Jak znaleźć nową, lepszą pracę będąc na urlopie macierzyńskim?

Rozwój zawodowy

Dla wielu kobiet zajście w ciążę i wiążąca się z tym przerwa w pracy staje się wybawieniem. Mimo czekających je nowych obowiązków mają nadzieję w końcu odpocząć – od pracy, która nie daje im ani satysfakcji, ani radości, ani spełnienia. Zastanawiasz się czy praca na urlopie macierzyńskim jest możliwa? Przeczytaj jak zabrać się za szukanie pracy jeszcze podczas  macierzyńskiego, by nie musieć wracać do nielubianego miejsca?

Czy zmiana pracy jest konieczna?

Zanim wykonasz jakieś radykalne kroki, zastanów się, co tak naprawdę nie odpowiadało ci w obecnej pracy. Być może są to rzeczy, które da się jeszcze uratować. Przykładowo, jeśli były to zbyt długie godziny pracy, teraz, jako młoda mama, możesz negocjować. Nie musisz zgadzać się na nadgodziny, a nawet możesz złożyć wniosek o skrócenie czasu pracy. Jeśli denerwowały cię długie dojazdy, być może będziesz w stanie wynegocjować możliwość pracy z domu? Zastanów się, czy w twoim przypadku tego typu rozwiązania byłyby możliwe i spróbuj porozmawiać na ich temat ze swoim pracodawcą.

Jeśli zmiana pracy, to tylko na lepszą

Jeśli zmiana okazuje się konieczna, pamiętaj, aby nie spieszyć się i nie robić niczego na hurra. Chcesz trafić przecież do lepszej pracy, a nie pierwszej-lepszej.

Zacznij od dokładnego określenia, czego chcesz. Jaka to ma być praca, gdzie chciałabyś pracować (zarówno pod względem lokalizacji, jak i typu oraz wielkości firmy), co konkretnie chcesz robić? Pomyśl o swoich oczekiwaniach wobec pracodawcy. Jeśli w dotychczasowej pracy nie odpowiadały ci pewne warunki, jakie warunki powinien zapewnić ci nowy pracodawca? Co jest dla ciebie ważne w pracy? Co chcesz osiągnąć? W miarę możliwości wygospodaruj chwilę tylko dla siebie, by w spokoju odpowiedzieć sobie szczerze na te pytania.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Są to rzeczy, które powinnaś ustalać zawsze przed zmianą pracy. Podstawą skutecznego jej poszukiwania jest dokładna wiedza, czego chcesz. Bez tego twoje działania mogą być chaotyczne i stracisz tylko czas.

Wyznacz sobie konkretny cel poszukiwań. Poza określeniem, jakiej dokładnie pracy szukasz, zaplanuj dokładnie, kiedy i ile czasu poświęcisz na poszukiwania oraz jakie kanały wykorzystasz. Przeglądanie portali z ofertami pracy nie zawsze jest tym najskuteczniejszym – czasami dużo lepsze efekty przyniesie wykorzystanie sieci kontaktów albo bezpośredni kontakt z pracodawcami.

Może własna firma?

Wiele mam myśli podczas urlopu macierzyńskiego o założeniu własnej działalności gospodarczej, chcąc pracować całkowicie na własnych zasadach, w szczególności jeśli chodzi o czas i miejsce pracy. Chcą spędzać ze swoim maleństwem jak najwięcej czasu i móc w każdej chwili nim się zająć.

Chęć założenia własnej firmy nie może jednak opierać się wyłącznie na takiej motywacji. Bardzo szybko się zniechęcisz, gdy okaże się, że na budowanie czegoś nowego od zera możesz przeznaczyć tylko 2 godziny dziennie lub mniej, bo tylko na tyle pozwala Ci twój maluch. Większość biznesów w początkowej fazie rozwoju potrzebuje bardzo dużego zaangażowania – zarówno czasu, jak i siły. Jeśli więc masz doskonały pomysł, zbadałaś zapotrzebowanie na swój produkt/usługę i wiesz, że to może mieć sens, zastanów się, czy lepiej nie poczekać, aż dziecko podrośnie.

Bądź na bieżąco ze swoją branżą

Z urlopem macierzyńskim zazwyczaj nie jest tak kolorowo, jak wszyscy myślą – że leżysz i pachniesz, a dziecko tylko czasami domaga się twojej uwagi, większość dnia i nocy przesypiając. Mimo trudów warto jednak wygospodarować nawet chwilę dziennie czy np. godzinę w tygodniu, by pozostać na bieżąco ze swoją branżą – szczególnie, jeśli pracujesz w obszarze, w którym często zmienia się prawo czy zmieniają się trendy. Dzięki temu na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz w stanie udowodnić pracodawcy, że potrafisz pogodzić rolę mamy i pracownika oraz że twój rozwój jest dla ciebie istotny.

W jeszcze lepszej sytuacji będą te mamy, które faktycznie w ciągu dnia znajdują więcej czasu dla siebie. Może podciągniesz się w końcu z angielskiego? Może nauczysz się Excela lub tworzyć strony internetowe na WordPressie? Kursy online ostatnio zawojowały internet – możesz nauczyć się wielu nowych rzeczy bez ruszania się z domu. Wiele z nich dostępnych jest zupełnie bezpłatnie.

Czy pisać o macierzyńskim w CV?

