Cukrzyca ciążowa – jakie są zagrożenia dla dziecka?
Cukrzyca ciążowa jak sama nazwa wskazuje jest rodzajem cukrzycy występującym w okresie ciąży. Tylko niewielki procent cukrzycy ciążowej po porodzie nie ustępuje i zmienia się w cukrzycę typu 2.
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, powodującą częste wahania poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza powyżej normy. Wysoki poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny dla stanu zdrowia matki i dziecka, może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu, poronień oraz poważnych komplikacji przy porodzie.
Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana głównie w początkowym okresie ciąży. Według danych statystycznych zostaje ona zdiagnozowana u 3 -5% kobiet ciężarnych. W prawie wszystkich przypadkach cukrzyca ustępuje po porodzie. Pozwala ją wykryć proste rutynowe badanie poziomu glukozy we krwi oraz test tolerancji glukozy (ang. oral glucose test, OGT).
Do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku cukrzycy ciążowej?
Gdy ginekolog zleci nam okresowe badania w tym badanie poziomu glukozy we krwi i jego wynik będzie poza normą, powinien dać skierowanie do poradni diabetologicznej, na wizytę u diabetologa. Okres oczekiwania na wizytę jest stosunkowo krótki, trwa średnio od jednego do dwóch tygodni. Diabetolog zleci kolejne badania w celu określenia stanu zdrowia. W większości poradni diabetologicznych znajduje się także dietetyk, do którego diabetolog powinien wysłać pacjentkę z rozpoznaną cukrzycą ciążową. Większość pacjentek jednak wybiera prywatne konsultacje dietetyczne, ze względu na krótszy okres oczekiwania na wizytę.
Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/
W leczeniu cukrzycy wspiera także endokrynolog, zwłaszcza jeśli w cukrzycy towarzyszą inne zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy. Położna pomaga przygotować się do porodu i edukuje w temacie połogu i laktacji. TUTAJ możesz się zapisać na bezpłatny kurs internetowy KLIK.
Rodzaj leczenia cukrzycy ciążowej
Leczenie cukrzycy ciążowej zależy od stopnia wahań poziomu glukozy we krwi. Delikatniejszą formę cukrzycy ciążowej (ang. Gestational Diabetes Mellitus 1, GDM1) leczy się za pomocą zmiany stylu życia tzn. wprowadzeniem zdrowej zbilansowanej diety z ograniczeniem cukrów prostych. Najczęściej jest zalecana dieta oparta na produktach z niskim indeksem glikemicznym (ciemne pieczywo, warzywa, nabiał itp.), wykluczeniem żywności wysoko przetworzonej.
Obserwuj mnie na Instagramie /KLIKNIJ/
Zapotrzebowanie na energię zmienia się w zależności od trymestru. Choć panuje jeszcze przekonanie, że w ciąży można jeść za dwóch to nie jest korzystne ani dla zdrowia matki ani dziecka. W zależności od trymestru ciąży zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w różnym stopniu, maksymalnie do 475 kcal na dzień. Dla porównania tyle kcal ma dodatkowa kolacja lub duża paczka chipsów. W zdrowej diecie pod czas ciąży jest ważna odpowiednia ilość posiłków w ciągu dnia. Powinny one być regularne, nawet mniejsze ale częstsze. Zaleca się od 4-5 porcji dziennie, gdzie obiad powinien być największym posiłkiem pod względem wartości energetycznej.
Trzeba zmienić swój styl życia
Do zmiany stylu życia wlicza się także aktywność fizyczna, która o umiarkowanej intensywności jest zalecana przez prawie cały okres ciąży. Przykładami takiej aktywności fizycznej mogą być np. spacery, ćwiczenia relaksacyjne, w zależności od zaawansowania ciąży może być to delikatna zumba czy taniec do ulubionej muzyki w domu.
Kiedy do leczenia cukrzycy ciążowej włączyć insulinę?
Drugim typem cukrzycy ciążowej (ang. Gestational Diabetes Mellitus 2, GDM2) jest cukrzyca wymagająca insulinoterapii. Tutaj insulina musi być podawana w formie zastrzyków od kilku razy do zastrzyków przy każdym posiłku. W tym przypadku leczenie opiera się na wprowadzeniu zdrowej diet, aktywności fizycznej i stosowaniu insulinoterapii zgodnie z zaleceniami diabetologa. Bardzo ważna jest także wizyta u pielęgniarki diabetologicznej lub edukatora cukrzycowego, którzy przekazują niezbędną wiedzę na temat diety przy insulinoterapii, prawidłowym wykonywaniu pomiarów glukozy we krwi, wykonywaniu zastrzyków czy korzystaniu z indywidualnej pompy insulinowej.
Skąd czerpać sprawdzoną wiedzę o cukrzycy ciążowej?
Przede wszystkim od personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek diabetologicznych, dietetyka, edukatora cukrzycowego. Książki i blogi dietetyków, edukatorów cukrzycowych są także dobrym miejscem do szukania wskazówek odnośnie diety i aktywności fizycznej. Nowym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób z małą ilością wolnego czasu są kursy internetowe tworzone przez dietetyków klinicznych.
Najważniejsze w cukrzycy ciążowej są konsekwentne zmiany stylu życia, które skutecznie normalizują poziom glukozy we krwi zmniejszając szansę na powikłania zdrowotne matki i dziecka.
mgr Noemi Lipnicka – Krzciuk – biotechnolog medyczny, edukator cukrzycowy i studentka ostatniego roku dietetyki na Uniwersytecie w Łodzi. Współautorka innowacyjnego projektu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – bezpłatnego kursu internetowego „Cukrzyca ciążowa i zdrowe odżywianie”. https://ciazowa.cukrzyca.net
Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. /KLIK/ Dziekuję <3