muzyka dla dzieci

Zajęcia muzyczne, czy umuzykalniające dla dziecka? – zobacz różnice

Macierzyństwo

Po co małym dzieciom muzyka?

Bardzo często wielu rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia muzyczne czy umuzykalniające (to jest różnica! :)) nie zdając sobie tak naprawdę sprawy, jak mogą one wpłynąć na rozwój ich malucha. Sama się z tym spotykam, że większość osób przyprowadza swoje dziecko „żeby sobie pośpiewało, potańczyło”, „bo nie ma kontaktu z innymi dziećmi” itd. Oczywiście – to również jest ważne: kontakt z rówieśnikami rozwija umiejętności społeczne, adaptacyjne czy też modeluje samoświadomość dziecka. Ale czy sama muzyka ma jakikolwiek wpływ na rozwój naszych pociech?

Odpowiedź jest prosta: TAK!

Z muzyką jest trochę tak, jak z językiem: stanowi ona podstawę naszej ludzkiej egzystencji. Dlatego też jest nieodłącznym czynnikiem, który wpływa na rozwój naszych dzieci.

Systematyczna aktywność muzyczna małych dzieci skutkuje akceleracją ich ogólnego rozwoju. AKCELERACJA – ależ trudne słowo! Co ono oznacza? Akceleracja, czyli przyspieszenie: systematyczna aktywność muzyczna małych dzieci przyspiesza ich rozwój (fizyczny, psychiczny i biologiczny). No dobrze, ale stwierdzenie „ogólny rozwój” mnie również nigdy nie przekonywało – więc na co konkretnie działa muzyka?

Co konkretnie rozwijają zajęcia muzyczne i  umuzykalniające nasze dziecko?

  1. Skupienie (koncentrację) i podzielność uwagi
  2. Myślenie (to logiczne i to kreatywne) i zapamiętywanie
  3. Równowagę i orientację przestrzenną
  4. Kreatywność i wyobraźnię
  5. Umiejętności społeczne i empatię
  6. Mowę i słuch
  7. Emocje i emocjonalność

To są tylko te najważniejsze aspekty rozwijane przez muzykę. A już jest ich mnóstwo, prawda?

To już wiemy czym jest akceleracja, na co wpływa muzyka – ale dlaczego ja wciąż mówię tylko o małych dzieciach? Ta kwestia wydaje się być najważniejsza. Wielu z nas (ja również do pewnego momentu) nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma dla naszego dziecka DOŚWIADCZENIE, które zbierze w okresie niemowlęcym i dziecięcym.

Pierwsze 5 lat jest najważniejsze w rozwoju dziecka

Często bagatelizujemy te etapy rozwoju twierdząc, że dziecko i tak nic nie zapamięta. To wielki BŁĄD! Czas do 5-tego roku życia jest najważniejszym okresem rozwoju naszego dziecka! To czego nauczy się ono w ciągu tych pierwszych 5-ciu lat swojego życia – będzie rzutowało na jego dalsze życie i stanowi podstawę jego późniejszego rozwoju edukacyjnego. Ma to wielki związek z rozwojem mózgu właśnie w tym okresie.

Przykład idzie od rodziców

Właśnie dlatego tak ważne jest jak spędzamy czas z naszym maluchem, jak wykorzystujemy jego umiejętności, co robimy aby mógł rozwinąć się jak najlepiej i jak najpełniej. To przecież my, rodzice, jesteśmy najważniejszymi (i pierwszymi!) nauczycielami naszego dziecka. To od nas ono się uczy i to na nas polega. Dawajmy więc to, co dla niego najlepsze!

Zajęcia umuzykalniające czy muzykowanie w domu?

Obecnie już w większości większych miast w Polsce możemy znaleźć szeroką gamę zajęć dla najmłodszych dzieci. W tym również zajęcia umuzykalniające – często są to tzw. gordonki. Rodzi się więc pytanie…

…czy warto a takie zajęcia muzyczne chodzić?

Oczywiście! Jeżeli mamy taką możliwość – korzystajmy z takiej okazji. Jest to bardzo dobry sposób nie tylko na rozwijanie w/w umiejętności, ale również na poszerzenie kontaktów społecznych i odnalezieniu się w grupie rówieśniczej. Bo dziecko naśladuje nie tylko nas, ale również swoich rówieśników – stara się im dorównać, patrzy na wielość i różnorodność rozwiązań, które stosują, uczy się współpracy i akceptacji pomysłów (swoich i innych). Poza tym jest to również jakaś motywacja dla nas do nawiązania nowych kontaktów.

A może warto przeprowadzać zajęcia muzyczne w domu?

Jednak nie wszędzie takie zajęcia znajdziemy. I tu pojawia się pytanie co robić? Muzykować z dzieckiem w domu oczywiście! To jest możliwe – nawet jeżeli myślisz, że słoń nadepnął Ci na ucho.

I jest to naprawdę bardzo proste. Zresztą nawet gdy masz to szczęście i możesz chodzić na zajęcia dodatkowe – muzykowanie w domu powinno być Twoją podstawą.

Wplecenie muzyki w świat dziecka wymaga oczywiście od nas pewnej wiedzy, aby nie było to tylko fajną odskocznią od innych zabaw, ale również głęboko rozwijało twoje dziecko. Ale to jest do zrobienia przy nawet niewielkim wysiłku z naszej strony. I to jest właśnie moja misja.

Bo tak naprawdę muzykowanie z dzieckiem w domu powinno być podstawą jego rozwoju. A zajęcia umuzykalniające jedynie miłym dodatkiem.

Pobierz bezpłatnie MUZYCZNY KALENDARZ ROZWOJOWY /KLIK/

———————————————–
Monika Skuza z Music Playground
www.musicplayground.eu
FB: @musicplaygroundpl
IG: music.playground
———————————————–

Dołącz do nas na facebooku. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco 🙂 /KLIKNIJ/