etapy zabawy dziecka malinowa planeta

Czy znasz etapy rozwoju zabawy swojego dziecka?

Macierzyństwo

Rodzice, często zadają pytanie typu, jak przebiegał dzień w żłobku, czy w przedszkolu? Otrzymują wtedy szereg informacji o swoim dziecku. Pytanie, jak je interpretować i czy są przydatne? Odpowiedź jest prosta, każda informacja dotycząca dziecka jest ważna i znacząca.

Dlaczego?

Bo pozwala ukazać obraz, jak czuje się i co przeżywa dziecko w otoczeniu innym, niż domowe. Pokazuje, w jaki sposób można udoskonalić rozwój dziecka, podążając np. za ramowym planem dnia placówki.

Jakie pytanie zadawać?

Padają pytania,takie jak: Czy moje dziecko bawi się z innymi dziećmi? Czy interesuje się innymi dziećmi? Czy jest agresywne podczas zabawy? Czy konkretne zachowanie podczas zabawy jest prawidłowe? Czy dziecko powinno się już bawić (samo, w grupie)?

Na to i na wiele innych pytań pozwolą odpowiedzieć J. Cieszyńska i M. Korendo, autorki książki „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6 roku życia”. Autorki mocno podkreślały, że zabawa i rozwijająca się wraz z nią mowa są ”(…) aktywnościami dziecka budującymi jego intelekt”.

10 stadiów rozwoju zabawy dziecka

W swojej książce autorki przedstawiły dziesięć stadiów rozwoju zabawy u dzieci w wieku od 4 miesiąca życia do 6 roku życia. Pozwalają one przybliżyć rodzicom, czego mogą spodziewać się po swoich pociechach w danym wieku.

Jednocześnie pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i nie powinno się go sztywno porównywać z rówieśnikami.

Jak to wygląda od 4 miesiąca do pierwszego roku?

 • I stadium. Trwa od 4 m. ż. Niemowlak ćwiczy schematy sensoryczno – motoryczne. W tym okresie dziecko czerpie przyjemność z odczuwania swojego własnego ciała.
 • II stadium. Zaczyna się w 6 m. ż. Maluch zaczyna interesować się obiektami zewnętrznymi. Ćwiczy koordynację oko-ręka. Śledzi wzrokiem za poruszającą się zabawką. Potrafi samodzielnie bawić się nią, trzymając ją w dłoni.
 • III stadium. Trwa od 8 m. ż. Ważnym osiągnięciem malucha na tym etapie jest zrozumienie stałości przedmiotu.
 • IV stadium. Od 9-10 m. ż. Dziecko zaczyna naśladować ruchy dorosłego. Warto podejmować proste zabawy z pokazywaniem.
 • V stadium. Od 12 m. ż. Niemowlak staje się świadomy, w jaki sposób  należy korzystać z narzędzi, czyli przedmiotów codziennego użytku.

 Kolejne stadia aż do 6 roku życia

 •  VI stadium.18 m. ż. Maluch spędza czas na manipulowaniu zabawkami oraz przedmiotami codziennego użytku. Należy pamiętać, szczególnie na tym etapie, że do prawidłowego  rozwoju potrzeba dzieciom różnych bodźców.
 • VII stadium.2 rok życia. Dzieci preferują zabawy konstrukcyjne, a dzięki nim ćwiczą sprawność manualną. Dzięki temu rozwijają się: precyzje ruchów, myślenie, wyobraźnia, uwaga, wytrwałość, systematyczność, umiejętność pokonywania przeszkód.

Maluchy w drugim roku życia jeszcze nie potrafią bawić się z rówieśnikami, nie umieją współpracować w zabawie, bawią się obok siebie, a nie ze sobą ( to tzw. zabawa równoległa).

W tym okresie pojawiają się zabawy manipulacyjne- specyficzne. Dzieci przekształcają przedmioty za pomocą ruchów manipulacyjnych, oddziałują na nie, używają do tego czasem narzędzi ( np. zabawa w piasku wiaderkiem i łopatką ). Są na tyle ważne, że pozwalają na ćwiczenie ruchów  rąk, usprawniają motorykę ciała i pozytywnie wpływają na rozwój umysłowy małego dziecka.

 • VIII stadium. 3 rok życia. Pojawiają się zabawy tematyczne. U 3-latków, podobnie jak u 2-latków widoczne są preferencje płciowe. Chłopcy wybierają zabawy przestrzenne, manipulują przedmiotami, wybierają męskie zajęcia, natomiast dziewczynki wolą zabawy, w których dominują zachowania opiekuńcze, ale także typowo kobiece, takie jak przebieranie się, czy czesanie.
 • IX stadium. 4 rok życia. 4 latki w dalszym ciągu preferują zabawy tematyczne. Można zaobserwować odtwarzanie różnych zawodów.
 • X stadium. 5-6 rok życia. Dzieci uczą się grać w zabawy z regułami słownymi. Od tej pory rozumieją polecenia i reguły wyrażone za pomocą słów, a nie tylko pokazu.

etapy zabawy dziecka malinowa planeta

 Zabawa jest jedną z najważniejszych aktywności w życiu dziecka. Jest procesem, dojrzewa wraz z dzieckiem i jego osiągnięciami. W sposób radosny i przyjemny dziecko dostrzega o wiele więcej, aniżeli skupione na konkretnym działaniu ukierunkowanym na osiągnięciu zamierzonego celu wyłącznie przez osobę dorosłą tj rodzica, czy opiekuna.

Należałoby docenić zabawę i stworzyć dziecku zdrowe warunki do jej kultywowania. Zabawa jest bowiem kluczem do wszechstronnego rozwoju dziecka.

Jeśli podoba Ci się wpis, polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/


——————————–
Autor: Justyna Kaczorowska
Psycholog
————————————–
 Bibliografia:
 • Cieszyńska, J., Korendo, M., (2014). Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6 roku życia. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne, s. 195-220.
 • Trempała, J., (2011). Psychologia rozwoju człowieka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
 • Opracowanie:Kisielińska Sabina, Motyka Anna, Nowak Kamila, Rams Barbara, Rolka Magdalena, Skalska Kinga. WPTP IIIs. PWSZ Nowy Sącz. Rok akad. 2015/16.