Dogoterapia – czy pies to najlepszy przyjaciel małego dziecka?

Macierzyństwo

Kto z nas w wieku dziecięcym nie marzył o psie? Prawie każde dziecko chciałoby mieć takiego wiernego przyjaciela w swoim domu. Tylko, czy to dobry pomysł? Czy dziecko i pies to dobre zestawienie? Czy wzajemnie się nie skrzywdzą? Przecież zarówno dziecko, jak i pies są nieprzewidywalne. Teraz coraz częściej korzysta się z dobrodziejstwa jakim jest dogoterapia.

 /o dogoterapii możesz przeczytać klikając TUTAJ/

Nim odpowiemy sobie na te pytania, warto na chwilę zamknąć oczy i przypomnieć sobie okres dzieciństwa i pragnienia związane z posiadaniem czworonoga. A może mieliśmy to szczęście i był on obecny na stałe w naszym życiu. O ileż nasze życie było bogatsze dzięki niemu? Prawdopodobnie każdy z tych psów był inny, ale wszystkie pokazały wam jak cudownymi potrafią być przyjaciółmi i jak bardzo delikatne są w zetknięciu z dziećmi.

Jaką rolę pełni w domu pies?

Gdy zostawałam mamą adopcyjną intuicyjnie czułam, że codzienny kontakt z psem może dziecku bardzo pomóc, zwłaszcza dziecku odrzuconemu, stąd zdecydowaliśmy się na kundelka. Nasza miłość i psia miłość zrobiły swoje, sprawiły że Synek jest szczęśliwym dzieckiem.

 Pies to czworonożny terapeuta

Czworonożny przyjaciel nie tylko pozytywne oddziałuje na rozwój fizyczny i psychospołeczny dziecka, ale dodatkowo jego dotyk ma wręcz właściwości terapeutyczne. Stąd coraz powszechniej wykorzystywany jest w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego, autyzmu, oraz różnych form zaburzeń i trudności emocjonalnych dzieci.

Jakie są korzyści z posiadania psa?

Jak wynika z badań naukowych kontakt z psem, już we wczesnym dzieciństwie poprawia pracę układu immunologicznego niemowlęcia, zmniejsza też u niego ryzyko wystąpienia alergii, astmy, czy egzemy.

Dzięki tej niezwykłej przyjaźni nasz maluch stał się bardziej otwarty, pogodny i  chętniej nawiązuje nowe relacje. Dodatkowo w mniejszym stopniu zagrożony będzie otyłością, gdyż jest w ciągłym ruchu. Pies doskonale motywuje nie tylko Synka do większej aktywności, ale również i nas rodziców. Wspólne spacery z psem sprzyjają wzmacnianiu więzi rodzinnych, a co za tym idzie mają też wpływ na poczucie bezpieczeństwa naszego dziecka.

Nie mam wątpliwości, że wybraliśmy dobrze zapraszając czworonoga do naszej rodziny. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Poniżej rady dla rodziców – zanim przygarniesz psa

malinowa planeta, dogoterapia

 – wybór psa powinien być dostosowany do warunków mieszkaniowych i wieku dziecka, oraz naszych możliwości finansowych (duży pies potrzebuje naprawdę sporych ilości pożywienia),

– każdy kontakt czworonoga z dzieckiem wymaga naszej kontroli (pamiętajmy zarówno dziecko, jak i pies są nieprzewidywalne),

– pies może być wspaniałym przyjacielem naszego dziecka, ale tylko pod warunkiem tego, że od początku ustalimy reguły kontaktów (określimy co wolno im, a czego muszą się wystrzegać we wzajemnych relacjach),

– zadbajmy o to, by dziecko od pierwszych dni uczyło się wrażliwości i szacunku do zwierzęcia, dostarczajmy mu wiedzy na temat potrzeb psa, jego zachowań, a także sposobu postrzegania świata,

– nie pozwólmy by nasz maluch przeszkadzał psu podczas jedzenia, czy spania, jak również nosił go, czy choćby podnosił – zwierzę to nie zabawka,

– starajmy się stopniowo włączać dziecko do opieki nad pupilem, to nauczy je odpowiedzialności i systematyczności także i w innych dziedzinach życia,

– pamiętajmy o regularnym szczepieniu i odrobaczaniu czworonoga,

– zadbamy, by dziecko nie wyjadało pokarmu z miski zwierzęcia, nie bawiło się jego zabawkami,

– uświadamiajmy dziecku, że inne psy niekoniecznie muszą być tak przyjazne jak nasz i warto wobec nich zachować dystans.

– pamiętajmy, że rasa to nie wszystko, sporo zależy od wychowania zwierzęciaZa każdym psem stoi przecież człowiek – który w dużej mierze odpowiada za jego charakter.

——————————————————————
Ola – Mama Adopcyjna
O adopcji dziecka opowiada na swojej stronie:
http://www.childadoption.eu/
——————————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/