Rozszerzanie diety dzieci po 6 miesiącu życia – zalecenia żywieniowe

Kuchnia

Droga mamo, drogi tato, z pewnością temat karmienia maluszka jest jednym z najważniejszych tuż po urodzeniu, aż do momentu zastosowania diety opartej na włączeniu wszystkich dozwolonych produktów (po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia).

Ale zanim ten moment nastąpi, niezwykle ważne jest odpowiednie, świadome i rozsądne rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia.

Zalecenia dotyczące schematu żywienia niemowląt i małych dzieci, opracowywane są przez ekspertów w dziedzinie pediatrii i co kilka lat ulegają zmianom.

Jak się odnaleźć w najnowszych zaleceniach?

Czego unikać, a co stosować, aby nasze dziecko było w pełni zdrowe i właściwie odżywione?

Jeśli to możliwe karm malucha piersią do 6 miesiąca

Po pierwsze i najważniejsze, pokarm mamy i karmienie piersią to najlepszy wybór dla maluszka, przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy jego życia. W tym czasie nie ma potrzeby „dopajania” i podawania niemowlęciu innych płynów (w postaci wody, soków, czy mieszanek). Wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju dziecka dostarczysz karmiąc go piersią.

W tym szczególnym okresie musisz zadbać o siebie i swoją dietę, która powinna być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Po 6 miesiącu włącz wodę

Po 6 miesiącu życia podajemy niemowlakowi do picia wyłącznie wodę: źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną, niskosodową, niskosiarczanową.

Możemy również, zgodnie z nowymi zaleceniami Grupy Ekspertów[1], po ukończeniu 6 miesiąca życia podawać 100% naturalne, bez dodatku cukru, pasteryzowane soki owocowe w ilości do 150 ml/dobę. Pamiętajmy jednak, aby nie zastępowały one wody i nie służyły zaspokajaniu pragnienia.

Oczywiście istnieją pewne sytuacje, np. w przypadku niskiego poziomu żelaza u niemowlaka, gdzie po konsultacji z lekarzem konieczna będzie dodatkowa suplementacja lub wprowadzenie pokarmów uzupełniających.

Najważniejsze zasady i najnowsze rekomendacje w żywieniu niemowląt po 6 miesiącu życia

To rodzic decyduje, co i kiedy dziecko zje, ale to dziecko decyduje, czy i ile zje

 • W myśl tej zasady, nie karmimy na godziny, wtedy kiedy dziecko „powinno zjeść, a nie jest głodne”.
 • Obserwujemy maluszka i oceniamy, kiedy jest głodny i kiedy należy podać mu jedzenie. Bądźmy mądrymi rodzicami, którzy nie przekarmiają i nie zmuszają do jedzenia.

 Jakie porcje posiłków należy podawać?

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów i Pediatrów w dziedzinie żywienia niemowląt i dzieci, posiłki uzupełniające wprowadzamy od 6 miesiąca życia (jeżeli mama karmi wyłącznie piersią).

 •  Na początku maluszek zjada niewielkie porcje: 2-3 łyżeczki – jest to normalne i stopniowo zwiększamy objętość posiłku.
 • Następnie podajemy 2-3 posiłki uzupełniające w objętości 150-160 ml/posiłek
 • Stopniowo zwiększamy ilość do 3-4 posiłków uzupełniających:
 • 170-180 ml/porcję w 7-8 miesiącu życia;
 • 190-220 ml/porcję w 9-12 miesiącu życia oraz 1-2 zdrowych przekąsek podawanych do rączki między posiłkami (np. cząstki obranych warzyw, owoców, chrupki kukurydziane)
 • Cały czas pamiętajmy o zasadzie „nic na siłę” – to dziecko decyduje CZY zje posiłek i ILE zje.
 • Ważna informacja dla rodziców: podane objętości posiłków uzupełniających są orientacyjne i nie musimy ich ściśle przestrzegać, jeżeli dziecko zjada mniej lub rzadziej lub więcej i częściej.

 Konsystencja pokarmów

 • Zaczynamy od pokarmów miksowanych i rozdrobnionych w postaci puree, przecierów, kaszek i kleików.
 • Stopniowo wprowadzamy pokarmy drobno posiekane, rozrobione, w postaci miękkich kawałków i cząstek, aż do momentu podana dziecku pokarmów do rączki (ok. 11-12 miesiąca życia).

Jakie produkty wprowadzamy jako pierwsze?

Bardzo ważne: Wprowadzając nowy produkt, róbmy to stopniowo i zaczynajmy od 1-2 łyżeczek. Obserwujmy dziecko, czy nie ma reakcji alergicznej w postaci wysypki, pokrzywki skórnej, bólów brzuszka, kolki.

