malinowaplaneta, dzien matki

Czy na pewno jesteś taką mamą jaką chciałoby mieć twoje dziecko?

Kobieta i Związki

26 maja prawdopodobnie dostaniesz kwiatki od męża w imieniu swojego dziecka, a starsze przyniesie laurkę z przedszkola, albo korale z marchewki.

Ty się ucieszysz, wzruszysz. Bardzo możliwe, że w tym dniu dostaniesz jeszcze (ekhem…) dodatkowy czas z dzieckiem, tak jakbyś w pozostałe dni była na urlopie. Jak dobrze pójdzie i mężowi wpadł w oko artykuł „5 najlepszych prezentów na Dzień Matki” to dostaniesz karnet na spa, a on zajmie się w tym czasie waszym maluchem.

Rola matki trwa całe życie

Jednak rola matki trwa tak naprawdę od momentu urodzenia dziecka, aż do (no taka jest prawda) do śmierci. Mama jest najważniejszym łącznikiem ze światem, to mama daje w pierwszych dniach ciepło, pokarm, poczucie bezpieczeństwa. To mama musi wyposażyć dziecko w poczucie własnej wartości na dalszych etapach życia. Oczywiście jest to też rola ojca, ale dzisiaj zajmijmy się tylko mamami.

Matka to też córka

Mama przede wszystkim sama jest córką. To jak zajmuje się własnym dzieckiem wynika z wzorca który sama uzyskała. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w którym córki zarzekają się że nigdy nie będą takie jak ich matki. Bo ich dzieciństwo nie zawsze było idealne. Bo czasami zdarzało się że mama krzyczała, albo dała klapsa. Bo były nakazy i zakazy, bo atmosfera nie była bajkowa.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

A teraz sama jesteś matką. I chcesz za wszelką cenę stworzyć najlepsze na świecie dzieciństwo swoim maluchom. Starasz się, jesteś na każde zawołanie, układasz wieże z klocków, urządzasz herbatkę z lalkami, nigdy nie krzyczysz, odpowiadasz na 646282193 pytanie „a dlaczego?”, swoich sposobów wychowawczych bronisz jak niepodległości. A jednak nie zawsze jest różowo.

Dlaczego nie jest idealnie?

Bo jesteś „tylko” człowiekiem, który ma lepsze i gorsze dni. Który ma prawo do własnych emocji, który odczuwa złość na dziecko, jeśli cię nie słucha. Czujesz irytację, kiedy jedzenie ląduje w każdym zakamarku kuchni, we włosach i na podłodze, zamiast w buzi. Płaczesz z bezsilności kiedy twoje dziecko trzecią godzinę krzyczy „nie wiadomo dlaczego”. A myśli które masz w tych momentach wyzwalają obezwładniające poczucie winy, bo przecież „tak naprawdę byś tego nigdy nie zrobiła”.

Nie musisz być idealna!

Musisz sobie uzmysłowić to, że naprawdę nie musisz być idealną matką. Powinnaś być wystarczająco dobrą matką. Taką, która żyje ze sobą w zgodzie. Twoja nieidealna matka, też prawdopodobnie starała się zrobić wszystko żeby nie działa ci się krzywda. Ale te dwadzieścia, trzydzieści lat temu nie miała dostępu do setek stron o lukrowanym macierzyństwie, o tym jak konstruktywnie chwalić dzieci /KLIK/, albo o tym jak mówić ci że cię kocha, tak abyś miała tego świadomość /KLIK/. Bo twoja nieidealna mama prawdopodobnie walczyła o to, żebyś miała kanapki do szkoły oraz dżinsy. Bo wtedy inaczej definiowało się „dobrą matkę” i były zupełnie inne realia.

Wybacz swojej mamie…

Więc w najbliższym Dniu Mamy, zastanów się jakie masz emocje w stosunku do swojej rodzicielki. I zastanów się, czy jeśli twoje wspomnienia odbiegają od ideału dzieciństwa, to czy możesz jej teraz wybaczyć. I czy na pewno ty chcesz i czy musisz dążyć do wizji matki lansowanej w mediach. Bo wiedz, że naprawdę nie musisz. Bo jeśli wrzucisz na luz to nie będziesz „tą złą”, ale dasz sobie szansę na bycie po prostu człowiekiem, dasz sobie prawo do złości i pewnie poradzisz sobie o niebo lepiej od swojej mamy, bo masz wiedzę, której ona nie miała /KLIK/.

Bo Dzień Matki masz każdego dnia, to od ciebie zależy jak zapamięta cię twoje dziecko.

Życzymy ci tego, abyś była taką matką, jaką chciałoby mieć twoje dziecko 🙂

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.