Twoje dziecko ma tylko jedno dzieciństwo – pobaw się z nim!

Macierzyństwo

Drugi Rodzicu, czy bawisz się ze swoim dzieckiem? Czy spędzasz z nim czas?

Tak? To świetnie! Pewnie doskonale znasz swoje dziecko i widzisz jak się rozwija

Nie? Nie masz czasu czy chęci na zabawę z dzieckiem? To zacznij od dziś, nie od jutra. Dlaczego? Jest wiele powodów.

Dlaczego warto bawić się ze swoim dzieckiem?

Po pierwsze to bardzo przyjemne zajęcie (o ile potrafisz nie myśleć o tym, co jeszcze masz do zrobienia). Wiem, wiem, zaraz wylistujesz rzeczy, które powinnaś/powinieneś zrobić. Znam to z życia, ale pomyśl, że Twoje dziecko raz w życiu ma 2 lata, 5, 10 czy 15 lat. Kiedy potrzebuje spędzić z Tobą chwilę przy zabawie czy rozmowie,  pomyśl o tym. Może ma ważny powód… a może po prostu chce spędzić z Tobą przyjemne  15 min… Warto podarować sobie i dziecku 15 min dziennie.

Po drugie w trakcie zabawy masz okazję poznać swoje dziecko. Co jest dla niego ważne, co przyjemne, czego nie lubi a co uwielbia. Sposób, w jaki bawi się dziecko jest skarbnicą wiedzy o dziecku (i o jego rodzicach również). Jeżeli pojawia się w życiu dziecka problem, Twoja wiedza o nim może być bezcenna dla  specjalistów.

Po trzecie zabawa wspomaga rozwój dziecka (i rodzica również). Zabawa stymuluje rozwój poznawczy, kształci zmysły, doskonali sprawność motoryczną, wzbogaca wiedzę.

Po czwarte zabawa stwarza okazję do ujawniania emocji. I dziecko i rodzice mogą przeżywać i wyrażać  emocje (zazwyczaj przyjemne dla obu stron), co sprzyja tworzeniu się więzi pomiędzy nimi. Później łatwiej dogadać się w sytuacjach trudnych, konfliktowych.

Po piąte zabawa rozwija samodzielność dziecka  oraz umiejętność komunikowania się z innymi ludźmi. Nic bardziej przyjemnego dla rodzica, kiedy patrzy, jak jego dziecko wzrasta i samodzielnie radzi sobie z kolejnymi umiejętnościami życiowymi. (Nie zapominaj wówczas, Drogi Rodzicu, doceniać starania dziecka – nie sukcesy ale wysiłek).

I jak? Wystarczające powody, żeby zacząć już dziś? Ja zaczęłam, dawno tak nie odpoczęłam jak przez pół godziny układania puzzli z dzieckiem. A ile ważnych tematów można poruszyć w trakcie zabawy….

Jak bawić się z dzieckiem?

A może wydaje Ci się, że nie potrafisz? Że nie jesteś do tego stworzony/a? To nieprawda, słuchaj tylko dziecka i rób co proponuje.

Ważne jest, żeby w trakcie zabawy nie narzucać dziecku swoich pomysłów i czekać na inwencję dziecka. Dziecko przejmuje kontrolę nad zabawą – ono jest szefem. Zadaniem rodzica jest przede wszystkim towarzyszenie dziecku i poświęcanie mu uwagi, zauważanie pozytywów i chwalenie. W czasie zabawy należy unikać wszystkiego co kojarzy się dziecku z wykonywaniem obowiązków (nauka, sprzątanie, poprawianie, wskazówki, moralizowanie, omawiane błędów).

Druga niezwykle ważna kwestia: to jest czas dla dziecka – bez zerkania w telewizor, komputer, pilnowania obiadu itd. i co bardzo ważne jest to czas indywidualny dla każdego dziecka. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko staraj się spędzać z nimi czas indywidualnie. Wiem, wiem, jak ktoś ma 5 dzieci to robi się z tego prawie półtorej godziny dziennie a to już jest pewne wyzwanie dla rodzicielskiego kalendarza. Wówczas można ustalić kolejność  i znaleźć indywidualny czas np. 2 razy w tygodniu. Ważne, żeby w ogóle znaleźć. Na „czas zabawy” zasługuje każde dziecko, bez względu na wiek czy swoje zachowania.

Zabawa jako terapia

Psychologowie twierdzą, że „Czas zabawy”  to bardzo przyjemna metoda terapeutyczna. Jest jedną z pierwszych metod, które wprowadzamy, pracując nad trudnymi, buntowniczymi zachowaniami. Sprzyja ona odbudowaniu relacji z dzieckiem po okresie konfliktów, jest dobrą metodą pracy z dzieckiem, które przeżyło jakiś rodzaj traumy lub boryka się z trudnościami adaptacyjnymi. Aby mogła być skuteczna powinna być  stosowana przez dłuższy okres, min 3 miesiące, jakiekolwiek zamiany w zachowaniu dziecka mogą być widoczne po ok. 6-8 tygodniach.

A tak poza tym to, jak twierdzą niektórzy rodzice – uczestnicy warsztatów umiejętności wychowawczych, zabawa to dobra okazja do zdziecięcenia  rodzica.  W tym dobrym znaczeniu –żebyśmy mogli cieszyć się jak dzieci, być autentyczni jak dzieci… A większości z nas bardzo się to przyda….

——————————————————-
Autor: Anna Czuba,
Trener umiejętności wychowawczych
www.inspiratornia.edu.pl
——————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/