To dylemat wielu kobiet szukających pracy. Pamiętaj, że po pierwsze, nie musisz zdradzać szczegółów ze swojego prywatnego życia pracodawcy (a już na pewno nie na tym etapie), po drugie – w trakcie urlopu macierzyńskiego jesteś przecież w dalszym ciągu zatrudniona. Są jednak sytuacje, w których warto poinformować o urlopie macierzyńskim albo w ogóle zrezygnować z aplikowania. Przykładowo, jeśli pracujesz na danym stanowisku 2 lata, z czego rok spędziłaś na urlopie macierzyńskim, a nowy pracodawca oczekuje minimum 2 lat doświadczenia na podobnym stanowisku, brak poinformowania pracodawcy o tym fakcie będzie wprowadzaniem w błąd. Zawsze jednak staraj się ocenić swoją sytuację indywidualnie – czasami rok doświadczenia na samodzielnym stanowisku daje więcej, niż 3 lata pracy w zespole z rozproszoną odpowiedzialnością. Jeśli więc czujesz się kompetentna w odniesieniu do wymagań z ogłoszenia, nie ma potrzeby pisać o urlopie w CV.

Nieco inaczej wygląda sytuacja faktycznej przerwy w zatrudnieniu. Jeśli zdecydowałaś się zrezygnować z pracy w związku z macierzyństwem, napisz o tym w CV, by zapobiec nieprawdziwym domysłom.

Co najbardziej warto podkreślać w CV poza doświadczeniem? Posiadane umiejętności, udział w szkoleniach i warsztatach, a także działalność w stowarzyszeniach (może w czasie urlopu macierzyńskiego działałaś w grupie dla mam, organizując regularne spotkania z ekspertami? Dlaczego by o tym nie napisać?).

Kiedy zacząć szukać pracy na urlopie macierzyńskim?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto wspomnieć, że po pierwsze – skuteczne szukanie naprawdę fajnej, dobrej pracy wymaga czasu, a po drugie – bywa, że procesy rekrutacyjne trwają dobrych kilka tygodni. Jeśli więc chcesz zmienić pracę niedługo po urlopie macierzyńskim, zacznij poszukiwania co najmniej 3 miesiące przed jego końcem. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo wtedy będziesz musiała poświęcać więcej czasu dziennie na poszukiwania. W twojej sytuacji, gdy opiekujesz się swoim maleństwem, lepiej jest zacząć szukać wcześniej, za to w mniejszych porcjach czasowych.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Dobrym pomysłem, szczególnie przy dłuższej nieobecności na rynku pracy, jest sprawdzenie swojej wartości jako potencjalnego pracownika poprzez wysyłanie CV, uczestniczenie w rozmowach i wyciąganie wniosków nawet wtedy, gdy jeszcze nie jesteś gotowa na powrót. Dostaniesz cenne wskazówki co do tego, na co powinnaś zwrócić uwagę, jakie umiejętności rozwijać i czego aktualnie oczekują pracodawcy w twojej branży.

Pamiętaj o odpowiednim nastawieniu szukając pracy!

Gdy rozmawiam na temat kariery zawodowej z młodymi mamami, zauważam, że wiele z nich ma bardzo podobne obawy: że pracodawcy będą patrzeć na nie mniej przychylnym okiem, że ciężko będzie im znowu wdrożyć się w obowiązki i nadrobić wszystkie zmiany. Długie przebywanie poza środowiskiem pracy może też negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości jako pracownika.

Moja rada dla Ciebie jest taka, by nie martwić się na zapas, bo nastawienie ma ogromne znaczenie w rekrutacji. Wiele razy widziałam już kandydatów, którzy na twarzy wymalowane mieli “na pewno mi się nie uda”, mimo imponującego CV. Przez to nie byli w stanie przekonująco mówić o swoich osiągnięciach, a każde pytanie z prośbą o wyjaśnienie jakiejś nieścisłości traktowali jako atak.

Dlaczego właśnie ciebie powinno się zatrudnić?

Zamiast zastanawiać się, czego ci brakuje, myśl o swoich mocnych stronach i kluczowych kompetencjach. Skupiaj się na tym, jak możesz pomóc danej firmie i w taki sposób się prezentuj. Nie pytaj siebie: “Jakie są powody, żeby mnie nie zatrudnili?”, tylko “Dlaczego mają zatrudnić właśnie mnie?”. Nie zakładaj, że dana firma nie zatrudni Cię, bo jako młoda mama będziesz wiecznie na zwolnieniu. Załóż, że będą chcieli Cię zatrudnić, bo jako młodej mamie zależy Ci na bezpieczeństwie, stabilności i udowodnieniu swojej wartości, dlatego będziesz lojalna i zaangażowana. Pomyślałaś o tym kiedyś w ten sposób?

A jeśli faktycznie natrafisz na pracodawcę, dla którego będziesz mniej wartościowym pracownikiem, to zadaj sobie pytanie… Czy naprawdę chcesz dla kogoś takiego pracować?

Droga Mamo, trzymam za ciebie kciuki, byś znalazła dla siebie lepszą pracę – taką, która da ci czas i siłę na to, co naprawdę dla ciebie ważne!

—————————————–
Emilia Wojciechowska – coach i projektant kariery. Od niemal 3 lat wspiera innych w świadomym planowaniu kariery i w przechodzeniu z sukcesem przez procesy rekrutacji. Od ponad roku prowadzi bloga CareerUP.pl /KLIK/, na którym dzieli się eksperckimi wskazówkami z zakresu zarządzania własną karierą, szukania pracy i rekrutacji. Wierzy, że dobrze dobrana praca jest niezbędnym elementem szczęśliwego życia, a jej misja to „Pomagać innym polubić poniedziałki”. Czas wolny poświęca na długie spacery po Wrocławiu, rękodzieło i 3 świnki morskie
——————————————

Jeśli podoba Ci się wpis to zapraszamy na facebook /KLIK/ lub instagram /KLIK/