Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Kobieta i Związki

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Kochający i troskliwi rodzice chcą zazwyczaj oszczędzić dziecku wszelkich możliwych przykrości, więc przekazanie mu informacji o śmierci kogoś bliskiego może stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw może pojawić się pytanie czy w ogóle powiedzieć prawdę?

Tak, zdecydowanie. Zatajanie prawdy odsunie konfrontację z bolesnymi faktami jedynie na jakiś czas. Co gorsza kiedy prawda wyjdzie na jaw a kiedyś wyjdzie, to my możemy stracić wiarygodność w oczach dziecka.

W jaki sposób przekazać dziecku taką informację?

Przekazując informację o śmierci starajmy się mówić językiem faktów i nie zalewać dziecka naszymi emocjami. Nie znaczy to, że mamy je przed nim chować. Bądźmy autentyczni, śmierć to przecież smutne zdarzenie. Po prostu znajdźmy taki moment, kiedy będziemy mogli porozmawiać o tym w miarę spokojnie. Możemy spróbować znormalizować sytuację mówiąc np. że ludzie czasem mają samochodowe wypadki, w których giną albo że długo chorują i nie zawsze udaje im się wyzdrowieć a następnie wyznać, że coś takiego zdarzyło się właśnie teraz w naszej rodzinie.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć

Jak wytłumaczyć dziecku co właściwie oznacza śmierć?

Dzieci do mniej więcej 6 lat nie rozumieją jeszcze takich pojęć jak koniec ostateczny czy śmierć, więc jeśli powiemy takiemu dziecku, że dziadek umarł to maluch nie będzie wiedział do końca co to znaczy. Może dopytywać gdzie jest dziadek i kiedy znowu go zobaczy. Warto wtedy odpowiedzieć w zależności od tego co wierzymy, że jest w niebie, w innym świecie itd. albo przyznać, że nie wiemy, ale chętnie opowiemy jak wyobrażamy sobie miejsce, w którym teraz się znajduje. Dobrym zabiegiem jest również powiedzenie dziecku, że może samo sobie wyobrazić to miejsce, gdzie jest teraz bliska mu osoba i że może się tam z nią spotykać w myślach jeśli będzie tęsknić.

Czy zabierać dziecko na pogrzeb?

Tu przede wszystkim warto wytłumaczyć dziecku co to jest pogrzeb i opowiedzieć mu co będzie się tam działo. Następnie zapytać czy chce wziąć udział w takiej ceremonii. Jeśli zdecydowanie nie będzie chciało iść to trzeba rozważyć, czy jego udział jest rzeczywiście konieczny. Jeśli uznamy, że nie to lepiej zorganizować dziecku opiekę na ten czas.

Śmierć kogoś bliskiego jest bardzo trudnym doświadczeniem, ale też nieodłącznym elementem naszego życia. Dlatego też warto próbować rozmawiać o niej w sposób szczery i autentyczny nawet z małymi dziećmi.

 —————————————–
Z autorką wpisu Katarzyną Suchowicz – Hermą możesz skontaktować się bezpośrednio klikając tutaj –> Poradnia Psychologiczna Bezpieczne Relacje
 —————————————-

Jeżeli uważasz, że wpis jest potrzebny i wartościowy polub nas i udostępnij klikając TUTAJ Dziękujemy 🙂

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci