszystkie ćwiczenia, którymi będziesz chciała zmniejszyć brzuch, zapobiec nietrzymaniu moczu i w ogóle wyglądać zgrabniej i smuklej po porodzie.

 4. Nauczysz się (wreszcie) oddychać

Świadomy, skontrolowany oddech uspokaja ciało, pomaga przygotować je do porodu (oddech w czasie porodu rzecz święta, kto rodził, ten wie!). Dużo w pilatesie poświęcamy czasu na ćwiczenia oddechowe. Pracujemy przeponą, głównym mięśniem oddechowym, który również ma kolosalny wpływ na naszą sylwetkę i postawę ciała. W czasie ciąży przepona przemieszcza się (tak jak większość naszych narządów w brzuchu), co może utrudniać jej normalne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, by odpowiednio uczyć się oddychać, wykorzystując ten mięsień w pełni i mobilizować go do pracy. Takie ćwiczenia oddechowe są jednym z fundamentów metody. Po zajęciach uczestnicy często czują się „lekko i rześko” i „dotlenieni”.

5. Możesz ćwiczyć go zawsze

Mądry nauczyciel pilatesu będzie wiedział, które ćwiczenia będą zbawienne dla osób w ciąży. W niektórych studiach są odrębne godziny z ćwiczeniami dla pań spodziewających się dziecka. Na pilates nie ćwiczymy cardio, skupiamy się za to na ćwiczeniu jednocześnie kilku partii ciała. Dlatego jest jeszcze jeden plus ćwiczenia pilates – nie wiedzieć kiedy, pięknie wzmacniają się (ale nie rosną!) przy okazji ramiona, barki, jędrnieją pośladki i wysmuklają nogi. Ot, taka to niesamowita dyscyplina!

—> 6 powodów dla których nie powinnaś intensywnie ćwiczyć po porodzie /KLIK/

—> Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy, mieć orgazm i nie popuszczać moczu? /KLIK/

—> 5 rzeczy, przez które nigdy nie wrócisz do formy po porodzie /KLIK/

—> 5 powodów dla których pokochasz pilates w czasie ciąży /KLIK/

—> JAK ćwiczyć i jak NIE ćwiczyć mięśnie dna miednicy /KLIK/

———————————–
Autor: Wiola Grossman
http://supermama.biz/
Dyplomowana i certyfikowana nauczycielka PILATES i Jogi. Wieloletnia instruktorka fitnessu dla kobiet w ciąży, po porodzie i mam z dziećmi. Terapeutka ćwiczeń dna miednicy, rozejścia kresy białej. Trener personalny. Prowadzi Klub dla Kobiet. Mama.
————————————

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
 malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci