rozwój osobisty na macierzyńskim

Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo!

Rozwój zawodowy

Urlop macierzyński to wspaniały okres w życiu każdej mamy. Można go wykorzystać na zbudowanie wspaniałej więzi między mamą a dzieckiem, ale nie tylko. Warto ten czas zainwestować również w rozwój osobisty. Opieka nad dzieckiem nie musi tego wykluczać.

Dlaczego warto zadbać o swój rozwój podczas urlopu macierzyńskiego?

 • Żeby nie wypaść z rynku. Jeżeli pracujesz w zawodzie, w którym zachodzą nieustanne zmiany i wciąż pojawiają się nowinki – a tak jest prawie wszędzie, to lepiej być na bieżąco. Ułatwisz sobie powrót do pracy po dłuższej przerwie.
 • Żeby zdobyć nowe kompetencje. Być może planujesz zmienić pracę lub rozpocząć własną działalność, a potrzebne Ci są nowe umiejętności. Być może macierzyństwo zainspirowało Cię do zmian w Twoim życiu i spróbowania innych rzeczy.
 • Żeby pozajmować się dorosłymi sprawami. Czasami możesz tęsknić za chwilami dla siebie, jakąś poważniejszą lekturą niż książeczka dla dzieci i czymś, co rozwija umysł. Mówi się, że stojąc w miejscu, tak naprawdę cofamy się. Rozwój osobisty pomoże Ci utrzymać Twoją sprawność psychiczną na wysokim poziomie. Sprawi Ci również przyjemność, bo będziesz robiła coś wyłącznie dla siebie. Będziesz też miała inne tematy do rozmów.

Co oznacza rozwój osobisty?

Dla każdego to coś innego. Możesz rozpocząć lub kontynuować naukę w szkole, iść na studia, skończyć kurs zawodowy lub rozpocząć przygotowania do zdobycia tytułu zawodowego/certyfikatu/uprawnień. Możesz czytać literaturę branżową, uczyć się programowania, szydełkowania, tańczyć tango czy grać na pianinie. Możesz zgłębić wiedzę na temat bezpiecznych zabawek i utworzyć blog o tym dla innych rodziców. Możesz przygotowywać sobie przedsiębiorstwo, które założysz po urlopie lub jeszcze w trakcie.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Jak widzisz, rozwój osobisty to temat rozległy. Wszystkie te aktywności łączy to, że uczysz się nowych rzeczy, wychodzisz ze swojej strefy komfortu i stajesz się lepszą wersją samej siebie.

Jak znaleźć czas na rozwój osobisty?

Możesz powiedzieć: Ale halo! Ja nie mam czasu. Cały dzień opiekuję się dzieckiem, a wieczorem padam ze zmęczenia. Jako mama dwójki maluchów do lat 3, mam dla Ciebie garść porad, jak znaleźć czas dla siebie.

 1. Wykorzystaj drzemki dziecka. Większość niemowląt sporo śpi w dzień, więc jest okazja, żeby zdobyć godzinę lub dwie dla siebie.
 2. Wykorzystaj wieczory. Nawet jeżeli dziecko nie śpi w dzień, to pewnie chodzi wcześniej spać. Zamiast nadrabiać prace domowe czy leniuchować przed telewizorem, zajmij się sobą. To najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i reszty rodziny. Nawet pół godziny dziennie, ale poświęcane regularnie, przyniesie spory efekt dla Twojego rozwoju.
 3. Odpuść sobie nieskazitelnie czysty dom. Przy dzieciach to syzyfowa praca i niestety nie tak owocna jak własny rozwój. Nie musisz co chwila zbierać zabawek czy wycierać kurzu. Nie nadrabiaj prac domowych w trakcie drzemek dziecka. Sporo można zrobić, kiedy dziecko nie śpi. Nawet niemowlęta cieszą się, kiedy ładują pralkę z mamusią lub próbują zamiatać małą zmiotką. Jeżeli dziecko często wymaga noszenia – zainwestuj w nosidełko lub chustę, żeby zyskać wolne ręce.