 • Zaczynamy od gotowanych i miksowanych warzyw: marchewki, ziemniaka, korzenia pietruszki. Następnie włączamy brokuły, dynię, cukinię, kabaczka.
 • Wprowadzamy gotowane i przecierane owoce zaczynając od jabłka, a następnie banany, morele, brzoskwinie, gruszki.
 • Chude, dobrej jakości i ekologiczne mięso (drób, królik, cielęcina, wołowina).
 • Najwyższej jakości tłuszcze roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz zwierzęce w postaci masła.
 • Nie podajemy margaryny, która jest sztucznym „wytworem” i często zawiera bardzo niezdrowe utwardzone tłuszcze trans.
 • Kaszki i kleiki bezglutenowe (ryżowe, kukurydziane, jaglane), a następnie zboża glutenowe (kaszki i pieczywo), obserwując, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
 • Od 7 miesiąca życia wprowadzamy:
 • gotowane całe jajko (żółtko i białko),
 • ryby (najlepiej tłuste, morskie, nie hodowlane, a dziko żyjące). Nie podajemy ryb drapieżnych, które mogą kumulować zanieczyszczenia (np. tuńczyk, ryba maślana, okoń morski, makrela),
 • przetwory mleczne w postacie ekologicznego jogurtu naturalnego, kefiru, serów twarogowych bez dodatku soli czy cukru.
 • Mleko krowie wprowadzamy dopiero po ukończeniu 1 roku życia.
 • Naturalne i bez dodatku soli przyprawy w postaci ziół: koperek, natka pietruszki, bazylia.
 • Soki przecierane bez dodatku cukru – do 150 ml/dobę.
 • Woda bez ograniczeń oraz karmienie piersią.

Suplementacja witaminą D3 i K.

Wszystkie niemowlęta powinny w pierwszym półroczu życia (od urodzenia) dostawać 400 j.m (jednostek międzynarodowych) witaminy D3 na dobę.

W drugim półroczu dawka wynosi 400-600 j.m., a powyżej 1 roku rekomenduje się podawanie 600-1000 j.m. w miesiącach od września do kwietnia lub przez cały rok, kiedy ekspozycja na promienie słoneczne jest ograniczona.

Niemowlętom karmionym piersią od ukończenia 1 tygodnia życia do końca 3 miesiąca życia należy podawać witaminę K w dawce 25 µg/dobę.

O dodatkowej suplementacji maluszka (jeżeli jest taka potrzeba) decyduje lekarz pediatra.

Odrębnym tematem jest sposób żywienia niemowlęcia metodą BLW (Baby Led Weaning), czyli takiego, w którym maluszek samodzielnie próbuje jedzenia, chwytając je w rączki. Na ten temat napiszemy w następnym artykule.

Przykładowe dania dla maluszka

dieta po 6 miesiącu

 

Pierwsza zupka:  Jarzynowa

 • 50 g marchewki
 • 40 g ziemniaka
 • 30 g korzenia pietruszki
 • 10 g chude mięso (do wyboru: drób, królik, cielęcina)
 • ½ łyżeczki oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub masła
 • ½ szklanki wody źródlanej

Warzywa dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i razem z umytym i pokrojonym w kostkę mięsem i oliwą, olejem lub masłem gotujemy do miękkości. Przestudzoną zupkę miksujemy lub przecieramy przez sitko.

dieta po 6 miesiącu

Deserek: Mus z duszonym jabłuszkiem i kaszą jaglaną

Wprowadzając do diety niemowlaka zboża bezglutenowe warto przygotować deserek z duszonym jabłkiem z dodatkiem kaszy jaglanej, która ma wysoką wartość odżywczą.

 •  ½ sztuki średniej wielkości ekologicznego jabłka
 • 1 łyżeczka kaszy jaglanej* (ilość przed gotowaniem)
 • ⅓ szklanki wody źródlanej

Namoczoną i dokładnie wypłukaną kaszę jaglaną zalewamy świeżą wodą źródlaną. Zagotowujemy i w trakcie gotowania dodajemy obrane ze skórki, pozbawione gniazda nasiennego i pestek, pokrojone w kostkę jabłuszko. Całość gotujemy (a nawet rozgotowujemy), a następnie miksujemy na gładki krem. O czym trzeba pamiętać, przed ugotowaniem kaszy? O namoczeniu jej przez klika godzin w źródlanej wodzie (a najlepiej przez całą noc), wtedy stanie się lżej strawna i w ten sposób pozbędziemy się kwasu fitynowego, co jest bardzo ważne dla niemowlęcego brzuszka.

—> Neofobia – zaburzenie odżywiania u dzieci, czyli czemu dziecko NIC nie je? /KLIK/

—> Jak rozpoznać klasycznego niejadka i zmotywować go do jedzenia? /KLIK/

—> Co zrobić by niejadek zjadł obiadek? /KLIKNIJ/

—> 3 pyszne śniadanka dla dzieci w 10 minut /KLIK/

—> Daj dziecku przykład! Jak zmienić złe nawyki żywieniowe dziecka /KLIKNIJ/

—> 5 sposobów jak przekonać dziecko do niejedzenia słodyczy /KLIK/

————————–
Autor: Olga Pikuła
www.avokava.com
————————–

 Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.

[1] Woś H, Weker H, Jackowska T i wsp. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież. Standardy Medyczne Interna 2010;1:7-15
Zdjęcia z przepisów: Olga Pikuła