malinowa planeta, biznes

Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy

Rozwój zawodowy

Czym jest urlop macierzyński? Czasem kiedy poświęcamy się w stu procentach dziecku? A może czasem, kiedy dojrzewamy do nowych decyzji? Nie każda świeżo upieczona mama na myśl o powrocie do pracy uśmiecha się od ucha do ucha. Często zastanawia się jakim cudem będzie musiała połączyć często bardzo angażującą i absorbującą czasowo pracę, z wychowaniem małego człowieczka? Jednym ze sposobów na wyjście z tej sytuacji jest pomysł na własny biznes. Może ten „urlop” warto przy okazji opieki nad maluszkiem, wykorzystać do samorozwoju?

Aneta Rydz, mama na swoim, autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy” porozmawiała z nami o tym, jak to wyglądało na jej przykładzie. Czytając go nie sposób nie zgodzić się, że tak naprawdę wszystko zależy od naszego nastawienia i naszej motywacji.

Zapraszamy 🙂

MP: Dużo mam na macierzyńskim ma mnóstwo pomysłów na siebie, wyobrażają sobie że w tym czasie rozwiną swój biznes, tak aby nie musiały wracać do etatowej pracy. W praktyce bywa różnie, często przeważa lęk przed nieznanym. Jak to wyglądało u Ciebie?

Aneta: Od momentu urodzenia dzieci wszystko zmieniło się o 180 stopni. Dzieci są największą motywacją, ale też…. No właśnie najlepszą wymówką. Często słyszę, że ktoś się nie zaangażuje, bo nie ma czasu, bo dzieci małe, bo obowiązki….  Odkąd urodziłam dzieci zupełnie inaczej postrzegam życie zawodowe. Macierzyństwo zmobilizowało mnie do szukania najlepszych rozwiązań, do kreatywności , świadomych wyborów i odpowiedzialności. Tak naprawdę to właśnie okres macierzyństwa to mój największy rozwój zawodowy. Podejmowałam wiele wyzwań, organizowałam eventy, konferencje, prowadzę szkolenia, a teraz buduję biznes, który odziedziczą moje dzieci.

MP: Czy trudno było Ci otworzyć firmę? Miałaś jakieś dofinansowanie, kredyt, oszczędności? Czy może Twoja firma nie wymagała na początku wielkich nakładów?

Aneta: na początku było łatwo, bo jest preferencyjny ZUS. Potem pojawiły się trudności. Nie miałam dofinansowania. Teraz działam pod skrzydłami fundacji Twój Startup i jestem bardzo zadowolona.

MP: Co poradziłabyś mamom, które nie chcą wrócić na etat, ale boją się że nie podołają z własną działalnością, która przynajmniej na początku nie gwarantuje stałego dochodu?

Aneta: Otworzyć się na nowe możliwości. Nie być sceptycznym. Szukać rozwiązań. Zapoznać się z nowymi trendami ekonomicznymi. Rozwijać się. Znaleźć dobrą firmę działającą w oparciu o marketing rekomendacyjny. Zdobyć nowe kompetencje. Dać sobie czas na odkrycie pasji. Macierzyństwo potraktować jak kolejne studia z logistyki i zapisać się na parę kursów.  Zaufać przede wszystkim sobie. Uwierzyć w siebie i działać.

MP: Jak sobie radzisz z opieką nad dzieckiem, kiedy pracujesz? Czy masz kogoś kto Cie wspiera?

Aneta: Moje dzieci są w wieku szkolnym i przedszkolnym. Teraz jest mi łatwiej. Gdy dzieci były mniejsze czasem prosiłam mamę o pomoc.

MP: Jak zmieniło się Twoje życie rodzinne od kiedy zostałaś mamą, założyłaś biznes i zostałaś przedsiębiorcą?

Aneta: Życie rodzinne ma zawsze swoje wzloty i upadki. Wpływa na to nie tylko fakt, że zostałam mamą, ale też czynniki zewnętrzne, na które nie mam wpływu. Teraz wiem, że decyzja o biznesie i byciu przedsiębiorcą to była dobra decyzja.

MP: Jaki jest charakter Twojej pracy? Już chwilę rozmawiamy ale tam naprawdę nie powiedziałaś co  i gdzie robisz?

Aneta: Mam możliwość pracy w takich godzinach w jakich mi pasuje. Ustalam to z uwzględnieniem zajęć dzieci. Pracuję z domu, ale też spotykam się z potencjalnymi partnerami biznesowymi na mieście. Czasem też mam po prostu ochotę wyjść z domu i pracować w kreatywnym miejscu coworkingowym.  Praca zawodowa polega na budowaniu poprzez marketing rekomendacyjny rynku dla amerykańskiej firmy. Jestem przedsiębiorcą Forever. […] Lubię rozmawiać z ludźmi i na tym polega moja praca. Wykorzystuję możliwości, jakie daje Internet. Pracuję przez skype, czasem spotykam się indywidualnie. Nawet gdy spotkania mam po południu to są one sporadyczne. Dzieci mają mamę, a mama dzięki dobrej decyzji ma i czas dla dzieci i zarabia.

MP: Pamiętasz moment, w którym czułaś że możesz nie podołać? Że wzięłaś za dużo na swoje barki? Że golisz tylko jedną nogę na tydzień? Jak sobie wtedy poradziłaś. Jesteś bardzo aktywna, działasz w stowarzyszeniach, napisałaś książkę…

Aneta: Takie momenty są bardzo często. Jestem zaangażowana w dwa stowarzyszenia Most Kobiet i Soroptymiski. Lubię pomagać i nie wyobrażam sobie, abym nie była aktywna w tych obszarach. Wydałam książkę dla mam „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy”. I mogłoby się wydawać, że faktycznie sobie radzę ze wszystkim. Ale i ja mam chwile słabości. Wtedy daję sobie przyzwolenie na bycie w ciszy, z kubkiem herbaty pod ciepłym kocem. A po paru dniach znów ruszam do działania z nową energią.

MP: Czy będąc na swoim czujesz się spełniona? Czy myślałaś o powrocie na etat? Co Ci daje własna firma?

Aneta: Czasem myślę o etacie, ale trochę inaczej. Gdybym miała propozycję, która byłaby interesująca, gdzie mogłabym się sprawdzić, nauczyć czegoś nowego, połączyć to z pracą zdalną i nie byłoby to na parę lat, ale na czas trwania jakiegoś projektu to może bym się zdecydowała…  Bycie przedsiębiorcą to odpowiedzialność za własne wybory, za to, że dziś pracuję lub nie kiwnę nawet palcem… Decyzja zawsze należy do mnie i to jest właśnie ta wolność, która choć czasem bywa trudna daje mi najwięcej możliwości realizowania swoich marzeń.

MP: Co chciałabyś powiedzieć mamom, które chcą stać się liderkami biznesu, ale boją się że nie pogodzą tego z życiem rodzinnym?

Aneta: Mamo jesteś pierwszą liderką dziecka. Każdego dnia pokazujesz świat, uczysz nowych rzeczy J  Bądź otwarta na ludzi, na świat. Uśmiechaj się do siebie widząc swoje odbicie w lustrze. Każdy dzień jest dobry, aby zacząć żyć po swojemu.

MP: Dziękujemy za czas i otwartość. Mamy nadzieję, że to co powiedziałaś zmobilizuje inne mamy, żeby zaryzykowały i postawiły na siebie. A Tobie życzymy dalszych sukcesów.

———————–

—> Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci? /KLIKNIJ/

—> Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo! /KLIK/

—> Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów /KLIKNIJ/

—> Jak zmienić etat na własną działalność – porady dla młodej mamy /KLIK/

—> Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy /KLIKNIJ/

—> Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury? /KLIK/

——————————-

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci