Chustowanie niemowląt – filmik jak chustować dzieci

Macierzyństwo

Skąd się wzięło chustowanie?

Od pokoleń rodzice noszą swoje dzieci. Na całym świecie spotkać możemy mamy noszące swoje pociechy w różnych rodzajach chust czy nosideł.  Z własnego doświadczenie, wiem, że to świetne rozwiązanie zarówno dla rodzica, jak i dla malucha. Nosząc wspieramy prawidłowy rozwój dziecka, bo zaspokajamy jedną z jego podstawowych potrzeb, jaką jest potrzeba bliskości i poczucia bezpieczeństwa, dzięki czemu młody człowiek rozwija się bardziej harmonijnie. Dziecko noszone w chuście poznaje świat z perspektywy dorosłego, ale dajemy mu jednocześnie możliwość dozowania bodźców, bo gdy poczuje się zmęczone, może przytulić się do rodzica, schować w chuście i spokojnie usnąć.  Rodzicom noszenie w chuście zapewnia bliskość z dzieckiem, wolne ręce i zdrową postawę podczas noszenia. Jednocześnie nie ogranicza nas wózek, nie musimy go zostawiać przed wejściem do muzeum, czy myśleć gdzie go postawić w restauracji, aby nikomu nie przeszkadzał.

Jednak zanim zaczniemy nosić dziecko w chuście lub miękkim nosidle warto poznać..

…kilka zasad:

  • nie nosimy przodem do świata, bo dzieci mają bardzo wrażliwy układ nerwowy -dla nich będzie to zbyt dużo bodźców; nie mają wtedy możliwości spokojnego zaśnięcia, gdy będą zmęczone. Poza tym, nosząc dziecko pleckami do naszej klatki piersiowej, wymuszamy bardzo niewygodną i niezdrową dla dziecka pozycję;
  • dzieci, które jeszcze nie siadają samodzielnie nosimy tylko w chustach, bo tylko chusta zapewni właściwe podparcie delikatnego kręgosłupa;
  • nosimy tylko w dobrze zawiązanej chuście, bo źle zawiązana chusta nie podpiera odpowiednio kręgosłupa dziecka, nie stabilizuje główki i stawów biodrowych.
WARSZTATY ODBYŁY SIĘ W ŻŁOBKU MALINOWY DOMEK W NOWEJ IWICZNEJ
WARSZTATY ODBYŁY SIĘ W ŻŁOBKU MALINOWY DOMEK W NOWEJ IWICZNEJ

Warto też znać rodzaje chust i nosideł:

– chusta tkana długa

To dość długi kawałek materiału (od 2,7 do 5,2m) tkany specjalnym splotem – skośnokrzyżowym, żakardowym lub diamentowym. Wbrew pozorom splot materiału jest bardzo ważny, bo to dzięki niemu chusta po zawiązaniu nie wżyna się w ramiona noszącego, właściwie odciąża i otula dziecko. Można w niej nosić dziecko na wiele sposobów – z przodu, na plecach, na boku. Posłuży od urodzenia do ok 2,5 lat.

-chusta kółkowa

Krótsza wersja chusty długiej, ale na jednym końcu są dwa kółka przez które przekładamy materiał. Dziecko w tej chuście nosimy na boku, jednak ze względu na nierównomierne obciążenie ramion chusta ta polecana jest na krótsze dystanse.

-nosidło ergonomiczne

To gotowe rozwiązanie dla pewnie siedzących dzieci. Dobrze dobrane będzie świetnym towarzyszem wędrówek.

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z noszeniem dziecka w chuście lub nosidle zapraszam na prywatne konsultacje. Jestem doradcą noszenia w chustach i nosidłach (kurs Clauwi®). Konsultacje najczęściej odbywają się u klienta w domu. Przywożę ze sobą specjalne lalki do trenowania, różne chusty i nosidła. Wspólnie dobierzemy najlepszą chustę lub nosidło oraz wiązanie, które najlepiej będzie odpowiadało Waszym potrzebom.

WWW.MALINOWYDOMEK.PL
WWW.MALINOWYDOMEK.PL

———————————–

 Kama Papińska, Doradca Noszenia w Chustach i Nosidłach Clauwi®, Tel. 502-132-281, www.doula.papinska.pl

———————————–

Jeśli podoba Ci się wpis, skomentuj go lub polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/