W poprzednim artykule odpowiedzieliśmy na pytanie „Jak i gdzie znaleźć idealną nianię”. Jeśli jeszcze go nie czytaliście to możecie to nadrobić, klikając /TUTAJ/. Dzisiaj zaproponujemy wam listę pytań do niani, które należy zadać podczas rozmowy o pracę.
Pamiętajcie, że wpuszczacie do swojego domu zazwyczaj obcą osobę, która ma zająć się waszym dzieckiem. Musi bezwzględnie wzbudzić wasze zaufanie. Oczywiście najlepiej byłoby mieć nianię z polecenia, ale nie zawsze jest tak różowo.
Od czego zaczynamy?
Zapewne daliście już ogłoszenie, na które zgłosiło się kilka osób. To super. Teraz należy umówić się z nimi na spotkanie. Niektórzy umawiają się w domu, a niektórzy wolą na przykład na spacerze z dzieckiem. W obu sytuacjach łatwo sprawdzić jak dziecko reaguje na panią, a pani na dziecko. Szczerze mówiąc nie jesteśmy zwolennikami, żeby osoby o których nic nie wiemy wpuszczać do mieszkania.
Warto natomiast już podczas rozmowy telefonicznej ustalić kilka kwestii technicznych:
- Czy mieszka pani w pobliżu osiedla X? Czy jest pani zmotoryzowana, a jeśli nie, jak wygląda dojazd na ulicę Y? – najlepiej miec nianię która mieszka w pobliżu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie utknie w porannych korkach, a my na pewno zdążymy do pracy.
- Czy pali pani papierosy? – nie musimy chyba mówić, że jedyną słuszną odpowiedzią jest „nie”?
- W jakim wieku ma pani dzieci? Czy podczas ich choroby jest ktoś kto się nimi zaopiekuje, tak żeby mogła pani przyjść do pracy?
- Czy jest pani w dobrej kondycji fizycznej, ma zdrowy kręgosłup, oraz nie choruje pani przewlekle? – wiadomo, że chora osoba, nie będzie miała siły żeby nosić malucha, schylać się, czy kucać. W poprzednim artykule już poruszyliśmy kwestię chorób kardiologicznych. Poprośmy o książeczkę sanepidowską.
- Czy opiekowała się pani już dziećmi?
- Jakie sa pani oczekiwania finansowe?
- Czy ma pani jakieś alergie, np na psa, kota, świnkę morską itp? – ważne jeśli macie w domu zwierzęta.
Jeśli odpowiedzi są dla was satysfakcjonujące, zaproście nianią na rozmowę. To, czy między wami pojawi się nić porozumienia, zaważy prawdopodobnie na dalszej współpracy.
Lista pytań do niani: doświadczenie w opiece nad dziećmi
- Proszę o opowiedzenie o swoich doświadczeniach, oraz przedstawienie referencji lub numerów telefonów do osób, które mogę potwierdzić że pani u nich pracowała – nie wierzcie na słowo. Upewnijcie się że kandydatka na nianią naprawdę nią jest. Jeśli będzie to jej pierwsza praca w tym charakterze, ale posiada własne dzieci z pewnością ma doświadczenie w opiece nad maluchami.
- Proszę opowiedzieć jak wyglądał typowy dzień pracy z dzieckiem? – oczywiście zakładając że opiekowała się dzieckiem w podobnym wieku jak wasze. Niemniej jednak warto posłuchać, dzięki temu dowiemy się jak organizowała sobie dzień i co lubi robić w przerwach.
- Czy ma pani szkolenie pierwszej pomocy? Jak poradziłaby sobie pani z zadławieniem? Co trzeba zrobić jeśli dziecko spadnie z huśtawki? Jak postępować kiedy dziecko straci przytomność? – zawsze można nianię po podpisaniu umowy na takie szkolenie wysłać, dla własnego bezpieczeństwa, a nie są to duże koszty.
