jak zmienić pracę

Jak zmienić pracę, tak aby dała nam satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa

Rozwój zawodowy

W poprzednim artykule, w którym ulało mi się po ostatnich doświadczeniach związanych z poszukiwaniem idealnego pracownika i totalnym brakiem zasad savoir vivre’u osób poszukujących pracy (możesz przeczytać go TUTAJ) otrzymałam mnóstwo sygnałów, że niestety nie są to odosobnione przypadki. A przecież chodzi o to, żeby było nam w życiu lepiej i każda zmiana pracy powinna dawać nam poczucie, że trafiło się do miejsca skrojonego na miarę, gdzie można wykorzystać swoje zainteresowania i swój potencjał. Ale nie tylko pracownik musi mieć to poczucie, pracodawca też musi mieć świadomość że do zespołu dołączył ktoś kto będzie się w niej realizował i dobrze wykonywał swoje obowiązki.

Ale żeby tak się stało, trzeba zaprezentować się z jak najlepszej strony, znać swoje mocne strony i wiedzieć jaka praca da nam możliwość rozwoju i zdobycia nowego doświadczenia.

Kiedy powinnaś zmienić pracę?

Kiedy masz poczucie, że w twoim życiu zawodowym „coś nie gra” i zastanawiasz się nie tylko nad zmianą pracy, ale może nawet przebranżowieniem się.

Kiedy chcesz by codzienne wstawanie z łóżka było motywowane naprawdę satysfakcjonującą posadą, to musisz zaplanować zmianę pracy w sposób strategiczny! Jak?

Zapraszam cię na praktyczny poradnik Izy Pawlak, która jest nie tylko doradcą HR, ale również psychologiem i trenerem. Przedstawi wam drogę, którą powinnyście pójść chcąc osiągnąć równowagę w życiu zawodowym i osobistym.

Kiedy pojawia się chęć zmiany pracy?

Pewnego dnia obudziłaś się z przekonaniem, że twoja kariera nie idzie w korzystnym dla ciebie kierunku? A może, jak wiele mam, w trakcie urlopu macierzyńskiego zapragnęłaś zająć się zawodowo czymś zupełnie innym?

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Niezależnie od twojej motywacji i tego, co ostatecznie zaważyło nad twoją chęcią zmiany, by osiągnąć prawdziwą satysfakcję zawodową potrzebujesz podejść do tematu w sposób przemyślany i uporządkowany. Wiem, że niektóre z nas lubią ryzykować i rzucać się na głęboką wodę, bez uprzednich rozbudowanych planów, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć: nie opłaca się! Lepiej poświęcić trochę czasu i wysiłku, na to by poznać siebie i swoje własne oczekiwania niż działać pochopnie, zamieniając przysłowiową siekierkę na kijek.

Pięć kroków do strategicznej zmiany pracy

By ułatwić ci stworzenie własnego planu kariery przedstawię ci pięć krótkich punktów, które wspomogą budowanie twojego „modelu zmiany pracy”.

Określ, czym chcesz się zajmować zawodowo

Wypisz na kartce zadania, które lubisz wykonywać oraz te, opanowane przez ciebie do perfekcji. Sprawdź, jakie profesje i branże są najbliższe twoim preferencjom oraz jakie są zdecydowanie odległe od nich. Zbadaj swoje szanse na zdobycie interesującej cię posady, rozważając posiadane zasoby i umiejętności, jak również braki, z którymi musisz się zmierzyć.

Zastanów się, jakie wartości są dla ciebie istotne?

Pomyśl, czym kierujesz się w życiu, a więc również w biznesie? Co cenisz, a czego absolutnie nie potrafisz zaakceptować? Wypisz skojarzenia i ułóż z nich swój profil. Zbadaj rynek i oszacuj, którzy ze znanych ci pracodawców, reprezentują podobne wartości do twoich. Postaraj się zainteresować ich swoją osobą. Jednocześnie określ, do jakich firm na pewno nie będziesz wysyłać swojego CV.

Odpowiedz sobie na pytanie: czego oczekuję od pracodawcy?

Rozważ nie tylko kwestie związane z zakresem obowiązków, czy finansami, ale pomyśl także
o dodatkowych, ważnych dla ciebie benefitach oraz mniej formalnych aspektach, jak np. tym, jaka atmosfera pracy jest tą pożądaną przez ciebie? Na podstawie określonego profilu oczekiwań, selekcjonuj oferty pracy i przesyłaj swoje CV tylko w odpowiednie miejsca.

Zbuduj swoją markę pożądanego pracownika

Stwórz profesjonalne CV oraz profile zawodowe na portalach typu LinkedIn. Wchodź z rekruterami i managerami w partnerskie relacje, pokazujące, że znasz swoją wartość oraz potrafisz krytycznie oceniać pracodawców. Nie ustawiaj się w roli osoby „podległej” w procesie rekrutacji, przeciwnie bądź równoważną stroną. Podejmuj świadome i przemyślane decyzje odnośnie zatrudnienia.

Stwórz swoją strategię na pierwsze dni, tygodnie i miesiące w nowej pracy

Określ swoje oczekiwania, ale także wyznacz sobie cele zawodowe oraz punkty do rozwoju. Po zatrudnieniu, pokaż pracodawcy, że podchodzisz do swojej roli pracownika bardzo „serio”. Proś o feedback, a w razie potrzeby o dodatkowe wyzwania. Rozwijaj się w firmie w sposób strategiczny, prowadzący cię do osiągania długoterminowych celów zawodowych (jeśli w trakcie całego procesu planowania o nich nie myślałaś, to jest to najwyższy czas na podobne refleksje!)

Przy podejmowaniu się przejścia przez powyższe kroki miej przed oczami miejsce, do którego chcesz trafić i sukcesy, które chcesz osiągać. Ta wizja cię zmotywuje i napędzi do wytężonego działania.

Pamiętaj: nie zawsze będzie łatwo, ale jeśli chcesz osiągnąć prawdziwą, zawodową satysfakcję, podejmij wysiłek, a przekonasz się, że było warto. Powodzenia!

—————————————
Izabela Pawlak – jestem doradcą HR, rekruterem, psychologiem, trenerem. Od lat działam w branży HR. Od początku 2017 roku tworzę Do&Grow KLIK i inspiruję rozwojem. Moją misją jest wspieranie ludzi
w wyznaczaniu i realizowaniu celów zawodowych, które doprowadzą ich do posiadania satysfakcjonującej pracy. Działam w obszarze planowania świadomej ścieżki kariery, poszukiwania pracy oraz renegocjacji warunków u dotychczasowego pracodawcy. Wierzę, że każde działanie rozwija, a rozwój jest kluczem do sukcesu w życiu.

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszam na facebook /KLIK/ lub instagram /KLIK/