program 500+ a emerytura

Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury?

Rozwój zawodowy

Dziecko rośnie, emerytura coraz bliżej. Czy ten temat mnie dotyczy? WARTO przeczytać do końca!

Urlop macierzyński raczej nie kojarzy się z emeryturą i rzadko o niej myślą osoby przebywające na urlopie macierzyńskim. Młode matki żyjące dniem codziennym raczej starają się myśleć o potrzebach swoich dzieci i nie wybiegają w daleką przyszłość. Wiele jednak z nich mogłoby wykorzystać ten czas na planowanie przyszłości. Korzystajmy z czasu dla siebie i dziecka, ale starajmy się też wykorzystać ten czas na planowanie bliższej lub dalszej perspektywy. Zarówno kobiecie, jak i jej dziecku wyjdzie to na lepsze.

„Siedzisz” na macierzyńskim

To fajny czas dla Ciebie i dziecka. Okres urlopu macierzyńskiego jest czasem korzystnym dla matki i jej dzieci w sensie czasu przeznaczonego dla siebie i dziecka (choć chyba częściej dla dziecka). Z drugiej strony nie jest to raczej okres korzystny dla twoich finansów i przyszłości emerytalnej.

„A jaki to ma wpływ na moją przyszłość?”

Okres urlopów macierzyńskiego i wychowawczego jest liczony jako składkowy dla celów emerytalnych. Po nim jednak często matki decydują się nadal pozostać w domu z dziećmi. Zwłaszcza teraz, korzystając z „socjalu” 500+ otrzymują dochód, który razem z dochodami partnera pozwala pokryć wszystkie domowe wydatki. Jest to często powodem niepodejmowania pracy zarobkowej i zajmowania się czynnościami o stawce „zerowej” (równie ważnych, ale z ekonomicznego punktu widzenia nie opłacalnych). Oczywiście każdy ocenia indywidualnie swoje potrzeby. Niemniej jednak 500+ może być początkiem twojej podróży zbierania środków na przyszłość.

Czy 500+ ma jakiś wpływ na naszą przyszłość emerytalną?

Od świadczenia 500 + nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne i podatki. Cieszymy się z tego niezmiernie, bo całość tej kwoty możemy dowolnie wydać. Z drugiej strony jednak pamiętajmy, że warto taki dodatkowy dochód przeznaczyć na inny cel niż konsumpcja. Oczywiście łatwiej żyć tu i teraz, nie myśląc o przyszłości, bo kto by tam się przejmował. Pomyśl jednak o swoich dzieciach, dla nich przyszłość jest bardzo istotna. Może to będzie powód dla którego warto twoje socjalne dochody zainwestować na przyszłość.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Skoro mogłaś żyć przed „500+” bez nich, pewnie nadal byś to robiła. Warto część tego dochodu przeznaczyć na przyszłość dzieci, a może dzięki tym dochodom wygospodarujesz jakieś oszczędności na własną przyszłość emerytalną?

Nic w życiu nie jest pewne tak, jak to, że nasze emerytury będą niskie

Upieram się jednak przy celu emerytalnym. A może to dobra okazja, żeby zacząć odkładać na swoją prywatną emeryturę. Policz sobie , ile jeszcze czasu masz do momentu przejścia na emeryturę. Od 1 października br. wiek emerytalny dla kobiet został obniżony i wynosi 60 lat. Oznacza to, że kończąc 60 lat możesz zdecydować się na przejście w stan spoczynku lub dalej pracować. Z ekonomicznego punktu widzenia opłaca Ci się pracować jak najdłużej. Zarówno w systemie państwowym, jak i własnym indywidulanym programie czas działa na korzyść oszczędzającego.

Jeśli dziś masz 30 lat, to przed tobą nadal 30 lat do ustawowego wieku przejścia na emeryturę. Pamiętaj jednak, że każdy następny rok skraca ten okres. Jeśli już jesteś świadoma i myślisz o oszczędzaniu, to podejmij pierwszy krok już dziś.

Jak wyliczyć emeryturę państwową?

Spójrz: tak możesz wyliczyć sobie Twoją emeryturę z systemu państwowego.

program 500+ emerytura

Źródło: ZUS

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
  • środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesionych z otwartego funduszu emerytalnego), z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Średnie dalsze trwanie życia to liczba miesięcy, w których przeciętnie będzie pobierana nowa emerytura (podstawą wyliczeń są tablice dalszego trwania życia publikowane corocznie przez ZUS).

To wszystko może wydawać Ci się skomplikowane, ale wystarczy zapoznać się z wartością hipotetycznej emerytury jaką wylicza nam ZUS.  Dla osób powyżej 35 roku życia taką informację ZUS przesyła raz do roku, zazwyczaj w miesiącach letnich. Można sobie więc, bez samodzielnego wyliczania, sprawdzić, ile będzie wynosić przyszłe państwowe świadczenie emerytalne. To powinna być podstawa do podjęcia decyzji czy będą nam potrzebne jakieś dodatkowe środki na emeryturze.

Przyszłość emerytalna dla osób urodzonych w latach 90 tych

program 500+

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

Powyżej przedstawiam Ci raport Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości emerytalnej „The Ageing Report” z 2015 roku. Wszakże przedstawia on analizy oparte o poprzedni wiek emerytalny tj. 67 lat dla mężczyzn i kobiet (dziś dla kobiet wiek ten wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat), ale już dla tak wysokiego wieku stopa zastąpienia jest dość niska.

