spanie w jednym łóżku z dzieckiem

Jak spanie w jednym łóżku z dzieckiem wpływa na związek – okiem seksuologa

Kobieta i Związki

Po burzliwej dyskusji jaka rozpętała się po dwóch tekstach, które opublikowałam, czyli: Do kiedy spać z dzieckiem /KLIK/, oraz Z kim wolisz spać: z mężem czy dzieckiem? /KLIK/ postanowiłam poprosić o komentarz seksuologa.

Katarzyna Stala – seksulolog, która prowadzi na Facebooku InstaLOVE porady /KLIKNIJ po więcej/ wypowiedziała się w kwestii bliskości między rodzicami, po narodzinach malucha. Zanim przeczytasz zachęcam cię do otworzenia powyższych wpisów, żeby miec szerszy obraz zagadnienia.

To niewygodny temat i bardzo intymny dla nas Polaków. Tak naprawdę nie mówi się otwarcie o tym, że ciąża wiele zmienia. Nie tylko ciała kobiet, ale i ich relacje z partnerami. Jako seksuolog często spotykam się z wątpliwościami wśród młodych mam. Nie potrafią o tym mówić, próbują często delikatnie wybadać grunt, czy nie są w tym osamotnione. Szukają odpowiedzi na forach internetowych i na szczęście czasami u specjalistów.

Dlaczego tak wiele się zmienia?

Ciąża to trudny dla kobiety i jej partnera czas. Często już w jej trakcie dochodzi do spadku libido. Kobiety czują się mniej atrakcyjne z powodu dodatkowych kilogramów. Mężczyźni zaś boją się uszkodzić płód. To jednak jest dopiero początek. Poród, połóg, rodzicielstwo są kontynuacją tych zmian. Nie tylko hormony mają na to wpływ.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Rodzicielstwo, choć się o tym nie mówi głośno- jest trudne. Matki są zmęczone, niewyspane, znerwicowane, zestresowane. Nie tylko w ciągu dnia muszą ciągle mieć oko na swoją latorośl, ale i nocą. Do tego wszystkiego dochodzą obowiązki domowe jak zrobienie obiadu, ogarnięcie mieszkania. Mężczyzna często pracuje jak najwięcej by zapewnić byt rodzinie. Po pracy zaś jedyne o czym marzy to odpoczynek, a i z dzieckiem wypada trochę pobyć. Taka jest kolej rzeczy, gdy decydujemy się na dziecko.

Gdzie w tym wszystkim miejsce i czas na seks? 

Ciężko jest znaleźć chwile tylko dla siebie, gdy w domu jest absorbujące dziecko. Jeszcze ciężej jest znaleźć czas dla partnera. To doprowadza do poważnych problemów w związku. Po pierwsze jest frustracja z obu stron. Największym problemem jest jednak brak komunikacji. Nie mówimy partnerowi/ partnerce o tym co nas niepokoi.

Nie umiemy powiedzieć, że nie mamy ochoty na seks. Wolimy wykręcać się dzieckiem.

Specjalnie doprowadzać do sytuacji by Nam przeszkodziło. Nie umiemy powiedzieć, że mamy ochotę na seks tu i teraz, bo dziecko jest w okolicy. Bo dziecko śpi i możemy je obudzić lub bo dziecko patrzy. Mam tu na myśli małe dzieci- niemowlaki, które nie rozumieją i tak naprawdę nie jest niczym złym uprawiać seks w tym samym pomieszczeniu, gdy dziecko leży wpatrzone w sufit lub jest zajęte zabawą. Należy jednak pamiętać, że gdy dziecko potrzebuje naszej uwagi, to należy przerwać radosne uniesienia i zająć się niemowlakiem.

Spanie w jednym łóżku z dzieckiem

Jest to temat wielu debat. Z badań jednak wynika, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku sprawia, że kobieta jest bardziej wyspana. Dziecko czuje bliskość. Jest to bezpieczniejsze i wzmacnia więź mamy z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że często doprowadza to do przeniesienia się partnera na kanapę w salonie. Trzeba do tej kwestii podchodzić delikatnie.

Obserwuj mnie na Instagramie /KLIKNIJ/

Do pewnego momentu można sobie pozwolić na wspólne spanie, nie należy jednak dawać do zrozumienia, że dziecko jest ważniejsze od partnera, bo tak powstaje przepaść między nami- rodzicami.

Jak dbać o partnera i związek kiedy pojawia się dziecko i zabiera nam cały czas i uwagę?

Można wprowadzić różne rytuały jak np. wspólna kąpiel w czwartki wieczorem, ciekawa kolacja w weekend, wspólny wieczór filmowy we wtorki. Chodzi o takie coś na co wspólnie będziecie czekać, coś co lubicie razem robić i sprawia wam przyjemność. Należy rozmawiać o tym czego się potrzebuje oraz otwarcie mówić, że na coś nie mamy ochoty.

Nie należy robić nic na siłę, czy unikać ukradkiem zbliżeń. Trzeba przytulać się do partnera, dotykać go ukradkiem. A jeśli dotyk partnera nas drażni i kompletnie nie mamy ochoty, to powinnyśmy powiedzieć mu, że nie mamy teraz ochoty i chcemy pobyć same ze sobą, poczytać książkę, wziąć kąpiel. Gdy spadek libido trwa długo i kompletnie nie mamy ochoty na zbliżenia, należy zrobić badania hormonalne. Pamiętajmy, że jesteśmy teraz zupełnie innymi kobietami.

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, wesprzeć, to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszamy na facebook /KLIK/ i Instagram /KLIK/