Adaptacja dziecka w żłobku – na co się przygotować?

Macierzyństwo

Adaptacja małego dziecka w żłobku lub przedszkolu, z pewnością nie jest łatwym okresem w życiu rodziny. Odczuwane są wtedy silne emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne. Dlatego warto byłoby się do tego procesu przygotować pod względem merytorycznym jak i emocjonalnym.

Każdy żłobek z uwagi na różnorodność np. form pracy, powinien posiadać własny specjalnie przygotowany program adaptacji dla dzieci, który postara się wyjaśnić zatroskanym rodzicom, na czym w ogóle polega ten proces. Dopełnieniem programu są osoby pracujące w żłobku, które powinny wychodzić z inicjatywą i służyć pomocą i radą.

Co to jest adaptacja dziecka?

Adaptacja to proces przystosowania się dziecka do nowej sytuacji, środowiska, osób, nowych zabawek. Dlatego dorośli muszą pomóc maluszkom, aby początek życia w nowym środowisku pamiętały jak najlepiej.

Przyjmuje się, że okres adaptacji powinien zostać dobrany indywidualnie do każdego dziecka, ponieważ może zależeć w dużej mierze np. od jego charakteru (czy jest w miarę śmiałe i jak bardzo otwarte na innych), stanu zdrowia czy też od wieku. Z reguły trwa od kilku dni do kilku tygodni. Pobyt powinien być stopniowo wydłużany, aż do osiągnięcia planowanej ilości godzin.

Na co zwrócić uwagę podczas adaptacji dziecka w żłobku?

Należy wspomnieć, że w czasie adaptacji mogą ulec zmianie zachowania dziecka na poziomie psychospołecznym i fizjologicznym, jako reakcja na przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Zaliczamy do nich np. trudności w zasypianiu, brak apetytu, płacz, niepokój. Oczywiście są to skrajne zachowania i nie należy się ich dopatrywać u każdego dziecka, aczkolwiek rodzic powinien mieć ich świadomość.

Pamiętajmy również, że płacz dziecka, choć kruszy najtwardsze serca, jest zdrową oznaką, reakcją na daną sytuację. Niemniej jednak należy zrobić dosłownie wszystko, aby negatywne emocje nie trwały dłużej niż jest to potrzebne.

Jak przygotować dziecko do adaptacji w żłobku?

Dlatego w momencie podjęcia decyzji o uczęszczaniu malucha do żłobka, należy z maluszkiem rozmawiać o tym, co się wydarzy. Rozstania choć czułe, powinny być w miarę sprawnie rozegrane, aby nie wydłużać i nie manifestować pożegnania.

Można powiedzieć np.: „Ignasiu zostaniesz teraz z ciocią i będziesz się bawił z innymi dziećmi. Mamusia przyjdzie po ciebie po obiadku! Kocham cię! pa pa do zobaczenia”.

Słowo dotrzymywane i powtarzane sprawi, że maluch kolejne rozstania z bliskimi będzie odczuwał mniej stresująco, a z czasem dostosuje się do zasad wykreowanych przez dorosłych. Do żłobka zabierzmy ulubiony kocyk, przytulankę lub zabawkę, która będzie się kojarzyła z domem i da efekt przeniesienia uczuć na znany przedmiot. Postarajmy się, aby czas zaraz po odebraniu dziecka ze żłobka poświęcić w głównej mierze jemu samemu. Zabierzmy go np. na spacer, na plac zabaw, pobawmy się z nim w domu, aby odreagował miniony dzień i poczuł bliskość rodzica.

Pozytywne nastawienie rodziców to podstawa skutecznej adaptacji

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie rodzica, ponieważ dziecko potrafi odbierać nasze negatywne emocje i z nimi sobie nie poradzić, reagując np. lękiem, płaczem, niepewnością.

Nie da się ukryć, że rodzice również przechodzą trudne chwile związane z rozłąką i obawą o ich dziecko. Niezwykle ważne jest, aby rodzice nie tłumili w sobie tych emocji i najlepiej porozmawiali o nich z bliską osobą, opiekunką lub psychologiem żłobkowym. Rozmowa pomoże zrozumieć siebie i dziecko. To własnie dorośli powinni  postarać się pokazać dziecku, w jaki sposób ma wejść w środowisko społeczne i jak ma na nie reagować.

/przeczytaj o współpracy rodziców z placówką podczas adaptacji /KLIK/

Żłobek jest miejsce przyjaznym maluchom i tego się trzymajmy 🙂

Jeśli podoba Ci się wpis, polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

———————————————
Autor: Justyna Kaczorowska
Psycholog
———————————————-

 malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci