Sprawdź, czy jesteś gotowa na BLW swojego dziecka

Macierzyństwo

BLW tłumaczone w Polsce jako „Bobas Lubi Wybór” a za oceanem – „Baby led weaning” to metoda rozszerzania diety niemowlaka, polegająca na wprowadzaniu stałych pokarmów drogą: z rączki do buzi (bez papek, słoiczków itp.).

Kiedy dziecko jest gotowe, by zacząć przygodę z samodzielnym jedzeniem?

  1. Nie wcześniej niż po 6 miesiącach wyłącznego karmienia mlekiem.
  2. Gdy dziecko potrafi stabilnie siedzieć.
  3. Gdy dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem (to ten moment, gdy siedzisz przy stole, zagryzasz kawę ciastkiem i czujesz na sobie wzrok, którym patrzył Muzzy in Gondoland na zegarki).

Korzyści z BLW

Korzyści z BLW to m.in. obudzenie u malucha ciekawości poznawania smaków, wzmocnienie w dziecku poczucia własnej sprawczości i wspieranie zaradności.

Test dla rodziców

Wiesz już, kiedy to dziecko jest gotowe na BLW. A czy Ty jesteś gotowa na BLW? Sprawdź sama! Na każde z zagadnień odpowiedz tak lub nie. Zsumuj swoje pozytywne odpowiedzi i sprawdź, czy BLW jest dla ciebie.

  1. Przeczytałaś podręcznik Rapley i Murket, znasz większość przepisów z Ala’antkowego BLW i należysz do jednej z grup rodziców uzupełniających dzieciom dietę metodą BLW.
  2. Obejrzałaś minimum 100 zdjęć pokazujących dzieci, których rodzice wprowadzili BLW.
  3. Kupiłaś (dostałaś/wypożyczyłaś) krzesło z tacką – stanowisko do jedzenia dla twojego dziecka.
  4. Masz świadomość, że dziecko przed jedzeniem trzeba: albo rozebrać do pieluszki, albo ubrać w fartuch (na całe ciało), albo ubrać w cokolwiek a po posiłku… przebrać w czyste ubranie.
  5. Masz świadomość, że po BLW jedzenie będziesz mogła znaleźć na podłodze, ścianie, szafkach, może nawet na suficie a niekoniecznie w brzuszku dziecka.
  6. Masz w domu psa, dla którego BLW twojego dziecka stanowić będzie dodatkowe urozmaicenie diety (ten punkt nie jest obowiązkowy, jeśli jesteś gotowa wziąć na siebie to, co bierze na siebie pies).

 A teraz sprawdź swój wynik!

 Odpowiedziałaś „TAK” 6 lub 5 razy

Gratulacje! Jesteś gotowa na BLW. Wiesz, co i jak, więc gotuj brokuły i marchew, smaż na suchej patelni placuszki z kaszy manny i piecz pulpeciki na zdrowie.

Odpowiedziałaś „TAK” 4, 3 lub 2 razy

Masz bardzo dobre podstawy do tego, by zacząć BLW. Zastanów się jeszcze, czy nie warto byłoby rozłożyć na podłodze pod krzesłem folię malarską a w planie finansowym uwzględnij malowanie ścian w pomieszczeniu, w którym będzie jadło dziecko.

Odpowiedziałaś „TAK” 1 raz lub na wszystkie pytania odpowiedziałaś „NIE”

BLW to nie twoja bajka. Nie chcesz dodatkowego sprzątania. Nie chcesz widzieć resztek jedzenia porozrzucanych w dziwnych miejscach. Wolisz karmić dziecko łyżeczką i tym, co mu akurat podasz. Oczywiście, zrobisz, jak uważasz. Masz do tego pełne prawo. Pomyśl tylko o tym, że dając dziecku coś do zjedzenia „do rączki”, zyskujesz cenne minuty na zjedzenie własnego ciepłego posiłku.

Powodzenia w rozszerzaniu diety i smacznego! 

A jak Wy rozszerzałyście dietę swoich dzieci? Napiszcie w komentarzach, na Facebooku /KLIK/

—> Neofobia – zaburzenie odżywiania u dzieci, czyli czemu dziecko NIC nie je? /KLIK/

—> Jak rozpoznać klasycznego niejadka i zmotywować go do jedzenia? /KLIK/

—> Co zrobić by niejadek zjadł obiadek? /KLIKNIJ/

—> 3 pyszne śniadanka dla dzieci w 10 minut /KLIK/

—> Daj dziecku przykład! Jak zmienić złe nawyki żywieniowe dziecka /KLIKNIJ/

—> 5 sposobów jak przekonać dziecko do niejedzenia słodyczy /KLIK/

————————————————————–
Autorka: Agnieszka Goździejewska – Stawowa
Mama blogująca: Matka Goździa /KLIK/
————————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
Dziękujemy, że jesteś z nami <3