Szalone emocje w ciąży? – to własnie drugi trymestr

Macierzyństwo

W końcu nadszedł upragniony i bezpieczny dla większości ciężarnych drugi trymestr ciąży. Ryzyko powikłań spadło i teraz wchodzimy w najprzyjemniejszy okres ciąży. Czujemy napływ energii, zaczynamy wić gniazdko na przyjście naszego potomka no i przede wszystkim w końcu zaczynamy realnie czuć ruchy naszego dziecka, albo- dzieci.

Co czuje przyszła mama w ciąży?

To niesamowite trzepotanie skrzydeł motyla przysłania nam cały świat i nic nie liczy się w tym właśnie momencie. Czujemy euforię zmieszaną z przeogromem miłości, radości i nie potrafimy czuć inaczej. Między matką a dzieckiem rodzi się niesamowita więź, która sprawia, że zaczynamy na głos rozmawiać, czytać bajki naszemu maluchowi, puszczać mu spokojną relaksującą muzykę. Oczywiście niektóre mamy są tak zapracowane, czy zajęte że nie przeżywają tych chwil, aż tak intensywnie, niemniej jednak każdy sposób jest dobry i nie ma jednego najlepszego.

Rozwija się instynkt macierzyński

Kolejne wizyty u lekarza potwierdzają tylko uczucia skrywane w głębi serca, uczucia miłości, przynależności, szacunku, empatii i wiele wiele innych, których czasem nawet nie można nazwać. Najważniejsze, że są to pozytywne uczucia skierowane do drugiego człowieka, który rośnie w łonie kobiety. Z tygodnia na tydzień brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i zaczynamy obnosić się  z nasza dumą. Tak, tak to rośnie we mnie dziecko, proszę uważać na mnie…myślimy sobie podświadomie. U niektórych kobiet mija nieprzyjemny okres nudności i złego samopoczucia.

Rośnie potrzeba czułości i rośnie apetyt na seks

Organizm wchodzi w fazę najprzyjemniejszą w czasie ciąży. Do tego uaktywnia się w kobiecie nieposkromiona ochota na „przytulanie się” ze swoim partnerem, seks daje dużo satysfakcji i mega przyjemności. Kobieta jest prawie w ciągłej gotowości na zbliżenie i potrzebuje większej niż dotychczas uwagi i okazywania miłości ze strony partnera. Czasami partnerzy mają problemy w zaspokojeniu potrzeb seksualnych ciężarnej z uwagi na obawy jakie w nich tkwią, żeby np. nie uszkodzić dziecka. Warto zatem wspólnie szczerze porozmawiać i wyjaśnić sobie swoje obawy, zmartwienia, ponieważ różne przeżywanie ciąży i uciekanie od seksu może spowodować, że partnerzy zaczną się od siebie po prostu oddalać. Można porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, który wszystko wyjaśni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań  i tak naprawdę wyrazi zgodę na współżycie.

Rośnie świadomość  rodzicielska

Z każdym badaniem usg zastanawiamy się jak wygląda nasze dziecko, do kogo jest/lub będzie podobne, czy jest zdrowe? Na te pytania nie ma dobrej i jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko wyjaśni się po porodzie. Niemniej jednak nie da się ukryć, że prawie każda kobieta ma w sobie taki niepokój i myśli krążące wokół tego tematu. Zaczynamy się zastanawiać czy będziemy dobrymi rodzicami, czy będę dobrą matką, czy sprostam temu jakże ważnemu zadaniu, jakim jest opieka i wychowanie dziecka? Najważniejsze, aby zaufać własnej intuicji, a natura podpowie jak się zachować najpierw podczas porodu a potem przy opiece nad dzieckiem. W rodzinie, w której są już dzieci oczywiście jest inaczej i nie ma jednego sposobu na przeżywanie ciąży. Każde dziecko powinno być kochane tak samo mocno i tak samo wyczekiwane.

Pomyśl o szkole rodzenia dla własnego komfortu

W drugim trymestrze ciąży jeśli tego chcemy, możemy zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia. Jest to miejsce, które będzie wspierało psychicznie kobietę i jej partnera w przyjściu na świat ich maleństwa a przy tym rozwieje wiele wątpliwości np., co do wyboru formy porodu, czy też pomoże podjąć decyzję o wspólnym porodzie, tak aby partner aktywnie wspierał kobietę, w tym jakże najtrudniejszym momencie waszego życia, ale zarazem najpiękniejszym. Oto za kilkanaście tygodni przywitacie na świecie nowego człowieka. Wasze „małe cudo”.

—————————————
Autor: Justyna Kaczorowska
Psycholog
—————————————

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

 —————————————————-

Jeżeli szukasz szkoły rodzenia zapraszamy do nas /KLIK/