Uczucia i emocje w rodzinie… Jak pomóc sobie i dziecku

Kobieta i Związki

Ideą Malinowej Planety jest wsparcie rodziców w wychowaniu swoich dzieci. W tej fascynującej drodze, jaką jest wychowywanie swoim doświadczeniem dzielą się nasi malinowi eksperci. Niedawno w żłobku i przedszkolu Malinowy Domek odbyły się warsztaty Anny Czuby, na temat emocji i uczuć. Wychowanie to proces, ale warto wiedzieć jak do niego podejść, aby popełniać jak najmniej błędów i potrafić sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Warsztat o Uczuciach i emocjach jest elementem całego cyklu, na który serdecznie zapraszamy.

Anna Czuba poniżej podsumowała warsztat, przeczytajcie…

IMG_2250

 Jakie emocje pojawiają się podczas wychowania dziecka?

Uczucia i emocje … temat rzeka. Napisano już o nich miliony stron. Powszechnie wiadomo, że są do życia potrzebne. To każdy wie, tylko dlaczego tak często ludzie starają się udawać, że nie mają emocji? Dlaczego skrywamy wzruszenie, smutek, wstyd?  Przecież to słabość – okazywać emocje!!! Czyżby? To po co mamy emocje? Do czego one są  potrzebne?  Czy emocje mogą być dobre lub złe? Może lepiej byłoby je zamknąć w słoikach? (małe przypomnienie dla tych, którzy oglądali film „Sekrety morza”). Tylko czy wówczas bylibyśmy ludźmi?

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć

Prawda jest taka, że bez uczuć i emocji nie mamy szans być człowiekiem. Pozwalają nam one budować prawdziwe relacje z bliskimi, pomagają zrozumieć innego człowieka, pozwalają nam powiedzieć światu o naszych potrzebach. Czy pozwalamy dzieciom i sobie czuć to co czujemy?

Ważny przykład

Wyobraźmy sobie sytuację: dziecko idzie do lekarza z mamą. Przed wejściem do gabinetu mówi „mamo, boję się!”. Mama zazwyczaj odpowiada „nie bój się, pan doktor nie zrobi ci krzywdy, jest dobry”. Czy strach dziecka znika? Nie! Tylko dziecko uczy się, że strach nie jest dobry, że mama go nie akceptuje wiec następnym razem będzie udawać, że się nie boi. To jest oczywiście ogromny skrót myślowy, ale taki mniej więcej jest skutek zaprzeczania uczuciom i emocjom dziecka. Dodatkowo tracimy element zaufania dziecka do własnych uczuć. Jeżeli nauczymy dziecko, że strach nie jest dobry, co może się stać kiedy dziecko będzie stało nad przepaścią?

A jak radzić sobie ze złością?

Czy w sytuacji, kiedy my, dorośli, jesteśmy w złości i ktoś mówi do nas „nie złość się, nie ma powodu!”, czy nasza złość znika? Nie, wręcz przeciwnie. Podobnie jest z dziećmi. Ich emocje i uczucia są niezależne od ich woli. One przychodzą i odchodzą, są faktem! A nam rodzicom czasem wydają się totalnie nieadekwatne do sytuacji, czasem irracjonalne, wiele razy przesadzone, bo jak to można bać się deszczu? jak to można wstydzić się fajnej cioci? jak można złościć się na brata, który jest młodszy i jeszcze niewiele rozumie? Ano można! Skoro dzieci tak czują, to znaczy, że tak można.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Co zatem można byłoby odpowiedzieć dziecku, które mówi, że boi się lekarza? Musimy przecież wejść do tego gabinetu! Możemy odpowiedzieć „no tak, niektórzy ludzie boją się lekarza, tak może być, co mogłoby Ci pomóc? Może Twój miś też wejdzie i pan doktor go zbada, albo będę cię trzymać na kolanach albo, albo…” Generalnie mamy pomóc dziecku poradzić sobie ze strachem a nie udawać, że go nie ma, lub kazać dziecku przestać czuć strach.

Reasumując akceptujemy (czyli uznajemy za fakt) uczucia i emocje i pomagamy dzieciom „zarządzić” zachowaniem, które jest konsekwencją emocji. Innymi słowy uczymy dzieci:  „w naszym domu można się złościć, ale w złości nie można bić siostry, kopać brata, pluć na podłogę”.

Zaakceptuj emocje

Dzięki wiedzy o emocjach rodzice pomagają dzieciom radzić sobie z nimi. Uczą dzieci (i siebie) uświadamiać sobie emocje i wyrażać je w taki sposób, który nie będzie raniący dla nich samych i dla otoczenia.

——————————————————-
Autor: Anna Czuba,
Trener umiejętności wychowawczych
www.inspiratornia.edu.pl
——————————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/