kleszcze

Kleszcze twój wróg – jak ochronić dziecko przed plagą kleszczy?

Zdrowie i Uroda

Z roku na rok na terenach zielonych przybywa coraz więcej kleszczy. Przenosząc groźne choroby są dla nas niemałym zagrożeniem.  Dowiedz się więcej na temat kleszczy, aby skutecznie się przed nimi uchronić.

Tryb życia, aktywność i występowanie kleszczy

Kleszcze to roztocza z rodziny pajęczaków. Pierwotnie występowały na  dzikich terenach zielonych, w  lasach, okolicach bagien i torfowisk. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać na obszarach podmiejskich. A to wszystko za sprawą  migracji ich żywicieli. W wyniku urbanizacji jelenie, sarny czy zające, zaczęły żyć bliżej ludzi, a wraz z nimi kleszcze.

Gdzie kryje się kleszcz?

Dziś spotkać je można na przydrożnych łąkach, podmiejskich lasach, a ostatnio nawet w parkach miejskich. Tym samym  kleszcze zyskały kolejną grupę karmicieli, w postaci psów i kotów oraz ludzi. W zależności od temperatur, aktywne są w okresie od marca/kwietnia do października/ listopada. W ciągu doby najbardziej ekspansywne są w godzinach porannych (8- 11) oraz wczesno wieczornych 17-19.

Jak kleszcze polują?

Kleszcze czyhają na swoich żywicieli w niskich krzewach i wysokich trawach do 1,5 metra wysokości. Tą drogą najłatwiej im przedostać się na swoją ofiarę. Za pomocą narządu Hallera, który jest dla nich zmysłem węchu, wyczuwają bliskość ofiary nawet na odległość kilkunastu metrów.

Kleszcze nie spadają z drzew!

Skrywają się w pasach przydrożnych zieleni, na źdźbłach trawy lub po wewnętrznej stronie liści. A gdy tylko mają sposobność wpełzają na swoją ofiarę. Nie od razy jednak wkuwają się. Najpierw wędrują po ciele w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Wybierają gładkie i dobrze ukrwione obszary ciała – takie jak pachwiny, zgięcia w łokciu czy kolanie, szyja oraz skóra za uszami. Poruszają się lekko i zgrabnie, przez co są wręcz niewykrywalne przez ludzkie zmysły. Dopiero gdy znajdą się na owłosionych obszarach ciała, istnieje szansa na ich wyczucie.  Pewnie stąd mit, że kleszcze spadają z drzew, bo znajdujemy je najczęściej na głowie, w okolicach uszu lub na karku.

kleszcze

Ukąszenie kleszcza i co dalej?

Gdy dojdzie do ukąszenia należy jak najszybciej wyciągnąć kleszcza. Posłuży do tego zwykła pęseta lub specjalne szczypce. Kleszcza należy wyciągnąć energicznym i zdecydowanym ruchem, chwytającą go tuż u nasady, przy samej skórze. Szybkie i sprawne działanie minimalizuje ryzyko zakażenia.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Absolutnie nie wolno wykręcać kleszcza, ani smarować go żadnymi tłustymi substancjami. Działania, które rzekomo miałyby ułatwić wyciągnięcie go, w rzeczywistości wywołują reakcje obronne pajęczaka. Tym samym kleszcz „wypluwa” zawarte w sobie płyny, w tym groźne bakterie. Po ukąszeniu przez kleszcza należy dokładnie obserwować miejsce wkłucia oraz ogólny stan organizmu.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku nie wyciągnięcia kleszcza w całości lub wystąpienia jakichkolwiek  niepokojących symptomów należy udać się do lekarza. Kleszcze mogą  przenosić niebezpieczne choroby m.in.  boreliozę oraz Odkleszczowe Zapalenie Opon Mózgowych (KZM). Przy czym, jedynie przed KZM można zastosować szczepienie ochronne. Kleszcza możemy włożyć do słoiczka i zanieść na badanie do Sanepidu – dzięki temu dowiemy się czy choruje na boreliozę i czy antybiotykoterapia jest konieczna.

Ochrona przed kleszczami

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z kleszczami, należy zastosować pewne środki ostrożności, przebywając w miejscach ich bytowania. Idąc do lasu, na łąkę czy nad jezioro, należy odpowiednio osłonić skórę.

Najlepiej wybrać ubrania szczelnie i ciasno osłaniające jak największe partie ciała – obcisła odzież z długimi rękawkami i nogawkami. Dobrze jest nawet naciągnąć skarpety na spodnie lub założyć dłuższe cholewki. Przyda się również kapelusz, bądź apaszka osłaniający okolicę głowy i uszu.

kleszcze

 

Dodatkowo można zastosować specjalne  środki odstraszające kleszcze

Specjalnie dedykowane dzieciom są preparaty firmy VACO. Można je kupić w ogólnodostępnych drogeriach, aptekach, hipermaktetach, oraz na stronie www.zielonaochrona.pl.

VACO Płyn przeciw komarom, kleszczom i meszkom to preparat w atomizerze zapobiegający ukąszeniom, opracowany specjalnie dla dzieci powyżej 3 roku życia. Zawarta w produkcie substancja aktywna, tworzy skuteczną barierę ochronną przed ukąszeniami dla całej rodziny. Efekt ochrony utrzymuje się do czterech godzin. Ma owocowy zapach, a co najważniejsze jest bezpieczny dla skóry dzieci i może być stosowany przez całą rodzinę.

kleszcze

A jeśli jednak złapiemy kleszcza, a raczej kleszcz złapie nas?

VACO ma w swojej ofercie również preparat do usuwania kleszczy. Ma postać nietoksycznego gazu kriogenicznego zamkniętego w zbiorniku ciśnieniowym, który natychmiast zamraża pajęczaka. Zamrożony kleszcz możne być bezboleśnie i bezpiecznie usunięty ze skóry dołączoną do zestawu pęsetą.

Wysoką skuteczność w odstraszaniu kleszczy wykazują również mieszaniny naturalnych olejków eterycznych m.in. olejek lawendowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego. Po spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało, by ewentualnie jak najszybciej pozbyć się kleszcza.

———————————
Ewelina Sorys
www.gajablog.pl 
———————————

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Wpis powstał we współpracy z firmą VACO /KLIK/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.