powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów

Rozwój zawodowy

Czy da się bezboleśnie wrócić po urlopie macierzyńskim do pracy?

Większość ludzi nie zastanawia się nad tym, czy kobieta po macierzyńskim powinna czy też nie wrócić do pracy, oraz jak to powinno technicznie wyglądać. Taka jest kolej rzeczy. Rodzi dziecko, przebywa na urlopie i potem wraca na etat. Ot, życie!

Jak rozstać się z dzieckiem na cały dzień?

Nikt raczej nie zwraca uwagi na emocje, które targają młodą mamą, a przecież żeby iść do pracy musi w pierwszej kolejności zapewnić najlepszą opiekę dla swojego dziecka. Musi albo znaleźć nianię /KLIK/, albo znaleźć żłobek /KLIK/. Musi poradzić sobie z niepewnością, jak maluch poradzi sobie sam, czy będzie bezpieczny bez swojej mamy. Zaufać nowym opiekunom, żeby mieć czysty umysł w pracy. To wbrew pozorom nie jest oczywiste, łatwo stać z boku i dziwić się, że kobieta truchleje ze strachu wychodząc z domu, albo płacze z nerwów za drzwiami żłobka, ale może to wynika stąd że mało osób zwraca uwagę na jej uczucia i emocje.

Jak poradzić sobie w pracy po ponad rocznej nieobecności?

W dzisiejszych czasach, które nie sprzyjają kobietom w ciąży i mamom małych dzieci, większość osób uważa, że jak pracodawca nie postanowił jednak zredukować miejsca pracy i pozwolił kobiecie na powrót na etat, to ta powinna być najszczęśliwsza na świecie. Jeśli nie czytałaś jeszcze wpisu o tym dlaczego pracodawcy boją się młodych mam to możesz zrobić to teraz /KLIK/.

Czy ktoś zastanawia się jaką ciężką pracę musi wykonać kobieta żeby wdrożyć się z powrotem w obowiązki? W ten rytm pracy 7-8 godzin? Zapewne potrzebuje się podszkolić, bo w zależności od branży zmieniają się procedury, technologie, zmiany są nieuchronne.

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Nawyki – czyli jak zmienić swoje życie…

…kolejny raz? Po urodzeniu dziecka uporządkowane życie kobiety wywraca się do góry nogami. Koniec ze snem, wieczornymi wyjściami, nadgodzinami w pracy, kieliszkiem wina do kolacji. Zaczyna się walka o każdą minutę snu, odpoczynku, burza hormonalna, wszechogarniająca miłość do tego malutkiego człowieczka. A teraz znowu trzeba się wbić w ten przysłowiowy żakiet, szpilki i zacząć wykonywać powierzone obowiązki. Specjaliści twierdzą, że nawyki wyrabiają się w przeciągu 20 – 70 dni. W tym czasie trzeba wielokrotnie większego wysiłku aby wykonać jakąś czynność zanim się ona utrwali.

Jeśli połączymy stres związany z rozłąką z dzieckiem, stres związany z powrotem do pracy, stres związany z wdrożeniem się w obowiązki i jednocześnie będziemy pamiętać, że w nocy tego snu nie będzie więcej niż było do tej pory, to powinniśmy wesprzeć młodą mamę w każdy możliwy sposób.

Jak pomóc młodej mamie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Przede wszystkim tata dziecka (o ile jest) powinien maksymalnie mamę odciążyć, chociażby wstając w nocy do dziecka, czy odwożąc rano do żłobka na adaptację /KLIK/. Z naszych doświadczeń wynika, że mniej emocjonalny od mamy, tata lepiej radzi sobie z rozstaniem, dzięki czemu dziecko też jest spokojniejsze.

Idealna sytuacja byłaby wtedy gdyby pracodawca zapewnił kobiecie chociaż dwutygodniowy okres karencji, tak aby mogła przez ten czas się spokojnie wdrożyć, a koleżanki i koledzy wykazywali się cierpliwością w pierwszych dniach, nawet jeśli będą musieli przez kilka godzin wysłuchiwać historii o dziecku. To minie 🙂

Każda okazja jest dobra aby świętować

Ponieważ powrót do pracy jest tak samo kolejnym etapem w życiu kobiety, jak matura, studia, ślub i dziecko, to może z tej okazji wyprawić małe przyjęcie, które pozwoli oswoić się z tą sytuacją? Fajnym pomysłem jest zaproszenie koleżanek z pracy na małą uroczystość. A ze strony koleżanek i partnera miło jest przygotować spersonalizowany prezent.

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jakiś pomysł na prezent?

Jeśli kobieta ma kontakt z klientem i często bierze udział z spotkaniach to świetnie sprawdzi się gruby notes z fajnym motywującym napisem lub imieniem /klik/, oraz pióro kulkowe Parkera, które również można „podpisać” /klik/.

Pamiętając o tym, że każda minuta snu jest na wagę złota i nie zawsze jest czas na spokojne wypicie kawy, proponujemy kubek termiczny np z napisem You can do it! który można zabrać do auta /klik/. Dzięki temu te wszystkie żarty o tym, że mamy piją tylko zimną kawę przestaną mieć cokolwiek wspólnego z prawdą.

A co po pracy? Proponujemy zestaw regeneracyjny. Wiadomo, że pierwsze tygodnie będą trudne, dlatego z radością każda mama przyjmie w prezencie wygodną poduchę z zabawną sentencją i swoim imieniem /klik/ na której będzie mogła odpocząć i kubek – słoik z rurką na pyszną lemoniadę. Napis „Don’t put me down” będzie przypominał, żeby odstawić go w bezpieczne miejsce zanim zamknie oczy i wolny czas wykorzysta na krótką drzemkę /klik/.

Wszystko w swoim czasie

Jeśli jesteś młodą mamą i właśnie wracasz do pracy, to pamiętaj że na wszystko przyjdzie czas. Z pewnością szybko wdrożysz się w obowiązki, dziecko zacznie przesypiać noce, a Ty znowu odkryjesz że praca i rozwój zawodowy jest tym co Cię kręci i daje Ci satysfakcję. Trzymamy za Ciebie kciuki.

Wpis powstał we współpracy z firmą prezentową www.mygiftdna.pl

—> Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci? /KLIKNIJ/

—> Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo! /KLIK/

—> Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów /KLIKNIJ/

—> Jak zmienić etat na własną działalność – porady dla młodej mamy /KLIK/

—> Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy /KLIKNIJ/

—> Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury? /KLIK/

Włączcie na naszym Facebooku /KLIK/ powiadomienia, żeby być na bieżąco. Instrukcja poniżej:

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci