masaż shantalla

Masaż Shantala czyli rola dotyku w rozwoju dziecka

Macierzyństwo

Z pewnością wiele z Was słyszało już co nieco o tym co to jest masaż Shantala, ale nie praktykowało. Zobaczcie jakie to proste.

Dotyk to jeden z największych i najważniejszych zmysłów, w jakie wyposaża nas natura jest on najszybciej rozwijającym się zmysłem, gdyż powstaje już w ósmym tygodniu życia płodowego. Ten pozytywny dotyk to jedno z najprzyjemniejszych doznań, które jest ważne dla prawidłowego rozwoju każdego narodzonego dziecka już od pierwszych chwil życia. Dotyk najbliższej osoby gwarantuje zaspokojenie podstawowej, wręcz fundamentalnej potrzeby od chwili narodzin aż do śmierci – potrzeby miłości i bezpieczeństwa. Nawet wiele tysięcy napisanych znaków nie jest w stanie wyjaśnić, jak bezcennym darem dla człowieczeństwa jest dotyk, możliwość jego dawania i odbierania.

Istnieje wiele form dotyku, np. głaskanie, przytulanie, lub całowanie. Czy Twój skarb wie już jak bardzo przyjemny jest  masaż Shantala?

Trochę historii…

Starożytny masaż Shantala pochodzi z Indii, gdzie kobiety masują swoje dzieci już od kilkuset lat. Propagator masażu Shantala Frederick Leboyer – francuski lekarz i położnik, spotkał niepełnosprawną kobietę, która siedząc na ulicy masowała swoje dziecko, a miała na imię Shantala. F. Leboyer wykorzystał jej imię do nazwania masażu dzieci. Masaż ten popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. W Europie masowanie dzieci podaną metodą  szczególnie popularne jest w Holandii i aktualnie rozpowszechnia się w Polsce.

 Kwestia ,,rozpieszczania’’

 Po porodzie, a szczególnie po powrocie do domu, matka może czuć się zagubiona i bezradna w opiece nad noworodkiem. Słucha rad bardziej doświadczonych osób w sprawie zajmowania się dzieckiem. Często jeszcze pokutuje rada, aby nie nosić noworodka, bo „przyzwyczai się” i nie będzie go można odłożyć nawet na chwilkę – co może prowadzić u maluszka do braku poczucia miłości. 

Masaż Shantala

Odmienne spojrzenie na kontakt z dzieckiem przedstawia masaż Shantala.  Polega on na głaskaniu ciała płynnymi ruchami w sposób bardzo delikatny przy równoczesnym skupieniu się na osobie masowanej. Ten sposób masażu przeznaczony jest zarówno dla noworodków, starszych dzieci, jak również dla dorosłych, w tym kobiet w ciąży. Nie ma zatem górnej i dolnej granicy wieku, jedynie technika ulega zmianie. Można wykonywać go również u wcześniaków, jak i u dzieci z takimi chorobami jak np. obniżone, lub podwyższone napięcie mięśniowe, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych. Masaż Shantala przydatny także bywa w leczeniu stanu depresji poporodowej.

Za najkorzystniejszy do stosowania regularnego masażu dziecka można uznać okres pomiędzy 2-3÷9 miesiącem życia. Po tym okresie dziecko znacznie usprawnia swoją motorykę i jego uwaga może być bardziej skupiona  na rozwijaniu tych właśnie umiejętności bardziej niż przyjemności wynikającej z masażu. Szkolenie osoby zainteresowanej nauką techniki masażu trwa  od 2-5 spotkań, po kilka godzin. Można uczyć się go na zajęciach indywidualnych (instruktorka może przyjechać do domu), lub w grupie. Najczęściej ogłoszenia dotyczące treningów masażu Shantala umieszczane są przy szkołach rodzenia i żłobkach.

Podstawowymi zasadami przy masowaniu są dobre chęci obydwu stron, oraz odpowiednie przygotowanie. Nie należy masować dziecka od razu po jedzeniu, warto odczekać ponad godzinę, a w przypadku wcześniaków pół godziny (ponieważ jedzą one z  większą częstotliwością). Masaż dziecka trwa od kilku do nawet 25 minut i nie jest konieczne ,,przemasowanie’’ za każdym razem całego ciała. Zdarza się, że maluszek nie przepada, lub jeszcze nie zdążył przyzwyczaić się do dotyku danego fragmentu ciała. Podczas masażu wskazane jest włączenie odpowiadającej muzyki relaksacyjnej.

Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 23 stopni, nie powinny znajdować się w nim zwierzęta, oraz inne dzieci (jeśli jest taka możliwość). Dziecko zazwyczaj jest masowane bez odzieży. Do masażu przydatny jest olejek, który dodatkowo nawilży i wzbogaci skórę dziecka w substancje odżywcze. Za pierwszym razem warto skorzystać z preparatu, który używa dany niemowlak. Osobą, która masuje jest zazwyczaj matka. Ważne jest, aby jej samopoczucie i nastawienie było pozytywne.

Masaż wykonuje się w pozycji siedzącej przy wyprostowanych nogach osoby dorosłej. Czas wykonania zależy od aktywności dziecka i osoby masującej. Według metody Shantala wskazane są poranne godziny, można masaż powtórzyć również wieczorem. Po każdym masażu może nastąpić codzienna kąpiel, lub w celu usunięcia nadmiaru oliwki, np. w specjalnym, głębokim wiaderku. Dla uzyskania szybszego rezultatu można wykonywać masaż codziennie, lecz 2-3 razy w tygodniu także powinno dawać efekty.

Celem masażu jest  pozytywny wpływ na psychikę, dobre samopoczucie, stan fizyczny malucha. Głównym zadaniem masażu jego jest profilaktyka nie rehabilitacja.  Na podstawie doświadczenia stwierdzam, iż warto masować swoje dzieci w trosce o ich harmonijny rozwój!

Nie w każdej sytuacji można stosować masaż Shanata. Podstawowe przeciwwskazania do wykonywania masażu to: gorączka, grypa, astma, biegunka, zapalenia skóry, wysypki zakaźne, oparzenia lub zatarcia. W przypadku szczepionki lub miejsca złamanego omijamy daną część ciała. Nie wykonujemy również masażu przy chorobach takich jak epilepsja i choroba nowotworowa. Przy wadach serca omijamy stopy, gdyż krążenie ulega zwiększeniu. Nie wolno wykonywać masażu, gdy dziecko przejawia niepokojące zachowania lub lekarz stwierdził inne przeciwwskazania.

Dotyk skóry wpływa na polepszenie samopoczucia, jest to spowodowane uwalnianiem się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Czy wiesz już czego potrzebuje Twoje dziecko?

————————————————–

Jeśli podoba Ci się wpis, polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/
Dziękujemy, że jesteś z nami <3

————————————————————-
Autorka: Ewa Borek