„Pobawisz się ze mną? – Nie teraz”, czyli o konfliktach potrzeb w rodzinie

Kobieta i Związki

Drogi Rodzicu, ile razy wyrzucałeś sobie, że nie poświęciłeś dość czasu dziecku, odmówiłeś mu wspólnej zabawy, podniosłeś głos, czy odezwałeś się zniecierpliwionym tonem?

Przypuszczalnie postąpiłeś tak dlatego, że w danym momencie potrzebowałeś odpoczynku, spokoju, rozrywki – niepotrzebne skreślić.

Przecież masz prawo do zaspokajania swoich potrzeb, prawda?

Prawda, ale z drugiej strony jest ten mały człowiek, który też ma potrzeby –  kontaktu, przytulenia, uwagi, wspólnej zabawy.

I tak, co dzień stajesz przed wewnętrznym dylematem, często nawet nie do końca uświadomionym, co jest ważniejsze – moja potrzeba, czy potrzeby bliskich? To nie jest dylemat prosty do rozwiązania. I to nie jest tak, że albo czarne albo białe.

Ja Ciebie drogi Rodzicu doskonale rozumiem, bo też jestem rodzicem

Wszyscy chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej, ale naturalne jest też to, że chcemy zadbać i o siebie. Musimy więc próbować jakoś to wszystko pogodzić i nie zapominając o swoich potrzebach mieć na uwadze potrzeby bliskich.

Czasem można  dla dobra ogółu zrezygnować ze swojej potrzeby. Czasem można jej zaspokojenie  „odłożyć” na później, ale czasem może to być rzeczywiście dość trudne.

Śledź nas na Instagramie <3 Kliknij TUTAJ i dołącz do nas 🙂

Sytuacja pierwsza: maluch wdrapuje się Tobie na kolana w momencie, w którym przeglądasz aktualności na facebooku.

Pytanie: czy te wiadomości rzeczywiście są aż tak istotne, że nie można zrezygnować z ich przeglądania albo czy przynajmniej nie mogą  trochę poczekać? Może jednak warto odpowiedzieć na tę dziecięcą potrzebę kontaktu z nami? Co więcej również cieszyć się tą bliskością 🙂

Sytuacja druga: właśnie ogarnia Cię przemożna potrzeba snu, a dziecko domaga się wspólnej zabawy. Pytanie: czy masz na tyle siły, żeby aktywnie i świadomie uczestniczyć w tej zabawie? Prawdopodobnie marny będzie ze  Ciebie kompan. Warto wtedy, o ile to możliwe w pierwszej kolejności jednak zadbać o siebie. Dziecku zgodnie z prawdą powiedzieć, o tym że w tej chwili nie masz siły się bawić i masz potrzebę odpoczynku, ale jak się zregenerujesz to wtedy będziesz do jego dyspozycji (tylko dotrzymaj słowa)

Czyje potrzeby są ważniejsze?

Zapewne drogi Rodzicu znasz więcej takich sytuacji, w których Twoje potrzeby zderzają się z potrzebami Twoich dzieci, a każdy kolejny dzień przynosi nowe wyzwania w tej kwestii.

To co możesz zrobić w tych codziennych zmaganiach z samym sobą, to wyważyć, która z potrzeb – dziecka czy Twoja – może i powinna być zaspokojona w pierwszej kolejności i postępować zgodnie ze wskazaniami tego swojego wewnętrznego sędziego dbając o to by był on sprawiedliwy i życzliwy zarówno dla Ciebie jak i dla członków Twojej Rodziny.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Nagrodą za te starania powinno być poczucie komfortu, że nikogo, w tym siebie, nie zaniedbujesz, brak wyrzutów sumienia i lepsza atmosfera w domu. Niekwestionowaną korzyścią zaś to, że w ten sposób uczysz też dziecko, jak ważne jest by szanować i respektować potrzeby zarówno swoje, jak i innych oraz że można te potrzeby jakoś pogodzić nawet jeśli stoją ze sobą w sprzeczności.

 Podobał Ci się wpis? Bądź na bieżąco i polub nas na facebooku /KLIK/

——————————————–
Katarzyna Suchowicz – Herma
Poradnia Psychologiczna Bezpieczne Relacje /KLIK/
———————————————