Co twoje dziecko robi w żłobku? Czyli wszystko pod kontrolą

Macierzyństwo

Twoje dziecko jest nowe w żłobku? Obawiasz się jak sobie poradzi i chciałabyś wiedzieć co robi? Już odpowiadamy na Twoje pytania.

Grunt to pozytywna adaptacja

Amelka ma dwa lata. Co dzień żegna się z mamą w szatni. Ot jeden buziak i cześć. Mama zdecydowanym ruchem kieruje ją w stronę drzwi żłobkowej sali, które dziewczynka z odwagą i radością przekracza.

Niedługo potem słyszę jak rozmawia z innymi dziećmi, które płaczą za rodzicami. Amelka im tłumaczy: mama w pracy, tata w pracy, Amelka też! A ja ? – pyta Zosia. Ty też w pracy! Dzieci ze zrozumieniem kiwają głowami, bo skoro mówi to Amelka, która jest w tej samej sytuacji co one, to kłamać nie może.

Amelka jest dzieckiem, które łatwo zaadaptowało się do żłobkowej rzeczywistości. Jest ciekawa świata, wesoła, gadatliwa i skora do zabawy.

Każde dziecko prędzej czy później staje się takie jak ona. Jeśli dziecko wie po co i dlaczego przychodzi do placówki czuje się o wiele pewniej niż dzieci które nie są do tego przygotowane psychicznie. Amelka wie że pobyt w żłobku to jej codzienność jak praca dla rodziców.

Nauka poprzez zabawę

Dzień w żłobku jest pełen pracy dla każdego malca. Dorosłym praca kojarzy się przeważnie z koniecznością, z obowiązkiem, a że małe dzieci uczą się poprzez zabawę, wielu z nas wydaje się to błahostką. Tak jednak nie jest.

Wystarczy przypomnieć sobie sytuację w której znajdowaliśmy się po raz pierwszy: pierwsza lekcja jazdy samochodem, pierwszy dzień w nowej pracy… Dzieci w wieku żłobkowym co dzień mają do wykonania jakieś nowe zadanie, co dzień stykają się z czymś nowym. Czy to nie stresujące? Mieć do pokolorowania duże koło, ale zanim się to uda trzeba złapać kredkę w ten sposób, żeby nie wypadła z ręki, trzeba skierować ku dołowi odpowiedni jej koniec, a potem wprawić ją w ruch tak by zaczęła rysować. Do tego pilnować by zamalować to co wewnątrz konturu, a nie na zewnątrz. To bardzo skomplikowane! Dlatego doceniaj wytwory, które dziecko z dumą przynosi ci do pokazania. To wytwór jego starań i ciężkiej pracy. Nie bagatelizuj ich! Nie zostawiaj w szatni. Oglądaj i chwal!

Odkrywamy świat w żłobku

Większość dzieci do każdej czynności podchodzi z wrodzoną ciekawością świata. Uwielbiają odkrywać i uczyć się nowych rzeczy. Tyle fascynujących spraw dookoła!

Żłobek jest po to by umożliwić dziecku odkrywanie tych rzeczy. By stworzyć warunki i zbytnio nie przeszkadzać. Wszakże o wiele bardziej fascynujące jest samodzielne odkrycie,  niż obserwowanie jak ktoś dorosły robi to za dziecko i pozwala jedynie patrzeć.

Rutyna w żłobku jest ważna!

W żłobku rządzi plan dnia. Dzieci z czasem wiedzą jakie aktywności po sobie następują i czego można się spodziewać po śniadaniu, a czego po obiedzie. Dzięki temu wiedzą nie tylko to, kiedy będą tańczyć, kiedy malować, a kiedy budować z klocków. Dzięki temu wiedzą też kiedy przyjdzie mama.

Kontynuacja w domu to podstawa

Umiejętnie zorganizowana przestrzeń i zabawa rodzi ogromne możliwości do zdobywania wiedzy i nowych zdolności. Zabawy te nazywamy fundamentalnymi. W naturalny sposób uczą dzieci elementarnych spraw w prosty i niewymuszony sposób. Nie potrzeba do tego wymyślnych zabawek, tylko to co jest wokół nas. Wokół zdobytej wiedzy można budować nowe pojęcia i poszerzać horyzonty. Maluch zaczął odróżniać psa od kota czy krowy. Świetnie! Pokaż mu inne gatunki psów. Jak wygląda duży, a jak mały piesek. Jaki kolor może mieć sierść i jaka jest w dotyku. Pokaż mu co jedzą psy, pobawcie się na czworaka w biegające pieski. Tak właśnie twoje dziecko nabywa wiedzę w żłobku. Gdy tańczy uczy się wyrażać muzykę ruchem, odtwarzać ruch, cieszyć się z tego i z wspólnej zabawy. Zaczyna odróżniać muzykę wolną i szybką, cichą i głośną. To naprawdę dużo.

Dlatego po całym dniu dziecko ma prawo być zmęczone tak rodzic po pracy. Warto o tym pamiętać gdy maluch wieczorem marudzi i jest nieznośny. Jego układ nerwowy ma ograniczone możliwości i czasem nadmiar bodźców powoduje przeciążenia. Wieczorem warto zadbać o wyciszenie  i przygotowanie dziecka do zdrowego snu. Wtedy maluch najlepiej odpocznie po całym dniu pracy i będzie rano gotowy by zgłębiać nowe ciekawe zagadki codzienności.

——————————————————-
Autor: Małgorzata Kalinowska – Sokół
pedagog i wychowawca w żłobku
——————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
Dziękujemy, że jesteś z nami <3