Wiesz jak smog truje ciebie i twoje dziecko? Zobacz jak radzić sobie ze smogiem

Zdrowie i Uroda

Od wielu lat słyszymy o smogu, ale nigdy dotychczas nie mówiło się o tym zjawisku z takim natężeniem. Powstało mnóstwo aplikacji, które w dowolnym momencie możemy sprawdzić, zanim wyjdziemy na spacer. Coraz częściej za oknami znikają budynki i horyzont, bo przesłania je mleczna chmura zanieczyszczeń.
Jestem prawie pewna, że większość osób tak do końca nie wie o co chodzi ze smogiem. Wiadomo; w powietrzu unosi się pył, staramy się wtedy nie wychodzić na zewnątrz, kupujemy sobie maseczki, albo mamy komunikację miejską za darmo. Ale czy wiecie, że ten trujący pył to realne zagrożenie dla zdrowia, a dla kilku grup osób wręcz życia.

Zacznijmy od tego, co to jest ten smog?

Rozróżniamy dwa typy smogu: kwaśny i fotochemiczny. Czym się one od siebie różnią?

 • Smog kwaśny ( tzw. londyński) – jest charakterystyczny dla naszej strefy klimatycznej. W jego skład wchodzą pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5, tlenki siarki i węgla, oraz benzo(a)piren.
 • Smog fotochemiczny (tzw. Los Angeles) – charakterystyczny dla strefy tropikalnej i subtropikalnej. Zawiera m.in tlenki węgla i azotu pochodzące ze spalin samochodowych i pyłów przemysłowych.

Skąd się bierze smog?

W dużej mierze z przemysłu i transportu i my jako jednostki mamy na niego minimalny wpływ, bo to rolą każdego państwa jest polityka antysmogowa. Natomiast mamy ogromny wpływ na nasze małe gospodarstwa domowe i to czym palimy w naszych piecach, oraz to jakimi samochodami jeździmy (najwięcej pyłów zawieszonych produkują diesle). To my generujemy najwięcej zanieczyszczeń powietrza. Niestety w dalszym ciągu można kupić piece węglowe, oraz najtańsze paliwo do niego, typu miały, muły i floty (odpady węgla kamiennego). Nie wspominając że często palone są śmieci, guma, lakierowane drewno, szmaty.

Jak smog wpływa na nasz organizm i naszych dzieci?

Przede wszystkim musisz sobie uzmysłowić że smog to jest trucizna. Tak! Ty i twoje dziecko oddychacie trującym powietrzem! Smog wpływa przede wszystkim na układ oddechowy, w dalszej kolejności na krwionośny, nerwowy i odpornościowy.
Przez to, że dzieci oddychają częściej i mają delikatniejsze narządy, pyły dostają się do ich organizmów szybciej i zostają tam na zawsze. Kobiety w ciąży również muszą bardzo uważać, bo jeśli przebywają na zanieczyszczonym terenie, ich noworodki mogą mieć niską wagę urodzeniową i częściej chorować na zapalenie płuc, oraz mieć niższy iloraz inteligencji.

Zanim wyjdziesz z domu…

… zerknij na aplikacje, gdzie będzie pokazane stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i ozonu.
PM 10 – ma średnicę do 10 mikrometrów i wraz z każdym oddechem dostaje się do płuc. Powoduje astmę, zapalenie płuc, kaszel.
PM 2,5 – ma średnicę do 2,5 mikrometrów i jest ogromnym zagrożeniem, ponieważ cząsteczki przenikają do płuc i krwiobiegu, a stamtąd do wszystkich narządów. Wraz z pyłami do naszego organizmu dostają się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (benzo(a)piran, dioksyny, metale ciężkie).

Na co możesz zachorować wdychając smog?

Oprócz astmy czy zapalenia płuc musisz być świadoma innych zagrożeń. Między innymi nowotworów układu oddechowego, zaburzenia funkcjonowania kory nadnerczy, nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, zapalenia naczyń krwionośnych, miażdżycy. Osoby z astmą musza być przygotowane na zaostrzenie się objawów, podobnie jak alergicy. Wspominałam już o problemach kobiet w ciąży, ale smog może też wpływać na płodność, a raczej niepłodność.

Jak w takim razie radzić sobie ze smogiem?

