jak spakować walizkę dziecka

Jak – według zasad KonMari – spakować wakacyjną walizkę dziecka?

Macierzyństwo

Marie Kondo – czyli o co chodzi z KonMari?

Marie Kondo uczy nas jak przeorganizować swój dom tak, aby posiadać w nim tylko te rzeczy, które sprawiają nam radość. Zaczynamy od przeglądu wszystkich naszych przedmiotów, podążając kolejnymi kategoriami. Rozpoczynamy od najłatwiejszej, czyli od ubrań, kolejno mamy książki, dokumenty, różne drobne przedmioty i rzeczy o wartości sentymentalnej.

Czytaliście już wpis o tym jak zorganizować porządki w szafach z ubrankami dzieci? /KLIK/

Porządki według kategorii

Zanim w ogóle rozpoczniemy selekcje, warto wrócić do myśli, że według zasady KonMari rzeczy porządkujemy według kategorii, a nie lokalizacji. W praktyce oznacza to np., że nie porządkujemy (lokalizacji) sypialni, tylko (kategorię) ubrania.

Ubrania przechowujemy … pionowo

Kiedy przejdziemy już proces selekcji, czyli podejmowania decyzji, co zostaje, a co należy oddać / wyrzucić, przechodzimy do właściwego sposobu przechowywania. I tutaj nowością jest to, że rzeczy przechowujemy w sposób pionowy, tak aby po otworzeniu szuflady na pierwszy rzut oka było widać wszystkie przedmioty, które się w niej znajdują.

Te same zasady sprawdzają się, jeśli chodzi o pakowanie dorosłych, jak i dzieci.

Niżej podsumowanie w punktach najważniejszych rzeczy i kwestie w sposobie pakowania:

  • Zacznij od walizki i wybierz tę, którą naprawdę lubisz. Tutaj sprawa jest o tyle prostsza u dziecka, że dzieci nie lubią otaczać się tym, co nie sprawia im radości.
  • Rozłóż walizkę na podłodze i sprawdź wszystkie przegródki i kieszonki, czy aby nie zostało coś po ostatnich wojażach. Naklejki z lotniska, stare bilety, ulotki, ładowarki czy słuchawki lub same śmieci.
  • Ubrania złóż zgodnie z zasadami KonMari, czyli składając dążymy do prostokąta, a trudniejsze przedmioty możemy zrolować. W walizce będziemy nasze rzeczy przechowywać pionowo. Co pozwoli nam nawet bez rozpakowywania w wygodny sposób korzystać z naszych rzeczy, gdyż po jej rozłożeniu będziemy widzieć, gdzie co jest. Odnosi się to do walizek, które się otwierają na pół i nie są zbyt głębokie. Ale jeśli chodzi o dzieci to myślę, że jesteśmy bezpieczni w tym względzie.
  • Zabierz ze sobą bawełnianą torbę, do której będziesz zbierała brudne ubrania. Tak, aby nie trzymać ich razem z czystymi rzeczami. Ten sposób też sprawi, że rozpakowywanie po powrocie będzie przyjemniejsze, gdyż od razu masz jasny podział, co idzie do prania, a co jest czyste i trafi do szafy.
  • Buty koniecznie włóż do worka, aby nie ubrudziły innych rzeczy. Ja buty pakuję właśnie do bawełnianej torby i potem do nich zbieram brudne rzeczy. A przy powrocie do 1 torby pakuję 2 pary butów.
  • Na samym końcu kosmetyki i inne akcesoria, np. latem rękawki do pływania, koło ratunkowe, ręcznik kąpielowy czy szlafrok.
  • Bieliznę (majtki, skarpetki plus strój kąpielowy) spakuj osobno do woreczka. Takie małe przedmioty dobrze mieć razem w jednym miejscu, dzięki temu nie rozsypują się po całej walizce. Co więcej – przy ubieraniu stroju na dany dzień zaczynamy od bielizny i od jednego miejsca. Biustonosze przechowuj w osobnym woreczku, staraj się ich nie ugniatać i położyć na samej górze.
  • W zależności od wieku swojego dziecka, pozwól mu uczestniczyć w procesie pakowania i decydowania, które rzeczy ze sobą zabrać.
  • Decyzję, która przytulankę, zabawkę i książeczkę wybrać, zostaw całkowicie swojemu dziecku.
  • Największą zaletą pakowania wg KonMari jest to, że gdy nie ma możliwości rozpakowania walizki, spokojnie można z niej korzystać jak z szafy, gdyż widzimy co gdzie mamy. Drugą równie ważną sprawą jest to, że po powrocie do domu, rozpakowywanie pójdzie nam dużo szybciej – gdyż na bieżąco robiliśmy selekcje, które rzeczy idą do prania, a co trafia do szafy.
————————————
Aleksandra Rybińska
OdgraciOla /KLIK/
————————————

odgraciola, malinowaplaneta, porzadek u dzieci

 Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.