zabawy sensoryczne

Zabawy wspomagające rozwój procesów integracji sensorycznej w żłobku i przedszkolu

Macierzyństwo

Myśleliście, że Integracja Sensoryczna jest skierowana tylko do niektórych dzieci? Nic bardziej błędnego. Elementy integracji sensorycznej powinny się pojawić na prawie każdych zajęciach w żłobku i przedszkolu. Na samym dole wpisu znajdziesz bardzo dużo przykładów konkretnych zabaw sensorycznych. Wystarczy w nie kliknąć i masz gotowe scenariusze do zajęć.

Jak wspomagać rozwój procesów integracji sensorycznej?

To na pewno w dużej mierze wzorowo zintegrowany system odbierania bodźców sensorycznych.  Wielu z nas ma nadwrażliwość na określone bodźce  w jakiejś sferze (np. wzrokowej czy słuchowej)  i czasem nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

U dzieci można to wyraźnie zaobserwować i starać się wspomóc prawidłowy rozwój, a w poważniejszych przypadkach diagnozować u terapeuty SI i  skutecznie eliminować terapią.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Integracja sensoryczna? Tylko w żłobku i przedszkolu?

Wprowadzać zabawy sensoryczne czyli  innymi słowy dostarczać im różnorodnych bodźców na co dzień.

Dzieci poznają i odkrywają świat dzięki nam – dorosłym. Bądźmy więc świadomymi  i kreatywnymi nauczycielami. Proponując zabawy miejmy też na uwadze alergie dzieci na pewne produkty i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Zabawy sensoryczne można proponować już niemowlakom. Polegają bowiem na tym by zobaczyć, powąchać, spróbować, dotknąć i posłuchać, czyli doświadczyć otoczenia na własnej skórze.

 Jak się do nich przygotować? Nie trzeba wiele. Pobaw się z dzieckiem w doświadczanie temperatur. Przygotuj rzeczy ciepłe i zimne. Różnorodność w tej mierze może być ogromna. Można zaproponować dziecku zabawę wodą (w wodzie) niech popluska rączkami w misce z ciepłą wodą, potem zimną, dotknie kostki lodu, patrzy jak się roztapia pod wpływem temperatury otoczenia.

A może dodać trochę płynu do kąpieli? Niech dziecko sprawdzi jak się pieni. Dorzuć kubeczek, nabieranie i przelewanie wody to świetna zabawa. A może by tak sprawdzić co pływa, a co tonie? I czy uda się zatopić gąbkę, czy łódkę?

Dlaczego by nie pozwolić dziecku potaplać się w ciepłym kisielu, stężałej już galaretce, bądź sprawdzić jak polany odrobiną oleju makaron prześlizguje się przez palce?

 Przygotuj ubranka i materiały o różnych fakturach, niech dotyka, przytula sprawdza co jest miękkie, a co drapie, co jest przyjemne, a co niekoniecznie. Jak to jest ubrać ciepłe ubranko wprost z suszarki czy kaloryfera, a jak dotknąć zimnej metalowej łyżeczki. Przygotuj pudło pełne skarbów: piórek, wacików, futerkowych materiałów, gąbek, kolorowych kawałków tkanin: polaru, flaneli…, wrzuć tam kłębek włóczki i inne rzeczy, które wydadzą ci się ciekawe i bezpieczne. Niech dziecko doświadcza, dotyka, przytula, sprawdza ich właściwości. Im różnorodniejszy zbiór tym ciekawsza zabawa. Zawartość koszyka skarbów można zmieniać co jakiś czas; dorzucać coś nowego by ponownie wzbudzić ciekawość dziecka. Mogą to być przedmioty codziennego użytku: pęk kluczy, łyżeczka, gwizdek,  pędzel do golenia.

 Można też pobawić się sypkimi produktami. Napełnij pudełko kaszą manną, czy kaszką kukurydzianą. Wrzuć do niej jakieś skarby (duże korale, korek od butelki, piłeczkę pingpongową), które dziecko zanurzając ręce będzie musiało znaleźć.

A może zabawy słuchowe? Wszystko wokół wydaje jakieś dźwięki. Przygotuj do zabawy różne szeleszczące papiery, celofan. Dzieci uwielbiają drzeć papier i słuchać jak jest zgniatany. Starsze dzieci mogą stworzyć z nami instrumenty – puszki szumowe. Nic prostszego. Wystarczy zgromadzić słoiczki, pudełeczka po kremach, fiolki po tabletkach musujących, napełnić je przeróżnymi ziarenkami: makaronem, kaszą, ryżem, guzikami. Potrząsać i sprawdzać jakie odgłosy wydają. Takie grające zabawki można później wykorzystać do wielu zabaw: odróżniania odgłosów głośnych i cichych, lokalizowania dźwięku, czy wspólnego muzykowania.

 Takie zabawy pobudzają rozwój twojego dziecka lepiej niż niejedna droga zabawka. Bazuj na naturalnym otoczeniu bo to w nim będzie żyło twoje dziecko, a nie wśród kolorowych półek sklepu zabawkowego. Powinno poznawać świat i jego właściwości już od pierwszych chwil.

A może pobawić się w wąchanie i smakowanie, lub w turlanie piłek o różnych wielkościach i fakturach: gładkich gumowych, kolczastych, materiałowych… ?

To tylko kilka propozycji jakie można wykorzystać do zabaw. Pomysłów jest wiele i od twojej kreatywności zależy jaką zabawę zaproponujesz swojemu dziecku jutro.

Najciekawsze zabawy sensoryczne: 

  • 5 najciekawszych zabaw sensorycznych na zajęcia z małymi dziećmi /KLIKNIJ/
  • Jak zrobić woreczki sensoryczne /KLIKNIJ/
  • Jak zrobić butelki sensoryczne? /KLIKNIJ/
  • Jak zrobić sztuczny śnieg w domu /KLIKNIJ/
  • Kreatywne maziaje prace plastyczne i sensoryczne /KLIKNIJ/
  • Jak zrobić ciastolinę typu Play Doh /KLIKNIJ/
  • 5 kreatywnych zabaw sensorycznych na zimę i Święta  /KLIKNIJ/
———————————————————
Autor: Małgorzata Kalinowska – Sokół
———————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszam na facebook /KLIK/ lub instagram /KLIK/

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może się komuś przydać lub spodobać to wrzućcie go  na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3