Umiejętność powiedzenia „przepraszam” i „wybaczam” ma ogromne znaczenie dla zachowania harmonii w rodzinie
To w jaki sposób rodzice rozwiązują konflikty pomiędzy sobą jest istotna wskazówką dla dzieci jak one mają postępować w takich sytuacjach. Cytując Jespera Juula „Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze”. Tak więc, jeśli chcemy, żeby nasze dzieci dobrze radziły sobie w trudnych konfliktowych sytuacjach bądźmy dla nich dobrym przykładem – przepraszajmy i wybaczajmy. Oczywiście kiedy w grę wchodzą emocje i zranione uczucia może nie być to proste. Mimo to warto spróbować. „Ciche dni” przedłużają tylko konflikt i zazwyczaj są trudne do zniesienia dla obu stron.
Czy należy przeprosić nawet jeśli nie czujemy się w 100% winni?
Tak, zdecydowanie warto to zrobić, bo jeśli ktoś poczuł się w jakiś sposób urażony czy skrzywdzony to znaczy, że coś jest na rzeczy i należy jak najszybciej załagodzić sytuację. Nie ma więc sensu wyliczać w procentach ile jest w tym czyjej winy. Aby było nam łatwiej można spróbować spojrzeć na sytuację oczami drugiej strony konfliktu i wyobrazić sobie jak ona mogła się poczuć. Z jej perspektywy sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej niż z naszej. Uszanujmy to.
Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć
Czy dzieciom, nawet tym małym też należą się przeprosiny?
Jak najbardziej. Nawet najlepszemu rodzicowi zdarza się zachować w stosunku do dziecka nie fair czy zareagować nieadekwatnie do jego „przewinienia”. Kiedy jednak już ochłoniemy warto pochylić się nad małym człowiekiem i go przeprosić. Pamiętajmy, że dzieci przeżywają w dwójnasób wszelkie konfliktowe sytuacje, po pierwsze dlatego, że ich system regulacji emocji wciąż jeszcze jest w fazie rozwoju a po drugie dlatego, że są w stosunku głębokiej zależności od rodziców. Jeżeli dorosły nie potrafi czasem zapanować nad emocjami to co dopiero dziecko. Przepraszając małego człowieka budujemy w nim przekonanie, że jego uczucia też są ważne, wzmacniamy jego poczucie wartości i przekonanie o tym, że jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Tym samym uczymy go też przepraszania i wybaczania 🙂
Jak powinny wyglądać przeprosiny i czy koniecznie musi paść słowo „przepraszam”?
Ludzie stosują różne taktyki przepraszania – nie zawsze robią to werbalnie. Często próbują wyrazić skruchę w inny sposób np. mocno przytulając, zapraszając na dobrą kolację albo też robiąc to na tysiąc innych sposobów. Nie warto więc domagać się werbalnych przeprosin za wszelką cenę. Ważna jest wola dążenia do zgody i chęć zadośćuczynienia, która może być okazana w różny sposób.
Czy są jakieś granice wybaczania?
Oczywiście. Każdy ma indywidualne granice wytrzymałości na naruszenie swojej strefy bezpieczeństwa i komfortu. To czy jesteśmy w stanie wybaczyć dane zachowanie zależy też od tego jak mocno było ono dla nas raniące. Jeśli jednak nie są zagrożone takie podstawowe wartości jak życie czy zdrowie (zarówno fizyczne jak i psychiczne) własne czy naszych dzieci, to po wyjaśnieniu sprawy warto przyjąć przeprosiny, wybaczyć i nie chować urazy. Pamiętajmy, że wybaczając dbamy też o siebie, bo uwalniamy się od dużego ciężaru emocjonalnego. Co więcej stwarzamy szansę powrotu do normalności dla całej rodziny.
——————————————————————————–
Autor: Katarzyna Suchowicz-Herma
psycholog
Poradnia Psychologiczna „Bezpieczne Relacje” KLIK
–——————————————————————————–
Jeśli podoba Ci się wpis, skomentuj go lub polub nas klikając /TUTAJ/
Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/