Lista pytań do niani: wychowanie i nauka dziecka
- Jakie stosuje pani metody wychowawcze? Jak pani nagradza, a jak dyscyplinuje dziecko? – to ważne pytanie. Nie chcemy żeby dziecko dostawało czekoladki w nagrodę, albo oglądało bajki, nie chcemy też żeby ktoś podnosił na dziecko głos, lub trzymał godzinę na karnym jeżyku…
- Jakie zajęcia są odpowiednie dla dziecka w wieku X? Jak przeprowadza pani naukę? – tu dowiadujemy się, czy niania dziecku czyta, czy lubi zajęcia plastyczne i manualne.
- Co robi pani na spacerze z dzieckiem? – może zbierać kasztany, liście, iść na plac zabaw, iść do klubiku maluszka, opowiadać o zwierzątkach, lub … iść przed siebie i rozmawiać przez telefon.
- Jak pani poradzi sobie z płaczącym dzieckiem/ dzieckiem, które wpadło w histerię?
- Proszę opisać najtrudniejszą sytuację w swojej poprzedniej pracy z dzieckiem, jak sobie pani poradziła.
- Jak zorganizowałaby pani wycieczkę do zoo/ teatrzyku/ na zajęcia dla maluszków na drugim końcu miasta?
- Proszę opowiedziec jakąś ciekawą anegdotę z poprzedniej pracy, czy zdarzyło się coś zabawnego?
Nasze pierwsze wrażenie na widok niani
Jesli listę pytań już mamy to zaufajmy również naszej intuicji. Szanująca się niania przyjdzie schludnie ubrana, uczesana i z delikatnym makijażem, lub bez. Jeśli przyjdzie pani w pełnym makijażu i z tipsami to warto się zastanowić nad zatrudnieniem jej. O ile makijaż jeszcze nikomu nie zaszkodził, to trudno zachować higienę z długimi paznokciami, kiedy trzeba przebierać dziecko z kup, przygotowywać posiłki, a przy okazji nie zrobić dziecku krzywdy.
- Czym zajmuje się Pani teraz? Czy pani u kogoś pracuje? Dlaczego szuka pani pracy?
- Od kiedy jest pani dyspozycyjna?
- Od jak dawna szuka pani pracy? – dobre nianie są rozchwytywane jak świeże bułeczki, jeśli ta niania od dawna nie może znaleźć pracy, warto dopytać dlaczego?
- Na jak długo może pani z nami zostać? – to bardzo ważne pytanie, bo nikt nie chce przechodzić przez rekrutację co kilka miesięcy. Jeśli pani nie może znaleźć pracy w zawodzie, a bycie nianią lata dziurę budżetową, to szkoda zachodu, nawet jeśli wydaje się najlepsza na świecie. Dzieci się szybko przyzwyczajają i potem tęsknią za ciocią.
- Jakie ma pani wykształcenie – studentki pedagogiki to dobre nianie, natomiast po skończeniu studiów będą szukały pracy w przedszkolu. Jeśli pani jest na piątym roku, a my szukamy niani na co najmniej dwa lata też warto szukać dalej.
Pytania dodatkowe do niani:
- Czy od czasu do czasu zgodziłaby się pani zająć dzieckiem wieczorami, lub w weekendy?
- Czy zakres obowiązków (…) pani odpowiada? – to od nas zależy czy szukamy wyłącznie niani czy też osoby, która posprząta, ugotuje obiad, czy poprasuje ubrania.
- W jakim terminie planuje pani zazwyczaj urlop? – jeśli ma dzieci to pewnie będą to ferie, lub wakacje. Trzeba mieć to na uwadze.
Warto obserwować, czy niania wykazuje jakąkolwiek inicjatywę w stosunku do dziecka. Czy zadaje pytania? Jest zainteresowana co dziecko lubi robić? Czy próbuje z nim rozmawiać? Jeśli według was wszystko wydaje się być ok, zaproście panią na dzień próbny (płatny oczywiście) gdzie będziecie mogli zobaczyć ją w akcji. Powodzenia!
—> Jak znaleźć idealną nianię? Przeczytasz /TUTAJ/
Włączcie na naszym Facebooku /KLIK/ powiadomienia, żeby być na bieżąco. Instrukcja poniżej: