doula

Kim jest doula? – wsparcie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu

Macierzyństwo

Zawód położnej znają wszyscy, ale kiedy ktoś wypowiada słowo „doula” spotyka się to ze zdziwieniem. O swoim zawodzie i pasji opowiada Ola, która postanowiła wspierać kobiety podczas porodu. Zapraszam na wpis.

 D jak doula

-Cześć, czym się zajmujesz?

-Obecnie robię tłumaczenia, strony internetowe, piszę teksty i jestem doulą

– Kim jesteś? Doulą?

Prawie każdy reaguje w podobny sposób i z jednej strony mnie to śmieszy, a z drugiej smuci. Każdy wie kim jest psycholog, pediatra, operator koparki, ale o douli wie tylko część społeczeństwa i nie zawsze ma dobre informacje.

Jak narodził się pomysł na zostanie doulą?

O douli pierwszy raz przeczytałam ponad 5 lat temu, gdy byłam w ciąży ze starszym synem. Kompletnie nie wiedziałam nawet wtedy, jak to słowo się wymawia i nie do końca wiedziałam, co doula robi. Za to pomyślałam sobie, że chciałabym mieć doulę przy swoim porodzie. Okoliczności jednak na to nie pozwoliły i myśli o douli odeszły na jakiś czas.

Do douli wróciłam gdy synek był już trochę starszy. Wtedy pomyślałam sobie, że sama bym mogła wykonywać ten zawód. Ta myśl dojrzewała we mnie jeszcze kilka lat i w efekcie prawie na wariackich papierach zdecydowałam się pojechać do Warszawy i zrobić kurs prowadzony przez Stowarzyszenie Doula w Polsce.

Tak to się zaczęło stosunkowo nie tak dawno.

Na czym polega praca douli?

O pracy douli można w internecie wiele przeczytać. Doula przede wszystkim jest wsparciem dla kobiety (także dla jej rodziny) w okresie okołoporodowym, czyli w czasie ciąży, porodu i połogu. Tu nie chodzi o trzymanie za rękę czy podawanie poduszki. To znacznie głębsza definicja.

  • Doula pomaga przy wyborze szpitala, przy tworzeniu planu porodu.
  • Pomaga zebrać niezbędne informacje. Słucha. W czasie porodu będzie z kobietą i dla kobiety. Będzie robiła wszystko, co rodzącej będzie potrzebne do poczucia komfortu, zmniejszenia bólu i przez to do usprawniania porodu.
  • Doula również może pomóc w zrozumieniu personelu medycznego. Może wspierać na tysiące sposobów.
  • W czasie połogu również pomoże w zwiększeniu komfortu, pomoże znaleźć potrzebne informacje i również wesprze w tym dość trudnym dla kobiety momencie.
  • Doula również może wykonać masaż chustą rebozo.

Jak rozpocząć współpracę z doulą?

Zazwyczaj praca douli zaczyna się od pierwszego spotkania zapoznawczego. Większość doul takie spotkanie oferuje nieodpłatnie. Na spotkaniu zarówno kobieta ciężarna może przekonać się, czy ta akurat doula odpowiada jej pod względem charakteru i sposobu bycia, jak i doula może zdecydować czy z tą osobą chce pracować.

Na pierwszym spotkaniu omawiane są podstawowe sprawy, oczekiwania i życzenia z jednej i z drugiej strony. Przed porodem zazwyczaj odbywa się jeszcze jedno lub dwa spotkania w zależności od potrzeby.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla fajnych kobiet /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Doula pomaga z tworzeniem planu porodu, ze znalezieniem niezbędnych informacji. Pomaga także się zrelaksować oraz pokazuje różne metody radzenia sobie z bólem porodowym.

Wiemy, że nigdy nie wiadomo kiedy rozpocznie się poród (chyba, że z pewnych powodów musi on być zaplanowany), dlatego doula jest dostępna cały czas i zawsze jest gotowa na przyjazd do kobiety rodzącej. Wszystko to jest oczywiście omawiane na wcześniejszych spotkaniach.

Gdzie znaleźć doulę?

Doula w 2015 roku stała się w Polsce zawodem zarejestrowanym. Wiele doul jest członkiniami Stowarzyszenia Doula w Polsce. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć kontakty do wszystkich doul, które są w stowarzyszeniu. Doule poza stowarzyszeniem można znaleźć w internecie, przez facebooka lub przez szkoły rodzenia w swojej okolicy.

Oczywiście w większych miastach douli będzie więcej. W mniejszych miejscowościach czasami nie ma żadnej douli, lub jest tylko jedna. To też już się powoli zmienia, ponieważ praktycznie każdego roku szkolą się nowe doule.

Czy lubię być doulą?

Tak! To zdecydowanie moja ulubiona rola. Jestem bardzo ciekawa, jak zawód douli w społeczeństwie będzie wyglądać za 15-20 lat. Moje dzieci zaczną dorastać. Świat na pewno będzie wyglądał inaczej niż teraz. Być może wtedy większość kobiet będzie miała możliwość skorzystania z pomocy douli. Być może wrócimy do porodów w domu. Co by nie było, ja już zawsze będę doulą. I dobrze mi z tym.

Dziewczyny, jeśli uważacie że ten wpis komuś może pomóc, wesprzeć,  to wrzućcie ten wpis na swoją tablicę, udostępnijcie, puście w świat. Dziekuję <3

Chodź na mój facebook /KLIK/i  instagram /KLIK/ Do zobaczenia 🙂

___________________
Olga – autorka bloga Turkusowa Kropka, prowadzi akcję Kocham Zapinam, doula i artystka w jednym. Uwielbia noszenie w chuście, karmienie piersią i rodzicielstwo bliskości. Prywatnie mama dwóch rozrabiaków, żona M i kobieta, która nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu.