Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego niosą ze sobą wiele wyzwań i zmian w życiu kobiety. Już wcześniej, przed narodzinami przyszła mama ma sporo powodów do stresu – niepokoje o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka, potem lęk związany z samym porodem.Dlatego po porodzie może pojawić się depresja poporodowa, albo baby blues.
Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/
Po narodzinach maleństwa musi odnaleźć się w kompletnie nowej rzeczywistości, całe jej dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami. Partner (jeśli jest takowy), praca, znajomi też, a kobieta przeważnie jest sama w domu z maluchem wymagającym stałej troski i uwagi. Do tego notoryczne niedospanie, pobudki w nocy, nierzadko problemy z laktacją no i chroniczne zmęczenie.
To naprawdę spore obciążenie, które może okazać się dla młodej mamy zbyt duże i spowodować wystąpienie smutku poporodowego albo nawet poporodowej depresji.
Co to jest baby blues?
Smutek poporodowy zwany potoczne „baby blues” to nic innego jak fizjologiczna reakcja na poród. Występuje dość często, bo u ok. 50-80% kobiet. Na szczęście nie trwa zbyt długo, bo mija zwykle kilka dni po porodzie.
Jego objawy to min. spadek nastroju, płaczliwość, rozdrażnienie, nadmierna wrażliwość na bodźce, uczucie wyczerpania, kłopoty z koncentracją, bóle głowy, kłopoty ze snem, brak apetytu. Baby blues zazwyczaj nie wymaga leczenia natomiast ważne jest, by kobieta w tym czasie otrzymała maksimum wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych.
Co to jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa objawami przypomina depresję kliniczną, ale ma też swoje charakterystyczne cechy. Należą do nich uporczywe, nawracające lęki młodej mamy, że nie sprosta wyzwaniom macierzyństwa, że nie będzie potrafiła w sposób właściwy zająć się dzieckiem, że mu zaszkodzi. Objawom tym często towarzyszy poczucie bezradności, winy i wstydu. Może też pojawić się przekonanie o własnej nieatrakcyjności, poczucie opuszczenia i niezrozumienia ze strony bliskich, problemy z komunikacją, wyrażaniem i okazywaniem uczuć. Ponadto chwiejność emocjonalna, płaczliwość i bezsenność. Czasem nawet myśli samobójcze.
Jak poradzić sobie z depresją poporodową?
Leczenie depresji poporodowej polega zazwyczaj na zastosowaniu wsparcia psychologicznego w postaci odpowiedniej terapii. Nierzadko włączane są tu też leki antydepresyjne. Problemem może stać się to, że młoda mama albo nie ma siły albo może mieć problem ze zorganizowaniem sobie czasu na wizytę u specjalisty. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być konsultacja z psychologiem on-line.
Skontaktuj się z psychologiem!
Zaletami tego rozwiązania są niewątpliwie:
- możliwość skontaktowania się z psychologiem z dowolnego miejsca na świecie (jedyny warunek – dostęp do internetu)
- brak konieczności wychodzenia z domu
- brak konieczności zorganizowania opieki nad dzieckiem
- nie tracenie czasu na dojazd tam i z powrotem
- możliwość przeprowadzenia rozmowy w najbardziej dogodnym momencie
Jest szansa, że takie spotkania okażą się być wystarczającym wsparciem. Jeśli nie, to trzeba rozważyć włączenie wsparcia farmakologicznego (lek po konsultacji przepisze psychiatra lub lekarz rodzinny) lub w najcięższych przypadkach szpitalnego.W każdym razie młoda mama nie może zostać pozostawiona sama sobie z problemem.
———————————————————————–
Autor: Katarzyna Suchowicz-Herma
psycholog
Poradnia Psychologiczna „Bezpieczne Relacje” KLIK
————————————————————————
Autorka artykułu jest psychologiem. Ukończyła szkolenie pierwszego i drugiego stopnia z terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Odbyła staż w Poradni Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie, przez kilka lat pracowała on-line w internetowej poradni E-psychologowie.pl. Obecnie prowadzi własną firmę „Poradnia Psychologiczna Bezpieczne Relacje” Pracuje także w Centrum Zdrowia Piaseczno. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Kontakt: katarzyna.herma@bezpiecznerelacje.pl lub telefoniczny +48 786907952. Możliwość konsultacji na skypie.
Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/