 • Zainstaluj aplikację do sprawdzania poziomu smogu
 • Nie wychodź z domu jeśli nie musisz, smog jest odpowiednikiem nawet kilku papierosów dziennie, które mimowolnie wdychasz
 • Jeśli musisz wyjść z domu to zakup maseczkę antysmogową. Koniecznie zwróć uwagę na atesty, oraz czy ma filtr HEPA. Nie zakładaj jej dziecku, jeśli nie jest przystosowana do jego rozmiaru, ponieważ grozi to niedotlenieniem!
 • Zrezygnuj z biegania!
 • Jeśli musisz jechać autem, ustaw obieg zamknięty
 • Nie wietrz mieszkania. Kiedy jest smog zazwyczaj nie ma wiatru, więc odniesiesz skutek przeciwny do zamierzonego. Co więcej, powinno się pozamykać wszystkie okna i upewnić się że są szczelne
 • Nie pal w kominku. Równie dobrze mogłabyś stać na Marszałkowskiej w największym stężeniu smogowym
 • Pal w piecach wyłącznie paliwem najwyższej jakości, a najlepiej przejdź na piece gazowe. W wielu gminach można otrzymać dofinansowanie na ten cel
 • Koniecznie oddychaj przez nos i pilnuj żeby dziecko nie oddychało przez usta. Nos ma naturalną ochronę z włoskami, które wyłapują zanieczyszczenia. Po powrocie do domu możesz użyć soli morskiej do przepłukania nosa
  Pij dużo wody i nawadniaj organizm. Wtedy zanieczyszczenia będą osadzać się na śluzówce i nie będą docierać do płuc
 • Zakup roślin, które będą naturalnie oczyszczać powietrze w domu
 • Kup dobry oczyszczacz powietrza. Bądźmy szczerzy, niedługo oczyszczacze będą podstawowym elementem wyposażenia domu, podobnie jak czajnik elektryczny. Po prostu zostaniemy zmuszeni do ich posiadania, żeby móc w ogóle pooddychać świeżym powietrzem. Kiedy smog utrzymuje się przez kilka dni w mieszkaniu jest tak wielki zaduch, że jeszcze trudniej jest wytrzymać niż na dworze.

Jak wybrać najlepszy dla nas oczyszczacz powietrza?

 • Po pierwsze zapomnij na chwilę o cenie, skup się nad innymi ważnymi kwestiami
 • Sprawdź systemy filtrowania. Oczyszczacz powinien mieć filtr HEPA. Najważniejsze, żeby filtr wyłapywał w 99,97 % pyły PM 2,5. Dobrze jeśli jest wbudowany filtr węglowy niwelujący lotne związki zapachowe. Niektóre oczyszczacze mają zintegrowany z filtrem mechanicznym, filtr wodny, który zatrzymuje pyły w wodzie, a oczyszczone powietrze jest odpowiednio nawilżone.
 • Zmierz powierzchnię pomieszczenia, które chcesz oczyszczać. Pamiętaj że drzwi i korytarze zaburzają oczyszczanie. Istotne są metry sześcienne, a nie kwadratowe. Wybierz urządzenie, które ma większą wydajność pracy
 • Zastanów się gdzie docelowo będzie stał oczyszczacz i sprawdź jaki generuje hałas. Wybierz takie które pracuje cicho, jeśli ma być w sypialni, czy pokoju dziecka
 • Odpowiedz sobie na pytanie czy któreś z was jest alergikiem. Jeśli tak, to warto zastanowić się nad funkcją nawilżania powietrza. Pamiętaj jednak żeby regularnie czyścić pojemnik na wodę, aby nie odnieść skutku odwrotnego do zamierzonego
 • Jeśli w pomieszczeniu jest dużo sprzętów, typu komputer, laptop, telewizor, sprawdź czy urządzenie ma funkcję jonizacji. Jeśli tak, pamiętaj że podczas jej działania, wytwarza się ozon ( w małych ilościach nie jest szkodliwy), zatem byłoby dobrze żeby można było taką funkcję wyłączyć ręcznie
 • Wracając do ceny, weź pod uwagę że filtry są częściami wymiennymi. Bardzo często te tańsze oczyszczacze, mają filtry które trzeba wymieniać dwa razy częściej. Koszt wymiany filtrów to nawet kilkaset złotych, zatem warto wybrać takie urządzenie gdzie wymienia się je raz na kilka lat, a nie dwa razy w roku. Dzięki temu po powiedzmy 5 latach droższy oczyszczacz okazuje się być tańszy w eksploatacji o połowę

Oprócz podstawowych i jednocześnie najważniejszych parametrów są na rynku oczyszczacze, które mają o wiele więcej funkcji, które wpłyną na komfort naszego życia. Należą do nich np technologia Plasmacluster:
Uwalniane są jony – dodatnie i ujemne, dokładnie takie same jak w naturze, dzięki czemu można uzyskać najczystsze powietrze z możliwych
Neutralizowane są bakterie i wirusy! Eliminowane są roztocza, alergeny, zarodniki grzybów pleśniowych. Działa to mniej więcej tak: jony po wyrzucie do powietrza natychmiast przyklejają się do bakterii czy wirusów, które rozpadają się i zostają unieszkodliwione. Taką funkcje, jak i wszystkie powyższe spełnia na przykład TEN oczyszczacz /KLIKNIJ/

Dlatego jeśli do tej pory jeszcze nie przywiązywałaś zbyt wielkiej wagi do skutecznego zabezpieczania siebie i dziecka przed smogiem, to teraz podejdziesz poważnie do tego tematu. Tak naprawdę nie ma na co czekać, bo lepiej już nie będzie. A im szybciej zaczniesz zapobiegać skutkom smogu, tym większa szansa że twoja rodzina nie zapadnie na choroby będące następstwem zanieczyszczenia powietrza.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym GoodAir.pl, autoryzowanym dystrybutorem marki Sharp /KLIK/

Kupując u autoryzowanego dystrybutora otrzymujesz fachowe doradztwo, 24 miesiące gwarancji na produkt, serwis door-to- door i dostęp do najnowszych produktów, takich jak jak oczyszczacze powietrza Sharp z linii KC-D i KC-G.