Związek dobrze skomunikowany = dobrze funkcjonująca rodzina

Kobieta i Związki

W dzisiejszych czasach rodziny z dziećmi, są skupione głównie na relacji z dzieckiem. Czytamy mnóstwo książek o wychowaniu, wymieniamy się doświadczeniami z innymi rodzicami, uczymy się jak mówić i jak rozmawiać z dzieckiem, tak aby wyrosło na pełnowartościowego człowieka. Jesteśmy tak skoncentrowani na byciu super rodzicem, że bardzo często zapominamy, że rodzina zaczyna się na relacji w związku. Uczymy się jak być rodzicami, zapominając że jesteśmy przede wszystkim partnerami i od relacji między nami – dorosłymi zależą losy całej rodziny.

Czasem nawet w najbardziej kochającej się parze pojawiają się problemy ze wzajemnym zrozumieniem. Nie możemy zapominać, że dzieci są naszym lustrem i tak jak wyglądają relacje między mamą i tatą, być może kiedyś będą wyglądały relacje w ich rodzinie.

Na czym więc polega ta prawidłowa komunikacja?

W dużym skrócie na prowadzeniu rozmowy w taki sposób, żeby zostać dobrze zrozumianym i żeby dobrze zrozumieć innych.

Rozmowa to słowo klucz w prawidłowej komunikacji.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie domyślać się co kto czuje i myśli tylko o to zapytać. Nasza wyobraźnia może nas bowiem zaprowadzić w rejony, o których partnerowi się nawet nie śniło. Nawet jeśli wydaje nam się, że dokładnie wiemy co myśli i czuje nasz partner to jednak na wszelki wypadek spytajmy. Może się bowiem okazać, że powód jego smutku, złości czy milczenia jest zupełnie inny niż przypuszczaliśmy.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć

To działa oczywiście w dwie strony – nie oczekujmy, że partner odgadnie nasze myśli – jego wyobraźnia może być nie mniejsza niż nasza.
Mówmy o tym co nam leży na sercu. Wiem, że to może być trudne. Czasem mamy ochotę po prostu zamknąć się w sobie, czasem ciężko powiedzieć o tym co boli, ale jeśli chcemy być dobrze zrozumiani, a co za tym idzie chcemy by nasze potrzeby zostały zaspokojone, to jedynie szczera rozmowa z partnerem daje nam na to szansę.

Jak najlepiej wyrazić to co czujemy i myślimy?

Przede wszystkim używając tzw. „komunikatu ja”.
W tak sformułowanym komunikacie główny nacisk kładziemy na powiedzenie jak ja się czuję w danej sytuacji i czego w związku z tym oczekuję.  Unikamy natomiast „komunikatu ty” . Powstrzymujemy się więc od mówienia „bo ty jesteś taki/taka, bo ty zawsze, bo ty nigdy, przez Ciebie itd” nawet jeśli mamy na to wielką ochotę. Odnosimy się do niepożądanych zachowań, powołujemy się tylko na fakty. Nie generalizujemy.
Chodzi tu o to, żeby przedstawić problem od strony naszych odczuć i potrzeb, a nie z pozycji ataku na partnera. Stosując „komunikat ja” staramy się stworzyć partnerowi okazję do lepszego zrozumienia tego co dla nas ważne zamiast do koncentrowania się na obronie własnych pozycji. W rezultacie daje to nam większą szansę osiągnięcia celu jakim jest spełnienie naszych oczekiwań.

Jak słuchać partnera, żeby dokładnie zrozumieć o co mu chodzi?

Przede wszystkim uważnie. Nie jest to wcale prosta sprawa, ponieważ zazwyczaj słuchamy bardzo wybiórczo i często zanim rozmówca dokończy swoją wypowiedź my już zastanawiamy się co odpowiedzieć albo co gorsza wchodzimy mu w słowo, chcąc szybko przedstawić swoje racje.

Tymczasem uważne słuchanie polega na stuprocentowej koncentracji na tym co mówi do nas druga osoba, bo tylko w ten sposób możemy się dowiedzieć o co jej dokładnie chodzi.
Aby ułatwić sobie zadanie możemy wyobrazić sobie naszego rozmówcę jako aktora w interesującym monodramie. On mówi, my słuchamy. On stoi w świetle reflektorów, my siedzimy na widowni. Trudno wytrzymać? Spokojnie, przecież za chwilę zamienicie się rolami.

Dokładnie tak samo możemy potraktować komunikację z dziećmi, starając się powstrzymać od standardowego myślenia „ja i tak wiem co jest dla ciebie najlepsze”, „jestem od ciebie mądrzejsza/mądrzejszy”. Starajmy się traktować dzieci tak jak swojego partnera i przede wszystkim słuchajmy, a mówiąc używajmy racjonalnych argumentów.

Jeśli zmagacie się czasem z problemami „komunikacyjnymi” to mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Was pomocne w ich rozwiązaniu 🙂

Dobrej i skutecznej komunikacji!

 —————————————————–
Autor: Katarzyna Suchowicz – Herma
Psycholog Bezpieczne relacje
——————————————————

Jeśli podoba Ci się wpis, skomentuj go lub polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/