Jesteś tak samo ważna, jak twoje dziecko

 1. Próbuj uczyć dziecko, że mama ma inne obowiązki poza opieką nad nim. Nie musisz się cały czas zajmować dzieckiem, nawet ono to zrozumie. Nie miej wyrzutów sumienia jeżeli pobawi się samo na kocyku, a Ty w tym czasie poczytasz książkę. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.

Obowiązki w domu mają wszyscy, nie tylko ty

 1. Zorganizuj sobie lepiej obowiązki domowe. Rzadziej chodź na zakupy, ale lepiej je zaplanuj – z listą i planem posiłków. Gotuj raz na dwa dni, również dla dziecka. Bardziej czasochłonne potrawy rób w większej ilości i zamróź na później. Pomyśl o zmywarce jeżeli jeszcze jej nie masz – zyskasz ogromną ilość czasu. Nie musisz prasować ubranek, bakterie, które zabiłoby żelazko, zniszczył wcześniej detergent.
 2. Zadbaj o właściwy podział obowiązków w domu. To, że zostałaś w domu z dzieckiem, nie oznacza, że inne obowiązki domowe są wyłącznie na twojej głowie. Angażuj partnera do opieki nad dzieckiem i do zajmowania się domem.

Babcia, niania, a może żłobek?

 1. Wykorzystaj babcie. Babcie na pewno ucieszą się, że będą miały okazje pobawić wnuka lub wnuczkę. Ty w tym czasie zrób coś dla siebie.
 2. Wynajmij pomoc lub skorzystaj ze żłobka /KLIK/. Jeżeli potrzebujesz dla siebie trochę więcej czasu, na przykład na studia lub kurs, a partner lub babcie nie mogą Cię zastąpić, pomyśl o płatnej pomocy. Może to być tylko kilka godzin tygodniowo lub 2-3 dni w żłobku.

Inwestuj w siebie mamo!

 1. Dopasuj się do możliwości. Czytaj książkę, kiedy dziecko bawi się w piaskownicy, słuchaj podcastów podczas spacerów z wózkiem lub obowiązków domowych. Czytaj notatki na głos dziecku. Miej materiały zawsze ze sobą, możesz je poczytać na przykład w kolejce do lekarza.

Ustal priorytety, co za dużo to niezdrowo

 1. Skup się na jednym celu. Masz ograniczone możliwości, więc zbyt dużo celów może utrudnić zrealizowanie któregokolwiek. Ustal sobie priorytety, a resztę mniej ważnych spraw zignoruj.
 2. Nie miej wyrzutów, jeżeli coś nie pójdzie zgodnie z planem. Wszystkie Twoje postanowienia zweryfikuje dziecko. Często nie zrobisz tego, na czym Ci zależało, więc ciesz się z tego, co udało się zrobić. Z każdym, nawet najmniejszym krokiem, jesteś bliżej zrealizowania celu.

Opieka nad dzieckiem to niezwykle satysfakcjonująca, ale i ciężka praca. Tym bardziej powinnaś znaleźć trochę czasu dla siebie. Wykorzystując efektywnie ten czas zyskujesz nowe umiejętności, lepsze samopoczucie i stanowisz wspaniały wzór dla dziecka.

—> Dlaczego pracodawcy boją się młodych kobiet, w ciąży i matek małych dzieci? /KLIKNIJ/

—> Rozwój osobisty na macierzyńskim – zainwestuj w siebie mamo! /KLIK/

—> Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Kilka pomysłów /KLIKNIJ/

—> Jak zmienić etat na własną działalność – porady dla młodej mamy /KLIK/

—> Mama na swoim, czyli jak wykorzystać urlop macierzyński do założenia firmy /KLIKNIJ/

—> Jak bardzo źle wpływa program 500+ na nasze przyszłe emerytury? /KLIK/

—————————–
Malwina Błach
www.grunttobunt.pl
—————————–

macierzyński

 

Polub nas na facebooku /KLIKNIJ/ Dziękujemy 🙂

malinowa planeta, dziecko, rodzice, porady dla rodzicow, zabawy dla dzieci