Zanim zdecydujesz się na dziecko – jak przygotować się do ciąży

Macierzyństwo

Jest to czas, kiedy kobieta powinna wybrać położną lub lekarza, którzy będą sprawować opiekę nad nią w okresie prekoncepcyjnym, w trakcie ciąży, a także po narodzinach dziecka. Udzielą wsparcia, skierują na odpowiednie badania, odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania.

Dlaczego warto się zbadać, zanim zaczniesz starać się o dziecko?

Wizyta u położnej lub lekarza przed planowaną ciążą powinna obejmować: dokładny wywiad dotyczący osobistej i rodzinnej historii medycznej, stylu życia, odżywiania, badanie ogólne stanu zdrowia kobiety i jej partnera oraz badanie laboratoryjne – mocz, morfologia, a także badania w kierunku chorób odzwierzęcych i inne, jeśli przeprowadzenie jest wskazane wywiadem. Powinna zostać pobrana cytologia. Lekarz wykona badanie ginekologiczne i badanie USG.

Zadbaj o siebie przed ciążą

Według Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie matki i jej sposób odżywiania w okresie okołoporodowym ma decydujące znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych w ciągu całego późniejszego życia człowieka.  Nasza codzienna dieta i tryb życia wpływa na masę ciała. Należy pamiętać, że prawidłowa masa ciała zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Zbyt niska lub nadmierna może powodować wiele zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, które mogą mieć znaczący wpływ na płodność  kobiety.

15 miesięcy przed ciążą…

Zaleca się, aby piętnaście miesięcy przed ciążą zmienić szkodliwe nawyki, sposób odżywiania, zaprzestać picia kawy i alkoholu, palenia papierosów. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć przyszłej mamie odpowiednią dawkę witamin i soli mineralnych. Zrównoważona dieta powinna zawierać 25-30 % tłuszczów naturalnych, 10-15% białka, 65-70% węglowodanów.

3 miesiące przed ciążą…

Na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w dobowej dawce profilaktycznej 0,4 mg. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka powstawania wad rozwojowych układu nerwowego u dziecka (dzieje się to w pierwszych czterech tygodniach rozwoju zarodka, należą do nich m.in. bezmózgowie oraz przepukliny mózgu i rdzenia). Pamiętajmy, że za zdrowie przyszłej mamy odpowiada wybrana położna lub lekarz, więc to, czy stosujemy witaminy i jakie, poza kwasem foliowym, powinno się ustalać z nimi.

Co sprzyja poczęciu dziecka?

Nieoceniony wpływ na zajście w ciążę ma nastawienie psychiczne partnerów. Zaleca się optymizm, czerpanie radości z życia i wspólnego spędzania czasu. Proszę nie zrażać się po kilku nieudanych próbach. Dopiero roczny okres oczekiwania na ciążę bez efektu jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności.

Kobieta starająca się o dziecko powinna być w tym czasie zdrowa, unikać infekcji, prowadzić higieniczny tryb życia, stosować umiarkowaną i regularną aktywność ruchową oraz odstawić wszelkie używki.

Pamiętajmy, że zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze, procentuje całe życie.

————————————
Katarzyna Andrukiewicz
Magister położnictwa
————————————

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/