ćwiczenia po porodzie, fitness po ciąży

6 powodów dla których nie powinnaś intensywnie ćwiczyć po porodzie

Zdrowie i Uroda

Pamiętasz tekst o powrocie do formy po porodzie? /KLIK/

Pamiętasz, że nie ma sensu rzucać się na ćwiczenia z internetu w oczekiwaniu na mega szybki sukces bez przemyślanej strategii działania?

Przeczytaj tekst o ODWAŻNEJ AKCJI INSTRUKTOREK FITNESS I FIZJOTERAPEUTEK

Niestety, w internecie jest masa filmów z ćwiczeniami obiecujących fantastyczne efekty. Wrzucane są najczęściej przez osoby w większości wytrenowane…

W końcu miarka się przebrała. Obserwujące, pracujące dotąd skromnie w zaciszu swoich klubów i gabinetów instruktorki i fizjoterapeutki specjalizujące się w treningu kobiet po porodzie powiedziały: dosyć obietnic i robienia wody z mózgów mamom! Na ciężkie ćwiczenia przyjdzie czas! A teraz…

Zacznij od podstaw. Dlaczego?

Ryzykujesz nabawieniem się:

 1. przepukliny – nierzadki wcale przypadek po porodzie – podskoki mogą spowodować przemieszczanie i uwięźnięcie przepukliny, czego konsekwencje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia!
 2. powiększenia rozejścia mięśni prostych brzucha – ćwicząc nieodpowiednio taki rozstęp nie będzie chciał zejść się fizjologicznie, by go zamknąć wymagana jest najpierw praca z fizjoterapeutą. Czasem może kończyć się to wystąpieniem w/w. przepukliny i koniecznością interwencji chirurga i operacją, po której do roku nie można nic dźwigać (powodzenia przy dzieciach).
 3. wysiłkowego nietrzymania moczu – ciąża i poród to wyzwanie dla mięśni dna miednicy – nie ma znaczenia, czy poród siłami natury czy cesarskie cięcie – każde z nich osłabia ten obszar. Niewłaściwe ćwiczenia, zamiast usprawniać te mięśnie, osłabiają je jeszcze bardziej, co skutkuje wysiłkowym popuszczaniem moczu, a może skończyć się…

Czytałaś już wpis o mięśniach dna miednicy? Koniecznie przeczytaj /KLIK/

 1. obniżeniem/wypadnięciem narządów rodnych – poważna dolegliwość, nieprzyjemna, wymagająca długiej rehabilitacji lub koniecznością operacji plastyki krocza.
 2. bólem kręgosłupa – po ciąży nie będziesz umiała pracować odpowiednio brzuchem. Taka jest prawda. Bez „reedukacji” właściwych mięśni, obciążając się niewłaściwymi ćwiczeniami, prędzej czy później odczujesz wszystko w przepracowanym kręgosłupie. Wtedy szybko zniechęcisz się do dalszej pracy.
 3. zaburzeniem laktacji – zbyt intensywny wysiłek może niekiedy zaburzyć karmienie piersią.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Każda z nas jest inna – ćwicz z głową

Na powrót do formy po porodzie jest odpowiednia procedura, fizjologia na pewne rzeczy pozwoli, a na inne nie! Poza tym każda z nas jest inna i dla większości treningi z internetu „dla wszystkich” są po prostu szkodliwe!

Pamiętaj, że internetowy film NIE WEŹMIE ODPOWIEDZIALNOŚCI za urazy, przepukliny, rozejścia mięśni czy osłabienie mięśni dna miednicy pań próbujących naśladować takie wyczyny. Ty widzisz tylko efekt końcowy. Patrząc w internet jesteś sama.

Ale nie musisz być sama z problemem. Śledź kampanię w internecie i na FB oznaczoną #dajczasmamie.

Kampania zrzesza fizjoterapeutki i instruktorki, które od lat pracują z kobietami, same rodziły i wiedzą z czym normalna mama się boryka.

Znajdziesz tam mnóstwo wskazówek:

 • od czego zacząć,
 • czym różni się powrót do formy po porodzie siłami natury i po cesarskim cięciu – bo te rządzą się innymi prawami.
 • jak dopasować trening do swoich możliwości
 • kiedy konsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą
 • kiedy zwiększać intensywność treningu
 • jak pomóc sobie dietą
 • czego robić nie wolno
 • jak sobie nie zaszkodzić
 • jak być po prostu sprawną i szczęśliwą mamą 🙂

#dajczasmamie, po prostu…

—> 6 powodów dla których nie powinnaś intensywnie ćwiczyć po porodzie /KLIK/

—> Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy, mieć orgazm i nie popuszczać moczu? /KLIK/

—> 5 rzeczy, przez które nigdy nie wrócisz do formy po porodzie /KLIK/

—> 5 powodów dla których pokochasz pilates w czasie ciąży /KLIK/

—> JAK ćwiczyć i jak NIE ćwiczyć mięśnie dna miednicy /KLIK/

—> Fizjoterapia ginekologiczna? Zadbaj o to już w ciąży! /KLIK/

———————————–
Autor: Wiola Grossman
http://supermama.biz/
Dyplomowana i certyfikowana nauczycielka PILATES i Jogi. Wieloletnia instruktorka fitnessu dla kobiet w ciąży, po porodzie i mam z dziećmi. Terapeutka ćwiczeń dna miednicy, rozejścia kresy białej. Trener personalny. Prowadzi Klub dla Kobiet. Mama.
————————————

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci