Jak ubierać niemowlę i małe dziecko w upały

Jak ubierać niemowlę i małe dziecko w upały? Sprawdzone sposoby

Macierzyństwo

Zasada w chłodniejsze dni jest prosta – dziecko powinno mieć jedną warstwę więcej niż rodzice. Ta zasada kompletnie nie obowiązuje, kiedy mamy takie upały jak ostatnio, czyli powyżej 30 stopni. I generalnie rodzice niemowlaków są w kropce, bo co tu robić? W ogóle nie wychodzić? Ubierać? Rozbierać?

Polecam ci artykuł: Jak przetrwać upały z małym dzieckiem – 12 złotych rad /KLIKNIJ/. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki, które pozwolą tobie i dziecku odczuć chociaż niewielką ulgę. Ten wpis to uzupełnienie poprzedniego.

Jak ubierać niemowlę w upał?

No ale co z ubieraniem? Musisz wiedzieć, ze niemowlęta nie mają jeszcze rozwiniętego układu termoregulacji, nie mają tylu gruczołów potowych, żeby dziecko mogło produkować pot, niezbędny do chłodzenia małego ciałka. Co może się zdarzyć? Dziecko może się przegrzać, lub odwodnić.

Niemowlaka możesz spokojnie zostawić samego  w pieluszce. Nie potrzebuje czapeczki, ani skarpetek. Jeżeli wychodzicie na dwór to pamiętaj tylko o najwyższym filtrze i parasolce. Nie wystawiaj maluszka na bezpośrednie promienie słoneczne!

Obserwuj mnie na Instagramie /KLIKNIJ/

Co z tą czapeczką i skarpetkami?

Ok! Jeżeli dziecko nie jedzie w wózeczku i już chodzi to wiadomo, że w pełnym słońcu czapeczka z rondem jest niezbędna. Z tymi skarpetkami jest tak, że skóra na stópkach jest bardzo delikatna i jeśli nie posmarujesz jej kremem z filtrem to może się poparzyć. Dlatego delikatne skarpeteczki mogą się przydać. Ale najlepiej nie wychodź na dwór w upały, jeśli nie musisz. O wszystkim napisałam w artykule, który zalinkowałam wyżej, o tym /KLIK/

Koleżanka się śmieje, żeby w upały nie oddawać pod opiekę dziecka babciom, bo na bank będą miały na sobie czapkę, długi rękaw i kocyk.

W co ubierać dziecko w upały?

Bo w końcu wpis miał być o tym, w co ubierać, a nie żeby nie ubierać. Możesz ubrać maluszka w mocno wyciętego bodziaka, albo leciutką sukienusię, a jeśli chcesz przykryć to tetrą, albo bambusowymi, przewiewnymi kocykami. Wszystkie wystające miejsca smarujemy filtrem powyżej 50.

Ubranka powinny mieć właściwy rozmiar, oraz być w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin.

Rodzice często się martwią, że mimo upałów, dziecko się „przewieje” i za wszelką cenę unikają przeciągów, oraz zakrywają każdy skrawek malucha.

Jak sprawdzać czy dziecku jest ciepło, lub zimno?

Zapewne wiesz, że ciepłotę ciała dziecka sprawdzamy na karku, lub piersiach. Nie sprawdzaj ich na stópkach, bo one zazwyczaj są chłodniejsze od reszty. Jeśli skóra jest ciepła, to wszystko jest w porządku. Natomiast jeśli skóra jest chłodna, to znak że można delikatnie przykryć maluszka. A jeśli czujesz wilgoć i rozgrzanie to znak, że dziecku jest zdecydowanie za gorąco.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Dziecko w samej pieluszce, lub… bez

Jeśli temperatury są tropikalne to pamiętaj, żeby pieluszkę zmieniać częściej niż zazwyczaj, bo mocz, w takiej sytuacji, odparzy delikatną skórę niemowlaka, a to ból który będzie odczuwany dotkliwie nie tylko przez dziecko…

Pozwól maluchowi między zakładaniem pieluszki pobyć na golaska. Jeżeli boisz się że się zmoczy, to podłóż pod kocyk podkład.

Wody, wody dla ochłody

Wiadomo! Woda jest najlepsza na upały, ale po chłodzeniu w baseniku czy wanience trzeba dziecko wytrzeć, żeby wiatr nie przeziębił maluszka. A z kolei słońce na kroplach wody działa jak soczewka i może skórę oparzyć!

Kąpiel potrzebna jest codziennie, zwłaszcza dokładnie umyj wszystkie fałdki i załamania skóry, zwróć uwagę na pachwiny i pachy.

Upały są uciążliwe…

No niestety, cieszymy się przez pierwszy tydzień , a potem wszyscy odczuwamy skutki upałów. Dziecko jest marudne i płacze, nie chce spać, ani jeść. Rodzice się męczą, są niewyspani, poddenerwowani i nie radzą sobie z sytuacją. Zaczynamy marzyć o deszczu i wielkiej burzy, która da wytchnienie.

Upały są też niebezpieczne, dlatego jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka to nie czekaj i reaguj!

Niebezpieczne objawy przegrzania dziecka

Natychmiast reaguj, kiedy dziecko straci przytomność, nie możesz go dobudzić, jest całe mokre, rozgrzane, spocone i przelewa się przez ręce. Dzwoń po karetkę, a dziecko schładzaj.

Tak samo jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem i ma podwyższone tętno. Takim samym wskazaniem jest bardzo sucha skóra, czerwona lub bardzo blada. Jeśli dziecko wskazuje na główkę, to możliwe że bardzo boli i ma objawy udaru cieplnego.

Na pocieszenie dodam, że podobno jeszcze tylko tydzień tropikalnych upałów i odetchniemy…

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszam na facebook /KLIK/ lub instagram /KLIK/

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, wesprzeć, pokazać że inni „też tak mają” to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3