jak zrobić masę solną

Jak zrobić masę solną do kreatywnej zabawy sensorycznej

W co się bawić / DIY

Masa solna jest znana od pokoleń. Bawiły się nią nasze babki i matki, my i nasze dzieci. Można z niej zrobić mnóstwo fantastycznych ozdób. Małe aniołki, produkty spożywcze, zwierzątka, czy ozdoby choinkowe.

Najprościej połączyć przyjemne z pożytecznym i ozdoby zrobić np z masy solnej, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale również zadziałają na sensorykę naszych maluszków. Ugniatanie, lepienie świetnie wpływa na rozwój  rączek.

jak zrobić masę solną

Co potrzebujemy do masy solnej?

Mąki (1 kg), soli (1 kg) oraz 225 ml wody. Dosyć ważna jest jakość mąki. Im mniej wody dodamy tym ciasto po wyschnięciu będzie bardziej trwałe i zwięzłe. Im więcej wody dodamy tym większe niebezpieczeństwo, że gotowe figurki nam popękają.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

jak zrobić masę solną

Co dalej z masą solną?

Do ciasta możemy dodać troszkę kurkumy, wtedy kolor będzie bardziej naturalny. Oczywiście jeśli chcemy masę malować to nie ma takiej potrzeby. Ciasto wałkujemy i wycinamy kształty foremkami. W wyciętych kształtach robimy dziurkę na tasiemkę i zostawiamy do wyschnięcia.

My nasze gwiazdki zostawiliśmy na dwa dni w pobliżu kaloryfera. Można też je wysuszyć w piekarniku, ale wtedy wszystko musi odbywać się pod nadzorem rodziców.

jak zrobić masę solną

Do ozdabiania naszych ozdób użyliśmy farb plakatowych ( używaliśmy jak najmniej wody) oraz brokatu. Każde dziecko wybrało sobie swój ulubiony kolor i rozpoczęliśmy wielkie malowanie.

jak zrobić masę solną

Dzieci bardzo zaangażowały się w swojej twórczości. Oto efekty 🙂

jak zrobić masę solną

Jeśli podoba Ci się wpis, skomentuj go lub polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/