Każda mama wracając do pracy z urlopu macierzyńskiego musi podjąć trudną decyzję, kogo wybrać do opieki nad swoim maluszkiem; żłobek czy nianię?
O tym jak znaleźć idealny żłobek pisaliśmy tutaj /KLIK/, dzisiaj pomożemy Wam znaleźć idealną nianię dla dziecka.
Szukając niani, rodzice zazwyczaj zakładają że spędzi ona z nimi i maluszkiem minimum rok, a często 2, 3 lata zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Dlatego zastanawiając się czy lepiej wybrać osobę młodszą, czy starszą należy wziąć pod uwagę nie tylko sytuację bieżącą, ale i to jakie będą oczekiwania wobec niej w kolejnych latach.
Jakie są zalety „starszej”, doświadczonej niani?
Piszemy „starszej” w cudzysłowie, ponieważ mamy na myśli zarówno kobiety po 35 roku życia, jak i babcie, które czasami mają więcej energii niż niejedna młódka.
- Zapewne opiekowała się i wychowała już kilku podopiecznych, więc ma doświadczenie z różnymi dziećmi, z różnymi charakterami,
- Prawdopodobnie ma własne dzieci, co sprawia że podchodzi do wychowanków z ciepłem i wyrozumiałością,
- Wie jak zareagować w stresujących sytuacjach, kiedy dziecko nabije sobie guza, zadławi się, obetrze sobie kolano, czy ma gorączkę,
- Zapewne jest zwolenniczką zabaw z dziećmi z czasów swojego dzieciństwa, czy swoich dzieci i nie ma w zwyczaju używać do zajęcia uwagi nowych technologii typu tablet czy komórka,
- Potrafi świetnie organizować czas sobie i dziecku, w wolnej chwili zapewne ogarnie miejsce zabawy kiedy maluch np śpi.
Jakie są zalety młodej niani, np studentki?
- Przede wszystkim ma dużo energii i siły na zabawy z dzieckiem, bieganie za nim, noszenie, bujanie,
- Jeśli ma młodsze rodzeństwo to miała do czynienia z maluszkiem od jego urodzenia i wie na czym polega opieka i higiena,
- Jeśli jest studentką np pedagogiki to z pewnością ma dostęp do najnowszej wiedzy o rozwoju dziecka, oraz kreatywnych zajęć rozwijających jego umiejętności.
Którą nianię wybrać?
To czy wybierzecie nianię młodszą, czy starszą zależy tylko i wyłącznie od Was. W obu przypadkach należy zweryfikować kilka podstawowych informacji, takich jak stan zdrowia. Wiadomo, że osoba z problemami z kręgosłupem, nawet jeśli będzie najlepsza nie sprawdzi się przy niemowlaku, ale już przy kilkulatku, którego nie trzeba nosić owszem.
Nianię dyskwalifikują też choroby serca. Aż trudno wyobrazić sobie co by było gdyby zasłabła, albo dostała zawału kiedy jest sam na sam z dzieckiem. Nie bójmy się o to zapytać.
Najlepsza niania jest z polecenia!
Od tego proponujemy zacząć. Popytajcie wśród znajomych o referencje. Może akurat ktoś „zwalnia”swoją nianię bo czas na przedszkole. Można w ten sposób znaleźć kogoś zaufanego, sprawdzonego i z minimum kilkuletnim doświadczeniem. Odpadają stresy związane z wpuszczeniem do domu obcej osoby, bo osoba z polecenia robi się już bardziej „swoja”. Wiemy jakie ma nawyki, w jaki sposób podchodzi do opieki i wychowania.
Skąd się bierze nianię?
Jeśli nie z polecenia, to gdzie znaleźć idealną nianię?
- Są portale na których trzeba się zarejestrować i ma się dostęp do osób chętnych do opieki na dziećmi w zależności od wieku, zakresu obowiązków, godzin opieki. Często wiąże się to z opłatami.
- Powstało też dużo Agencji Opiekunek, które w zależności od naszych preferencji szukają dla nas niani. Podpisuje się umowę z agencją i w sytuacji jeśli jedna niania z jakiegoś powodu zawiedzie, to mają obowiązek zapewnić nam kolejną. Jest to też ciekawe rozwiązanie jeśli ma się nienormowany czas pracy i czasami potrzebuje się niani w nietypowych godzinach. Ze względu na to że mają bardzo duże bazy opiekunek, zawsze znajdą kogoś „na już”. Płaci się agencji, a ona już się rozlicza z nianią.
- Grupy niań na Facebooku, to tak naprawdę najszybszy chyba sposób żeby kogoś znaleźć. Wystarczy dodać post z zapytaniem, a zazwyczaj pod nim zgłaszają się wolne nianie. Świetnie sprawdzają się też lokalne grupy np z miasta w którym mieszkamy.
Określ swoje oczekiwania
Kiedy mamy już pierwsze wytypowane kandydatki, należy się z nimi spotkać. Ale zanim to zrobicie, to ustalcie czego od nich oczekujecie. Czyli co powinna robić WASZA idealna niania:
- Wyłącznie opiekować się dzieckiem: karmić, przewijać, usypiać, chodzić na codzienne spacery, bawić się: lepić, rysować, śpiewać itp. W późniejszych etapach zaprowadzać na zajęcia edukacyjne do klubiku maluszka, porządkować wyłącznie miejsce zabaw czy pościelić łóżeczko.
- Wykonywać powyższe czynności, oraz dodatkowo kiedy dziecko śpi ugotować zupkę czy II danie, zrobić, czy rozwiesić pranie, poprasować, odkurzyć. Pamiętaj że to wiąże się nie tylko z wyższymi opłatami za pracę niani, ale i z „zabraniem” czasu dziecku, z którym zamiast przedłużyć np spacer, wróci szybciej żeby zająć się porządkami.
Zastanówcie się czy niania podczas spacerów może robić coś „przy okazji” np zakupy dla siebie, czy wolicie żeby spędzała czas wyłącznie na placu zabaw,
Nigdy też nie zapominajcie, że niania jest człowiekiem, a nie robotem i po kilku intensywnych godzinach też potrzebuje regeneracji. Może lepiej kiedy maluch śpi, żeby poczytała sobie książkę, czy obejrzała coś w telewizji, żeby po jego obudzeniu wróciła z werwą do opieki?
Jak już jesteśmy przy telewizji, to ustalcie czy wolno podczas Waszej nieobecności włączyć telewizor. Dopuszczacie jakieś kreskówki edukacyjne, czy wolicie jedynie dziecięce melodie, lub radio?
I pamiętajcie, że to Wy jesteście rodzicami i Wy decydujecie jaki macie model opieki nad dzieckiem. Niania, zwłaszcza ta doświadczona może Wam coś zasugerować, doradzić, podzielić się swoimi obserwacjami, ale to ostatecznie Wy musicie zdecydować czy skorzystacie z tych rad, czy zostaniecie przy swoim zdaniu.
Już w kolejnym artykule znajdziecie zestaw pytań jakie należy zadać niani na rozmowie kwalifikacyjnej. Włączcie na naszym Facebooku /KLIK/ powiadomienia, żeby być na bieżąco. Instrukcja poniżej: