/ w tym cyklu Pytanie o Wychowanie (PoW) nasz ekspert Anna Czuba odpowiada na pytania rodziców/.
Dzień dobry,
Pani Anno, mam problem ze swoim trzyletnim synkiem, który w napadach złości potrafi rzucić się na mnie z pięściami. W pozostałych sytuacjach mój syn jest małym aniołkiem. Jest grzeczny, zna większośc granic i zasad w domu. Natomiast zupełnie nie potrafi opanować złości kiedy mu odmawiam pewnych rzeczy, typu zakup nowej zabawki, czy wyłączenie bajki po ustalonym czasie. Sytuacja dotyczy tylko mnie. Nie zdarza mu się uderzyć męża czy kogoś obcego. Do mnie jednak nie ma zahamowań. Jak powinnam reagować? Jak oduczyć go tego? Gosia
Anna Czuba:
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: nie pozwolić się bić. Kiedy synek się złości i próbuje Panią uderzyć można przytrzymać jego rękę i powiedzieć stanowczym tonem „nie zgadzam się na to, żebyś mnie bił, to mnie boli”. Aby pomóc dziecku radzić sobie z emocjami inaczej niż przez bicie można uczyć dziecko nazywać swoje emocje. Można dodać „chyba się złościsz, można się złościć, złość jest w naszym domu dozwolona, ale w złości nie można bić innych”. W chwilach, kiedy emocje opadną można z dzieckiem na ten temat porozmawiać i pomóc mu znaleźć jakąś bezpieczną alternatywę do bicia. Można podpowiedzieć dziecku, przykładowo, „kiedy masz ochotę mnie uderzyć możesz tupnąć nogą albo zatańczyć taniec złości lub oddychać tak, jakbyś chciał podtrzymać w powietrzu niewidzialne piórko”.
Być może tak Pani reaguje i nie pomaga. Tak może być. Są dzieci, które niektórzy specjaliści od wychowywania nazywają trudnymi, inni upartymi, jeszcze inni silnymi… ja zwykłam mówić o takich dzieciach bardziej wymagające. Takie dzieci muszą sprawdzić kilkaset razy tą samą zasadę, muszą wiele razy testować, dopytywać próbować… Jeżeli Pani reakcja będzie zawsze taka sama i wypowiadana z taką samą stanowczością, powinno poskutkować.
To jest kwestia stawiania dzieciom granic, a jak mówią Monika i Marcin Gajdowie w swojej książce „Rodzice w akcji”, „Jeśli nasze dzieci mają wyrosnąć na zdrowych emocjonalnie i moralnie ludzi, to należy im stawiać granice i to jak najwcześniej”.
Jeśli podoba Ci się wpis, skomentuj go lub polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/