agresja u dziecka

Jak radzić sobie z agresją u dziecka /część I/

Macierzyństwo

Czym jest zachowanie agresywne i jaka jest jego przyczyna?

Gryzienie, bicie, popychanie to dość częste negatywne zachowanie u małego dziecka, które dopiero co poznaje świat i reguły nimi rządzące. Agresja u małego dziecka może mieć charakter przejściowy i jest to jak najbardziej rozwojowe, nie mniej jednak pamiętajmy, że często powtarzające się zachowania agresywne mogą doprowadzić do utrwalenia i używania przemocy fizycznej, jako regułę.

Dziecko po prostu nie będzie umiało poradzić sobie z trudną dla niego sytuacją i z góry będzie już atakowało, aby np. samemu nie zostać zaatakowanym. Poza tym nie zna innych zasad. Dlatego to od nas dorosłych zależy tak naprawdę, jak nauczymy nasze dzieci radzić sobie, w trudnych sytuacjach.

Jeśli chodzi o małe dzieci to mówimy głównie o agresji fizycznej, im starsze dziecko tym może ona przybierać również charakter. Nie zapominajmy, że już od niemowlęcia należy tłumaczyć dziecku, że dane zachowanie jest złe i nie wolno tak robić.

Nie bagatelizuj agresji u dziecka

Dlatego drodzy rodzice, przede wszystkim reagujmy i rozmawiajmy; tłumaczmy dzieciom ich zachowanie i pokazujmy jak powinno ono wyglądać. Wielu rodziców uważa, że małe dziecko nie zrobi przecież nikomu krzywdy, zapominając przy tym, że ugryziona koleżanka czy brat płacze i odczuwa ból. Rodzice czasami tłumaczą swoje dziecko i bagatelizują zaistniałą sytuację.

Dlatego to od dorosłych zależy jak dalej potoczy się rozwój kontaktów społecznych z innymi dziećmi w niedalekiej przyszłości – w szkole, na podwórku, w życiu dorosłym. Pamiętajmy, że dzieci uczą się bardzo szybko zachowań negatywnych nie tylko od rówieśników, ale także od swoich rodziców, bliskich dorosłych.

Małe dziecko dopiero odkrywa otaczający go świat i czerpie z niego różnego rodzaju wzorce, ale także instynktownie stara się radzić sobie z nagromadzonymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi.

Przyczyny agresji u dziecka

Czasami mylimy agresję z eksperymentowaniem u dziecka. Dobrym przykładem jest na przykład ząbkowanie. Dzieci próbują, smakują i uczą się używać ząbków, a dorosły powinien mu w tym pomóc i reagować na gryzienie najbliższych i podsuwać np. gryzaki czy grzechotki, tłumaczą że tak nie wolno.

Kolejną przyczyną zachowań negatywnych może być frustracja. Dziecko jest na tyle małe, że nie potrafi poradzić sobie w danej sytuacji ze swoimi emocjami. Do tego często nie potrafi mówić lub ma opóźniona mowę. Zabranie przez kolegę jego ulubionej zabawki może skutkować popchnięciem go czy ugryzieniem, jako reakcja na to, że jest np. nieszczęśliwe, niezadowolone.

Gdy dziecko czuje lęk, zagrożenie lub coś je zdenerwuje przyjmuje wtedy postawę obronną, szczypiąc lub gryząc. Ustala w ten sposób swoją naturalną, bezpieczną strefę, w szczególności wtedy gdy widzi, że ta forma przynosi pożądany skutek w postaci np. odsunięcia się od dziecka.

Inna przyczyną agresji u małych dzieci może być po prostu dążenie do zaspokojenia swoich potrzeb np. bezpieczeństwa,  bliskości, miłości i przynależności.  Jest to naturalne instynktowne zachowanie ukierunkowane na podtrzymanie swojej przynależności do danej osoby czy rzeczy, sytuacji, odczucia.

Reagując na zachowania sgresywne naszego malucha pamiętajmy, że to tylko dziecko, które dopiero uczy się jak należy zachowywać się w środowisku społecznym, a do nas dorosłych należy, aby jak najjaśniej i cierpliwie uczyć nasze dzieci.

Jeśli podoba Ci się wpis, polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

—————————————-
Autor: Justyna Kaczorowska
Psycholog
—————————————-