Przyjście na świat dziecka to wydarzenie ważne dla całej rodziny, nie tylko dla rodziców. Starsze rodzeństwo będzie z pewnością przeżywało sam fakt pojawienia się „kogoś” jeszcze w domu i choć inaczej to równie emocjonalnie, co mama i tata. W związku, z tym należałoby przygotować je na zmiany, jakie nastąpią w przeciągu kilku miesięcy. Możemy sobie tylko wyobrazić, co czują dzieci w tym momencie. Z jednej strony może pojawić się radość i zaciekawienie, z drugiej zazdrość, złość i odsunięcie się na bok, bo ten „ktoś” zabrał naszą całą uwagę. Są to naturalne reakcje dziecka a rodzice mogą starać się przygotować je i zniwelować negatywne emocje, z jakimi może borykać się przez całą ciążę mamy oraz w chwili kiedy niemowlę pojawi się już w domu rodzinnym.
Rozmawiajmy, tłumaczmy, co się wydarzy
Wiemy już jak wygląda ciąża i przygotowanie do niej dlatego możemy poświęcić więcej uwagi starszemu dziecku i wytłumaczyć mu jak będzie wyglądało teraz życie w domu. Starajmy się niczego nie ukrywać, mówmy prawdę. Oczywiście jest różnica między rocznym czy dwuletnim dzieckiem a takim, które ma pięć czy kilkanaście lat, nie mniej jednak należy rozmawiać z każdym i przygotować, wytłumaczyć mu co się będzie działo w najbliższych miesiącach.
Traktujmy ciążę jako coś normalnego i naturalnego
Z pewnością nie należy zbyt wyniośle traktować „stanu błogosławionego mamy”. Jeśli pokażemy, że nasze uczucia w stosunku do pierworodnego dziecka nie zmieniły się i nie będziemy przesadnie eksponować swoich uczuć w stosunku do brzuszka, to będzie czuło się tak samo ważne jak dawniej, a całą sytuację przyjmie jako coś zupełnie normalnego i w pozytywny sposób. Będzie czuło się po prostu bezpieczne a pozycja starszaka w domu nie zostanie zdetronizowana. Istnieją duże szanse, że nasze pozytywne nastawienie udzieli się również dziecku i pozwoli mu to na przygotowanie się do roli starszego brata lub siostry.
Pozwólmy uczestniczyć w przygotowaniach
W miarę, jak rośnie brzuch mamy następują pewne znaczące zmiany np. w organizacji miejsca w domu poprzez chociażby urządzanie pokoju dla przyszłego potomka. Pozwólmy dziecku uczestniczyć, w tym wydarzeniu, opowiadajmy, jak to było kiedy ono miało przyjść na świat, co wtedy czuliście, jakie pozytywne emocje w was tkwiły, obejrzyjcie wasze wspólne zdjęcia, pokażcie ubranka, zabawki. Jeśli okażecie, że bardzo kochacie swoje pierworodne dziecko, to łatwiej będzie mu zrozumieć i zaakceptować pojawienie się brata lub siostry oraz że tym samym uczuciem będzie obdarzone kolejne rodzeństwo i jest to całkiem normalne.
Wyjaśnijmy, że bycie starszym bratem lub siostrą to fajna rola
Istotną sprawą w przygotowaniach jest tłumaczenie dziecku na czym polega rola starszego brata lub siostry. Możemy wytłumaczyć, że jak się urodzi maluszek to będzie wyglądał zupełnie inaczej niż inni mu znani w domu, że jest mały, ciągle śpi i nie umie mówić, chodzić, że potrzebuje do pewnego momentu pomocy w karmieniu i że trzeba mu zmienić pieluszkę. Taką rozmowę kierowaną możemy uzupełnić w zabawę np. z lalkami i pokazać jak to będzie wyglądało.
Oczywiście przy okazji powinniśmy też wytłumaczyć zasady bezpieczeństwa w stosunku do nowo narodzonego, czyli że nie podnosimy niemowlaka i nie przewijamy go samemu, nie karmimy i że zawsze powinniśmy pytać mamę lub tatę. Powtarzajmy, że to fajna sprawa być starszym i chwalmy za to, że już tyle umie i że będzie super bratem lub siostrą i pomoże mu się wszystkiego nauczyć. A gdy poczeka kilka miesięcy, to z pewnością może śmiało pokazać mu swoje ulubione zabawy i zabawki a w przyszłości mieć prawdziwego kompana do zabawy.
Na tym etapie bądź po urodzeniu się dziecka, młodsze dzieci mogą także zacząć zachowywać się jak niemowlę. Będą chciały zwrócić na siebie uwagę poprzez przytulanie się do piersi, czy mogą mieć ochotę na smoczek. Nie zabraniajmy tego i nie martwmy się na zapas bowiem takie zachowanie szybko może się znudzić a dziecko rozwija się jak najbardziej prawidłowo.
Niemowlak w domu- przyjmowanie gości
Gdy maluch już pojawi się w domu, to pamiętajmy, że w chwili kiedy będą odwiedzać was goście, zwracajcie również uwagę na starszaka, żeby nie poczuł się odtrącony. Zachwyty babć i cioć powinny mięć również odzwierciedlenie w starszym dziecku i jeśli rodzina tego nie zauważy, to rodzice sami powinni wkroczyć i uwydatnić jego osobę poprzez np. pochwałę, że jest super bratem lub siostrą. Aby dziecko nie poczuło się gorsze i niepotrzebne dajmy znać innym dorosłym, że jest tak samo ważne i kochane, jak dopiero co nowy członek rodziny. Zatem goście nie powinni zapominać o małym prezencie, czy o rozmowie ze starszakiem, jak się czuje np. w nowej roli.