lot samolotem w ciąży

Lot samolotem w ciąży? Oczywiście! – kilka ważnych wskazówek

Macierzyństwo

Wyobraź sobie sytuację: jesteś w ciąży, masz wolne i dostajesz propozycję wyjazdu – ale samolotem. Co robisz? Wiele przyszłych matek rezygnuje z podróży w ostatnich chwilach „wolności” i zostaje w domu. Szkoda i niepotrzebnie… Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, nie jesteś na tzw. „metce” (większość linii lotniczych nie wpuszcza kobiet powyżej 36 tygodnia ciąży) oraz nie jesteś w bliźniaczej ciąży, to nie rezygnuj z przyjemności i wykorzystaj ten czas na poznanie nowych zakątków naszego globu.

Poniżej przeczytacie na co trzeba zwrócić uwagę przygotowując się do podróży samolotem. Weźcie te spostrzeżenia do serca, a wyjazd obędzie się bez zbytecznych komplikacji.

Wizyta u lekarza

Zanim zdecydujesz się zakupić bilety lotnicze, odwiedź w pierwszej kolejności lekarza, który prowadzi twoją ciążę. Jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań do podróży to koniecznie poproś lekarza o podanie nazw leków, które możesz brać w czasie wyjazdu (leki: przeciwbólowe, na żołądek oraz na przeziębienie) oraz ewentualne recepty na nie. Będziesz spokojniejsza, a w razie jakichś niemiłych niespodzianek, będziesz miała je pod ręką.

Dokumentacja lekarska prowadzenia ciąży

Na wyjazd koniecznie zabierz całą dokumentację medyczną dotyczącą ciąży. Istotne jest także zaświadczenie od lekarza, na którym znajdzie się informacja, w którym tygodniu ciąży jesteś oraz, czy możesz latać samolotem. Pewnie zastanawiasz się, po co? Niestety, możesz trafić na nadgorliwego kontrolera, który nie będzie chciał cię wpuścić na pokład samolotu z obawy przed komplikacjami w czasie lotu związanymi z ciążą.

Może on też uznać, że twoja ciąża jest zbyt zaawansowana, abyś leciała samolotem. Lepiej się zabezpieczyć przed taką przykrą „niespodzianką”. Przy bardziej kontrowersyjnych kierunkach, na przykład do kraju tropikalnego, musisz liczyć się z tym, że lekarz może poprosić cię, byś podpisała oświadczenie, że lecisz na własną odpowiedzialność.

Bilety lotnicze – rezerwacja

Kobiety w ciąży mogą liczyć w większości linii lotniczych na pewne udogodnienia. W sytuacji, gdy w samolocie jest parę siedzeń wolnych, można zarezerwować obok nich miejsce, aby się położyć. Jeśli wszystkie miejsca zostaną wykupione to można poprosić o miejsce przy ścianie przedziałowej. Po co? Jest tam po prostu więcej miejsca i można wyprostować nogi.

Podróż w ciąży

Sam lot nie powinien trwać dłużej niż 3-4 godziny. Jeśli planujesz podróż gdzieś dalej, to postaraj się zarezerwować lot z dogodnymi przesiadkami, aby można było odpocząć. Weź pod uwagę rezerwację noclegu między kolejnymi lotami. Pamiętaj, że zdrowie twojego dziecka to priorytet.

Inne ważne wskazówki dotyczące lotu samolotem w ciąży

  • Pij dużo wody niegazowanej;
  • Weź do bagażu podręcznego leki rozkurczowe typu NO-SPA;
  • Staraj się co pół godziny spacerować po samolocie;
  • Zmieniaj często pozycje na fotelu, by pobudzić krążenie;
  • Zaopatrz się w podkolanówki anty-żylakowe, gdyż podróż z podkurczonymi nogami może powodować problemy z krążeniem;
  • Zapnij pasy bezpieczeństwa tak, by nie uciskały brzucha.

Podsumowując, jeśli marzysz o podróży, dobrze znosisz ciążę oraz nie masz przeciwwskazań zdrowotnych to śmiało leć samolotem. Powodzenia!

—> Jak zorganizować podróż samolotem z małym dzieckiem – praktyczne porady /KLIKNIJ/

—> Dziecko w samochodzie – co zrobić, żeby podróż z kilkulatkiem nie stała się koszmarem? /KLIK/

—> Zdrowe pomysły na przekąski, w całodziennej podróży z dziećmi /KLIKNIJ/

———————–
Ewa Afanasjew – Moch – współautorka bloga Zalatana Rodzinka /KLIK/, którego prowadzi razem z mężem i… dwójką podróżujących małych dzieci. Jej ulubionym mottem jest powiedzenie, że „tylko człowiek nudny się nudzi”, dlatego zawsze ma tysiąc pomysłów co można robić w wolnym czasie. Jest ciekawa świata, wszędzie ją nosi i nie znosi bezczynności. Oprócz podróży, jej pasją jest jazda konna oraz scrapbooking. Uwielbia latać samolotem. Bardzo lubi zimę i sporty zimowe. Zawodowo spełnia się jako terapeuta w poradni neurologicznej dla dzieci i młodzieży, ale obecnie jest na urlopie macierzyńskim.
———————–

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci