malinowa planeta, lot z dzieckiem

Jak zorganizować podróż samolotem z małym dzieckiem – praktyczne porady

Macierzyństwo

Wybierając kierunek wakacji,  wielu rodziców ma obawy przed podróżą samolotem z dzieckiem. Dowiedz się jak zorganizować lot z dzieckiem oraz jakie prawa przysługują małym pasażerom na pokładzie samolotu.

Pierwszy lot z dzieckiem

Do podniebnych podróży, w zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych. Z pierwszym lotem warto jednak poczekać do około 3 miesiąca życia dziecka. Ze względu na nierozwinięty układ oddechowy oraz skoki ciśnienia noworodki mogą źle znosić podróż samolotem. Dodatkowo przebywanie w dużych skupiskach ludzkich może niepotrzebnie narazić słabo rozwinięty układ odpornościowy maluszka, na styczność z wieloma zagrożeniami.

Dokumenty

Dokumentem tożsamości, upoważniającym do podróży po całym świecie jest paszport dziecka. W sytuacji, gdy kierunek podróży nie wykracza poza granicę Europy wystarczy dowód osobisty. W krajach, które tego wymagają, będzie również konieczna wiza. Aby wyrobić paszport lub dowód dla dziecka, najlepiej by oboje rodziców  udało się do właściwego urzędu. Wniosek może również złożyć jedno z rodziców, ale pod warunkiem pisemnej zgody drugiego. Oba dokumenty, dla osób nieletnich są ważne przez okres 5 lat. Jeśli podróż odbywa się pod opieką osoby innej niż rodzic, fakt posiadania  dowodu tożsamości podopiecznego dziecka, jest jednoznaczny ze zgodą rodziców.

Bilety i bagaż

Niemowlętom i dzieciom do 2 roku życia nie przysługuje osobne miejsce w samolocie. Maluch spędza podróż na kolanach rodziców. W zależności od linii lotniczych  osoba dorosła może mieć pod opieką jedno lub dwójkę dzieci. Podróżnym w tym przydziale wiekowym, zwykle nie przypada również żaden bagaż. Zawsze można jednak przewieść składany wózek. Ceny biletów zależą od linii lotniczych, ale zwykle objęte są dużą zniżką, nawet do 90 %.  Dziecko powyżej 2 roku życia jest pełnoprawnym pasażerem i tak jak dorosły posiada własne miejsce oraz bagaż. Ceny są zróżnicowane, w niektórych liniach lotniczych dzieci od 2 roku życia płacą za bilet tyle samo co dorośli, a w innych uzyskamy zniżkę w granicach 30%.

Odprawa i lot z dzieckiem

Na lotnisku należy pojawić się odpowiednio wcześnie i zapewnić sobie jeszcze dużą rezerwę czasu. Poruszanie się z dzieckiem jest przecież znacznie wolniejsze, a dodatkowo mogą pojawić się nieplanowane przystanki np. zmiana pieluchy, karmienie czy  wizyta w toalecie.  Na stanowiskach odprawy wraz z nadaniem bagażu rejestrowanego możemy od razu oddać wózek. Jeśli jednak uznamy, że będzie nam jeszcze potrzebny, można to zrobić również tuż przed wejściem do samolotu. Jedzenie i picie dla dziecka jest poddawane standardowej kontroli. Pod czas startu i lądowania maluszki podróżujące na kolanach rodziców, zapinane są  specjalnymi pasami. Często istnieje również możliwość przewozu niemowląt w fotelikach (nosidełkach) samochodowych. Na pokład zawsze możesz zabrać książeczkę dla czy kilka innych drobiazgów, które zajmą  dziecko  pod czas podróży.

Udogodnienia dla rodziców z dziećmi

Większość lotnisk jest dostosowanych do potrzeb osób podróżujących z  dziećmi. Często wyznaczone są specjalne strefy, w których znajduje się  kącik zbaw i toaleta z przewijakiem. Rodzina z dzieckiem jest pasażerem uprzywilejowanym i w większości linii lotniczych ma pierwszeństwo przy wchodzeniu na pokład. Często również może swobodnie wybrać miejsce do siedzenia. Najwygodniejsze są oczywiście te od strony przejścia, co daje możliwość szybkiego wyjścia i ewentualnego poruszania się. Pod czas lotu można poprosić obsługę o przygotowanie mleka dla niemowlaka lub podgrzanie posiłku. Na dłuższych trasach można również zamówić specjalny obiad dla dziecka. Niekiedy istnieje również wyświetlenia filmu dla najmłodszych pasażerów.

Właściwie przygotowanie  i pozytywne nastawienie to gwarancja udanej podróży. Rzecz jasna, zawsze warto opowiedzieć dziecku co nas czeka. A w przypadku kilkulatka ubranie tego w odpowiednią opowieść, może zmienić zwykły lot samolotem w prawdziwą podniebną przygodę.

————————————
Ewelina Sorys – animatorka kultury, copywriter, autorka bloga. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze specjalnością antropologia kulturowa. Niegdyś aktywna działaczka branży kulturalno-rozrywkowej Krakowa. Przez kilka lat pracowała przy organizacji koncertów, festiwali oraz wydarzeń kulturalnych. Obecnie zajmuje się pisaniem różnego rodzaju artykułów na portale internetowe oraz tworzeniem własnej witryny – www.gajablog.pl To wirtualne miejsce, któremu przyświeca idea świadomego przeżywania wszystkich etapów i aspektów macierzyństwa. Wpisy na blogu krążą wokół tematów rodzicielstwa, zdrowego odżywiania oraz duchowego samorozwoju.
————————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.