Nieraz widziałaś u sportowców tajemnicze kolorowe paski w różnych miejscach na ciele, to tzw. Kinesiology Taping, czyli plastrowanie. Czy wiesz, że ta tajemnicza metoda doskonale sprawdzi się też w ciążowych i poporodowych przypadłościach?
1. Co to takiego jest taping i plastrowanie?
Jest to metoda, w której wykorzystuje się specjalnego rodzaju plastry. Utkane są z bawełny, przepuszczają wodę i powietrze, rozciągają się na długość nawet do 140%, nie krępując przy tym ruchów. Istnieje kilka rodzajów aplikacji i to, w jaki sposób są naklejane plastry jest zależne od problemu z jakim przychodzi do specjalisty dana osoba. Pomagają w wielu dolegliwościach i są wspomożeniem wielu metod terapeutycznych. Co najważniejsze! Taśmy działają 24/h, można je nosić nawet przez 5 -7 dni, czyli jest to swego rodzaju „dłoń terapeuty w naszym domu”.
2. Plastry nie są one stworzone tylko i wyłącznie dla sportowców
Wiele razy opisując tą metodę swoim pacjentkom spotkałam się ze zdziwieniem: „Naprawdę??? A myślałam, że to tylko dla sportowców.” Nic bardziej mylnego! Zwykli śmiertelnicy też mogą nosić kolorowe plastry. Wystarczy tylko udać się ze swoim problemem do fizjoterapeuty, który najpierw z nami porozmawia, zbada, a następnie dobierze odpowiednią terapię oraz rodzaj oklejania plastrami Kinesiology Taping.
3. Taping może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach związanych z ciążą czy połogiem
- Jeśli cierpisz na typowe dla ciężarnych dolegliwości bólowe kręgosłupa, doskwierają Ci obrzęki stóp, łydek, całych nóg, dłoni czy całych kończyn górnych, to ta metoda jest dla Ciebie.
- Masz problemy z oddychaniem? Ciężko jest Ci nabrać powietrza pełną piersią? W tym przypadku również można zastosować oklejanie plastrami.
- Jeśli jesteś już po porodzie, specjalne aplikacje plastrów pomogą w obkurczaniu macicy, wspomogą perystaltykę jelit.
Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/
- Jeśli stwierdzone zostanie u Ciebie rozejście mięśni prostych brzucha, to odpowiednio dobrana terapia wraz z kinesiotapingiem pomoże Ci wrócić do formy.
- A może rodziłaś przez CC, masz już wygojoną ranę, ale czujesz, że coś jest nie tak. Masz zaburzenia czucia w jej obrębie, blizna sprawia wrażenie nieruchomej i sklejonej, w tym przypadku również można zastosować oklejanie.
- Naklejony plaster może przynieść ulgę nawet w dolegliwościach bólowych związanych z menstruacją. Prawda, że są świetne?
4. Plastry powinien naklejać fizjoterapeuta
Nie należy naklejać plastrów samodzielnie! Fizjoterapeuta, który najpierw bada i rozmawia z pacjentem, określa odpowiednią technikę, miejsce naklejania plastrów oraz stopień ich napięcia. Kontroluje na bieżąco jak się zachowują dane struktury i ponownie dobiera sposób oklejania, w zależności od stanu pacjenta. Co ważne, fizjoterapeuta pracuje na oryginalnych sprawdzonych i przebadanych plastrach. W sprzedaży można się spotkać wieloma podróbkami i przypadkowo kupione plastry często są gorszej jakości, uczulają i szybko się odklejają.
—> Przeczytaj czemu nie możesz wrócić do formy po porodzie, mimo ćwiczeń i diety /KLIK/
—> O tym czemu musisz ćwiczyć mięśnie dna miednicy przeczytasz tutaj /KLIK/
—> Dlaczego po porodzie NIE WOLNO Ci intensywnie ćwiczyć dowiesz się tutaj /KLIK/