jak wybrać mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane to nie koniec świata – czyli jak wybrać produkt najlepszy dla naszego dziecka?

Macierzyństwo

Mleko mamy jest zawsze najlepszym rozwiązaniem

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Nie ulega wątpliwości, że mleko mamy jest najlepszym rozwiązaniem, jakie podarowała nam natura. Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że skład mleka kobiecego jest idealnie dopasowany do potrzeb konkretnego dziecka i w związku z tym powinno być ono pokarmem każdego malucha po przyjściu na świat. Zgodnie z zaleceniami, do końca 6. miesiąca każde niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie zaleca się kontynuowanie karmienia mlekiem mamy, przy jednoczesnym rozpoczęciu rozszerzania diety, czyli wprowadzając do jadłospisu dziecka stopniowo kolejne nowe produkty. Wtedy część mam decyduje się także na stopniowe odstawianie niemowlęcia od piersi, sięgając po pierwsze mleko modyfikowane. Nie zawsze wie jednak, który produkt wybrać. By w tym pomóc, przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.

Czym jest mleko modyfikowane?

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko, co modyfikowane, nie kojarzy nam się najlepiej. Chcemy żyć naturalnie i ekologicznie. Niemowlęta nie powinny jednak pić „zwykłego” mleka krowiego, dlatego naukowcy od lat starają się tak zmieniać jego skład tak, by coraz lepiej odpowiadało na potrzeby dziecka, które nie jest karmione piersią. Pierwsze mleka modyfikowane pojawiły się już w dziewiętnastym wieku, jednak formuła tych dostępnych dzisiaj znacznie się od nich różni. Ciągle prowadzone są bowiem intensywne badania, które pozwalają na dodawanie do mlek modyfikowanych kolejnych ważnych dla rozwoju psycho-fizycznego dziecka składników. Nigdy nie uda im się, oczywiście, doścignąć pod tym względem mleka kobiecego, ale mleka modyfikowane powstają zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości i dostarczają dziecku składniki, których jego organizm potrzebuje.

Jak zmodyfikowano krowie mleko?

  • Przede wszystkim:
    zmniejszono ilość białka (i zmieniony został jego skład) oraz tłuszczu, który dodatkowo zastąpiono częściowo olejami roślinnymi (bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe), a także ilość sodu, potasu i chloru.
  • Dodano do niego: większą ilość laktozy, witaminy A, E, C, D, K oraz probiotyki Bifidus (aktywne kultury bakterii takie, jak w mleku mamy), L –karnitynę, inozytol, cholinę, nukleodyty, LPCUFA (długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ważne dla rozwoju układu nerwowego i wzroku maluszka). Zmieniono też proporcję wapnia do fosforu. Wszystko po to, aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie maluszków, które nie są karmione piersią.

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt?

Zanim wybierze się mleko modyfikowane, warto skontaktować się z pediatrą, który może mieć konkretne wskazówki i sugestie, dotyczące wyboru produktu. Ze względu na wiek dziecka, dla którego są przeznaczone, mleka modyfikowane dla niemowląt po 6. miesiącu życia można podzielić następująco:

Mleko następne (2) – dla niemowląt po szóstym miesiącu życia do końca pierwszego roku. Jest przeznaczone dla dzieci zdrowych podczas odstawiania od piersi i po jego zakończeniu.

Mleko typu Junior (3) – dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Mleko typu Junior (4) – dla dzieci powyżej drugiego roku życia.

Mleko typu Junior (5) – dla dzieci powyżej 2,5 roku życia – przedszkolaków

Istnieją również preparaty specjalistyczne, przeznaczone dla dzieci, które mają wyjątkowe potrzeby – korzystają z nich maluchy cierpiące na bóle brzuszka, zaparcia, biegunki. Szczególną grupę mlek modyfikowanych stanowią preparaty HA, stworzone z myślą o niemowlętach z grupy ryzyka alergii, czyli takich, których rodzice lub rodzeństwo mają zdiagnozowaną alergię.

Kilka rad dotyczących karmienia mlekiem modyfikowanym

Wprowadzając mleko modyfikowane, daj dziecku chwilę na przyzwyczajenie się do nowego smaku. Może to potrwać nawet do dwóch tygodni. Nie rezygnuj od razu, jeśli w tym czasie zmieni się rytm wypróżnień maluszka – daj mu chwilę na zaadaptowanie się do zmiany. W przypadku bólu brzuszka, pomóc mogą delikatne masaże.

Restrykcyjnie przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących sposobu przygotowania produktu, w tym proporcji mleka do wody.

A na koniec…

Pamiętaj, że tylko spokój może was uratować 🙂 Kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie martw na zapas i daj sobie i maluchowi czas na przyzwyczajenie się zmian, których w pierwszych latach życia jest mnóstwo. Więcej na temat żywienia dziecka możesz dowiedzieć się na stronie Zdrowy Start w Przyszłość /KLIK/

Wpis powstał we współpracy z firmą Nestlé

Chcesz porozmawiać? Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet
/KLIKNIJ żeby dołączyć/