kiedy do logopedy

Czy logopeda potrzebny jest dzieciom, które jeszcze nie mówią?

Macierzyństwo

Aż 90 procent dzieci nie miałoby problemów z wymową, gdyby tuż po urodzeniu były pod opieką logopedów. Seplenienie, brak słynnego „r” to efekt nieprawidłowego przyjmowania pokarmu i błędów w żywieniu maluchów.

Logopeda – czyli specjalista Wczesnej Interwencji na podstawie badania małego dziecka jest w stanie w dużej mierze przewidzieć późniejszy rozwój. Odruchy i funkcje kompleksu ustno-twarzowego prezentowane przez noworodka pozwalają specjaliście bardzo wcześnie ustalić, czy dziecko będzie miało problemy z przyjmowaniem pokarmu i czy w późniejszym okresie wystąpią problemy w artykulacji.

Konsultacja ze specjalistą Wczesnej Interwencji w okresie niemowlęcym jest często działaniem profilaktycznym. Pozwala na uzyskanie wskazówek zapobiegających utrwalaniu nieprawidłowych wzorców karmienia dziecka, zaburzeniom rozwoju twarzoczaszki, nieprawidłowemu oddychaniu, a co za tym idzie trudnościom artykulacyjnym, czyli związanym z mową.

Logopeda to specjalista, który:

  • pomoże dobrać odpowiedni smoczek, butelkę dla małych dzieci i butelkę/kubeczek dla starszych
  • dostosuje technikę i instruktaż dotyczący pozycji do karmienia przy jednoczesnym dostosowaniu się do możliwości i potrzeb dziecka
  • wskaże odpowiednie ułożenie dziecka do snu, tak by zapobiegać wadom zgryzu
  • oceni budowę anatomiczną jamy ustnej i nosowej dziecka (np. obejrzy podniebienie, czy nie jest zbyt wysoko wysklepione, migdałki czy nie są przerośnięte) po to by wykluczyć ewentualne problemy z mową w późniejszym wieku,
  • sprawdzi czy wędzidełka nie są zbyt krótkie, bo jest to często przyczyną nieprawidłowego ssania piersi lub nieprawidłowego przyjmowania pokarmu w przypadku starszych dzieci, a w jeszcze późniejszym okresie skutkuje nieprawidłową realizacją wielu głosek,
  • zbada słuch dziecka
  • sprawdzi napięcie mięśniowe i reakcje na bodźce, wykluczy nadwrażliwość bądź brak wrażliwości,
  • w razie potrzeby wskaże możliwości pracy nad poszczególnymi problemami oraz skieruje do specjalistów (laryngologa, foniatry,  neurologa czy psychologa)

 Należy pamiętać, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego wczesna interwencja logopedyczna może całkowicie uchronić nasze dziecko przed kilkumiesięczną, a nawet kilkuletnią pracą terapeutyczną nad prawidłową wymową.

Zobacz jak słuch dziecka wpływa na rozwój mowy. Przeczytaj /KLIK/ 

Kiedy iść z dzieckiem do LOGOPEDY? Przeczytaj o niepokojących objawach /KLIK/

——————————————-
Autor: Klaudyna Chechelska
logopeda, położna
——————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci