malinowa planeta, ciąża w pracy, kiedy powiedziec o ciazy

Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci?

Rozwój zawodowy

Może dlatego, że nigdy nie doświadczyli w swoich firmach takiego zjawiska jak kobieta w ciąży, bo znikały jak kamfora, zaraz po przekazaniu informacji pracodawcy?

Jest mnóstwo porad dla ciężarnych o tym jakie prawa im przysługują i w jakim zakresie są chronione. I całe szczęście! Natomiast mało kto zwraca uwagę na pracodawcę. Ludzie wychodzą z założenia, że przedsiębiorca zawsze sobie poradzi. Nikt nie pyta go o koszty, ani o problemy jakie musi pokonać, żeby znaleźć kogoś na miejsce pracownicy, która prawdopodobnie zniknie na minimum rok.

Kilkuletni urlop macierzyński

Jeśli zniknie na rok, to jeszcze pół biedy, ale czasami znika na kilka lat, rodząc w międzyczasie pierwsze dziecko, będąc na macierzyńskim, wychowawczym. Potem zachodzi w drugą ciążę, znowu idzie na macierzyński i tak w kółko. Zdaje sobie sprawę z tego, że wróci tylko po to żeby dostać wypowiedzenie.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Przyszła mama często znika chwilę po tym, jak dowie się o ciąży. Jak tylko upewni się, że jest już chroniona prawem i nietykalna. Oczywiście są zawody, w którym jest to wskazane. Kiedy trzeba pracować fizycznie (rozkładanie towaru, praca w hurtowni), albo jest się narażoną na ryzyko chorób zakaźnych (żłobek, przedszkole, przychodnia, szpital), to wiadomo że należy chronić ciążę i unikac ryzyka.

Ucieczka na L4 na początku ciąży

Natomiast z niewiadomych przyczyn dużo kobiet wykonując niezagrażającą ciąży pracę ucieka na L4. Również tutaj prawo staje po stronie ciężarnych i określa warunki złagodzonych obowiązków, które pracodawca musi zapewnić – czasami przesunąć na inne stanowisko, a czasami zwolnić z niektórych czynności. Zatem takie ucieczki są wyłącznie strzałem w kolano i skutkują utratą zaufania.

Nie ma się potem co dziwić, że pracodawca doświadczony takimi przypadkami, podczas kolejnych rektutacji, odrzuca cv kobiet w wieku rozrodczym, młodych mężatek i kobiet z małymi dziećmi.

Problemy pracodawcy

Dzisiaj nie ma już rynku pracodawcy, teraz jest rynek pracownika. Znaleźć kogoś, kto spełnia większość wymagań czasami graniczy z cudem. Niektóre zawody to ciągłe szkolenia, których koszt pokrywa pracodawca. Mając do wyboru: inwestować w młodą kobietę, która za chwilę zniknie, albo w matkę z długim stażem, lub mężczyzn nie będzie miał żadnych wątpliwości.

Dlaczego pracodawca boi się młodych kobiet i świeżo upieczonych matek?

Jakie nasuwają się pierwsze skojarzenia?

  • za chwilę wyjdzie za mąż, urodzi dzieci i tyle ją będę widział,
  • nawet jeśli wróci to dziecko non stop będzie chorowało i pracownica będzie na wiecznym L4.

Oczywiście teraz podniosą się głosy kobiet, które powiedzą że pracowały do 9 miesiąca, że poszły tylko na krótki macierzyński, a chorym dzieckiem opiekuje się babcia/niania/tata.

Jeśli jesteś/byłaś jedną z tych kobiet, to za te stereotypy możesz podziękować koleżankom, które postąpiły zgoła inaczej. Oczywiście każda mama musi sama podjąć decyzję, czy idzie na krótki czy roczny macierzyński. Jest taki wybór, więc należy z niego korzystać. Ale nie dziwmy się, że pracownik na zastępstwo jest o całą galaktykę bardziej wyedukowany i wdrożony w stale zmieniające się procedury niż my, siedząc 1,5 roku w domu. A pracodawca na samą myśl, że wrócicie i będzie musiał wysłać was na zapewne płatne szkolenia ma stan przedzawałowy…

Dziecko też jest taty!

Pokutuje też to, że kiedy dziecko jest chore, to w większości przypadków zostaje z nim w domu mama. Dlaczego? Bo tata przecież nie może brać co dwa tygodnie L4! A mama może?? Praca mamy nie jest ważna? Bo tata przynosi większą wypłatę! I tak będzie tak długo, jak pracodawcy będą wybierać mężczyzn, którzy zawsze są w pracy. Wolą zapłacić im więcej, wcale nie dlatego że są lepsi od kobiet, tylko dlatego że płacą za obecność i liczą na lojalność.

Kobieta kobiecie…

Ostatnie wydarzenia w kraju pokazały, że kobiety to wielka siła, która może wszystko zmienić. I tylko tak można sprawić, że te wszystkie stereotypy pójdą w zapomnienie, a kobiety będą zarabiały tyle samo co mężczyźni. Że nie będą uciekały na L4 w ciąży, ale będą pracować tak długo dopóki zdrowie i samopoczucie im pozwoli. Że zmiany zaczniemy od nas samych i zanim poprosimy lekarza o zwolnienie, to pomyślimy o przyszłości zawodowej nas samych i naszych córek.

—————————————————-

—> Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci? /KLIKNIJ/

—> Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo! /KLIK/

—> Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów /KLIKNIJ/

—> Jak zmienić etat na własną działalność – porady dla młodej mamy /KLIK/

—> Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy /KLIKNIJ/

—> Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury? /KLIK/

—————————–

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.