Co to jest ta stopa zastąpienia?

Stopa zastąpienia to relacja ostatniej pensji do świadczenia emerytalnego i w powyższym raporcie wynosi około 30 %. Co to oznacza? Średnio po przejściu na emeryturę twoje dochody spadną o 70%. Już dziś odpowiedz sobie na pytanie, czy będziesz w stanie przeżyć na 1/3 swojej pensji. Jeśli dziś zarabiasz 3 tys. zł brutto, zgodnie z przewidywaniami twoje świadczenie emerytalne może wynieść 1 tys. zł brutto.

Czy sama możesz mieć wpływ na przyszłe świadczenie emerytalne?

Tak i to na dwa sposoby:

1.możemy wpływać na wysokość przyszłego świadczenia z ZUS m.in. poprzez późniejsze przechodzenie na emeryturę (wtedy więcej uzbieramy, a statystycznie krócej będziemy wypłacać), czy zwiększanie wynagrodzenia w trakcie aktywności zawodowej

2.możemy wziąć sprawy w swoje ręce i niezależnie od ZUS zacząć dodatkowo oszczędzać w produktach dostępnych na rynku.

„Dlaczego mam cokolwiek robić. Nie pracuję, mam 500+, dochody męża i jest mi z tym dobrze”

Na dzień dzisiejszy wszystko się zgadza. Są wpływy, małe dzieci, są wydatki. Zazwyczaj wydajemy wszystko co wpływa- mam rację? Co jednak masz z tego na przyszłość?

500+ jako dochód nie zapewnia Ci składek emerytalnych:

  • Nie pracując, a będąc tylko na utrzymaniu partnera i 500+ nie odkładasz nic na swoją emeryturę. Chyba, że partner odkłada na Twoje prywatne konto.
  • Czas leci, a każdy rok przybliża Cię do emerytury i tracisz go nie oszczędzając jeszcze – im później zaczniesz, tym więcej będziesz musiała odkładać, aby zebrać dany kapitał.
  • Kobiety są w dużo gorszej sytuacji emerytalnej niż mężczyźni: podejmują gorzej płatne zajęcia, zarabiają mniej niż mężczyźni, mają więcej okresów bezskładkowych np. prowadzenie domu, wychowywanie dzieci, często nie decydują się na powrót do pracy ze względów ekonomicznych (nie opłaca się pracować i zatrudniać opiekunki do dzieci lub po kilku latach „siedzenia” w domu nie potrafią odnaleźć się na rynku pracy i zwlekają z decyzją powrotu do niej maksymalnie możliwie najdłużej).
  • Więcej jest kobiet niż mężczyzn wśród bezrobotnych. Trudniej jest nam także znaleźć pracę.
  • I wreszcie najważniejsze: wcześniej przechodzimy na emeryturę, a znacznie dłużej żyjemy od mężczyzn. Wg danych z I kw. 2017r. kobiety żyją średnio 82 lata, mężczyźni 74.

Średnia długość życia Polek wg GUS to 82 lata, mężczyzn 74 lata

Statystycznie więc każda z nas w pewnym momencie życia zostanie sama, tzn. bez drugiego świadczenia emerytalnego partnera / małżonka. Warto o tym pomyśleć wcześniej i zabezpieczyć się wystarczająco, aby życie w tym okresie nie stało się wegetacją, ale nową przygodą w nowych okolicznościach. Dziś myślisz o przyszłości dzieci? Pewnie tak.

Nie zapomnij jednak o swojej przyszłości

Wg danych GUS za 2015 rok średnia emerytura kobiety z ZUS wynosi 1,7 tys. zł, a mężczyzny 2,5 zł. Jeśli dodamy oba świadczenia, to jest szansa na skromne życie. Przy pojedynczym świadczeniu kobiety będzie raczej ciężko. Dlatego też oszczędzanie na emeryturę dla nas kobiet powinno być priorytetem. Często oszczędzamy dla innych (dla dzieci, wspólnych wakacji, rodziny), a powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć o sobie. Może to wydawać się egoistycznym podejściem, ale uważam, że nie ma w nim nic złego i tylko w ten sposób możemy zacząć budować kapitał na własną przyszłość. Własny finansowy plan na przyszłość powinien być absolutnym numer jeden życia kobiet.

—> Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci? /KLIKNIJ/

—> Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo! /KLIK/

—> Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów /KLIKNIJ/

—> Jak zmienić etat na własną działalność – porady dla młodej mamy /KLIK/

—> Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy /KLIKNIJ/

—> Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury? /KLIK/

———————————————-
Joanna Postupalska-Bożek
www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl
Jestem finansistką – wiele lat przepracowałam w instytucjach finansowych, zarządzając pieniędzmi klientów, sprzedając produkty finansowe i ubezpieczeniowe, doradzając, czy później wspierając pracowników instytucji w trudnym procesie sprzedaży produktów emerytalno-oszczędnościowych. Moją misją jest, aby każdy, kto chce wziąć życie we własne ręce, nauczył się oszczędzać i tak zarządzać własnymi finansami, aby powstawały nadwyżki dające poczucie wolności, mocy, szczęścia i spokoju. Chciałabym być inspiracją dla tych ludzi, dla WAS. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat oszczędzania na przyszłość zapraszam cię do mojego świata finansów.
———————————————–

Polub nas na facebooku /TUTAJ/

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci