seks podczas ciąży

Seks podczas ciąży – fakty i mity okiem seksuologa

Zdrowie i Uroda

Nie rezygnuj z seksu podczas ciąży!

Dla wielu par seks jest ważnym elementem ich codziennego życia, dlatego kiedy kobieta zachodzi w ciążę, często pojawiają się obawy o współżycie w tym wyjątkowym czasie. U większości pań nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rezygnować z seksu na mniej więcej 40 tygodni, podczas których organizm ochrania i zapewnia prawidłowy rozwój dziecka. Ciąża to jednak czas wielu zmian, także w sferze seksualnej.

Ciąża, libido, seks…

Dla jednych kobiet ciąża to najszczęśliwszy czas w ich życiu, dla innych okres silnego stresu psychicznego. Z tego powodu aktywność seksualna ciężarnych jest bardzo zindywidualizowana. Obserwacje wskazują, że libido najczęściej obniża się w pierwszym (mdłości, zmęczenie) i trzecim trymestrze (duży brzuch, opuchnięcie, bóle kręgosłupa, problemy z poruszaniem się, stres przed porodem), natomiast wzrasta w drugim. Nie jest to oczywiście norma, dlatego nie martwmy się, jeśli na seks w czasie ciąży w ogóle nie mamy ochoty lub przeciwnie, nasze libido jeszcze nigdy nie było tak duże!

Nowe doznania

Z jednej strony u ciężarnych kobiet znika stres związany ze staraniami o dziecko, a także potrzeba korzystania z antykoncepcji. Dla wielu pań bywa to przełomowy moment, ponieważ nigdy wcześniej z powodu psychicznej kontroli, nie udało im się całkowicie zatracić w seksie. Ponadto, wzrasta przekrwienie narządu rodnego i piersi, a także wilgotność pochwy. Czynniki te mogą sprawić, że współżycie będzie obfitować w nowe, silniejsze doznania, a libido znacząco wzrośnie. Powiększający się brzuch może być pretekstem do wypróbowania nieznanych pozycji, o których wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. To także dobry moment, szczególnie w późniejszych tygodniach ciąży, aby skupić się na innych obszarach ciała, odkryć nowe strefy erogenne, spróbować technik oralnych. W końcu seks to nie tylko penetracja, o czym warto pamiętać także na co dzień.

Dołącz do naszej zamkniętej grupy dla mam /KLIKNIJ żeby dołączyć/

Spadające libido

Zmieniające się ciało, dyskomfort fizyczny, lęk przed bólem w czasie porodu, utrata niezależności, nowe obowiązki, osłabienie więzi z partnerem, ciągłe zmęczenie, a także ekonomiczne następstwa ciąży – to tylko kilka czynników, które potrafią negatywnie wpłynąć na kobiece libido. Nie obwiniajmy się więc, że nie mamy ochoty na seks w tym czasie. Zadbajmy o swoje zdrowie, także to psychiczne. Wiele pań podejmuje stosunki z uwagi na potrzeby partnera, a nie własne. Nie róbmy jednak nic, na co nie mamy ochoty, ponieważ może to spowodować m.in.: niechęć do seksu, frustrację, osłabienie więzi partnerskiej, obniżenie nastroju, a także – w późniejszym czasie – problemy w sferze seksualnej. Jeśli potrzeby partnera są silne, rozważmy inne formy zbliżeń – oczywiście tylko wtedy, jeśli mamy na to ochotę.

Męski punkt widzenia

Wiele kobiet obawia się, że podczas ciąży nie będą atrakcyjne dla swojego partnera. Z pewnością także dla niego jest to wyjątkowy czas. Mężczyźni mogą podchodzić emocjonalnie do zmieniającego się ciała przyszłej matki ich dziecka. Dla jednych powiększający się brzuszek jest seksowny i podniecający, dla innych wręcz przeciwnie – szczególnie jeśli ich partnerka sama nie jest zadowolona ze swojego wyglądu. Powodem zmniejszonej częstotliwości zbliżeń bywa też przeświadczenie mężczyzn, że kobieta nie powinna być jednocześnie matką i kochanką – co wpędza ich w pewnego rodzaju zakłopotanie. W tym czasie warto ze sobą przede wszystkim otwarcie rozmawiać o swoich wątpliwościach, ale i potrzebach. Panowie często odmawiają seksu w obawie o zdrowie dziecka. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ w prawidłowo przebiegającej ciąży nie musimy zachowywać wstrzemięźliwości. Nie ma na nią wpływu także doznawanie przez kobietę orgazmu. Jeśli jednak naszemu partnerowi takie zapewnienie nie wystarczy – zabierzmy go ze sobą na wizytę do lekarza, który wyjaśni mu, że dziecko jest wystarczająco ochraniane, a stosunek nie ma wpływu na jego rozwój.

Seks podczas ciąży nie zawsze wskazany

Istnieją oczywiście sytuacje, w których seks podczas ciąży nie jest wskazany, dlatego chęć kontynuowania współżycia lepiej omówić z lekarzem. Co więcej, temat stosunków płciowych powinien być elementem każdej wizyty kontrolnej. Nie wstydźmy się więc pytać – lepiej zadać nawet najgłupsze pytanie, niż ponieść konsekwencje wynikające z naszej niewiedzy. Jakie schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do cieszenia się z życia intymnego? Między innymi krwawienie podczas ciąży, łożysko przodujące, skrócenie szyjki macicy, infekcje intymne i inne sytuacje, o których z pewnością poinformuje nas lekarz.  Pamiętajmy, że jeśli podczas współżycia odczuwamy dyskomfort, warto skontrolować sytuację – nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w ciąży!

Cieszmy się sobą

Pary często zadają pytanie, jaką pozycję najlepiej wybrać w tym wyjątkowym czasie. Odpowiedź jest prosta – każdą, w której czujemy się komfortowo. Jak już wcześniej wspominałam, brak ochoty czy niemożność podjęcia stosunku genitalnego, można (po konsultacji z lekarzem) zastąpić innymi formami zbliżeń, jeśli obie strony wyrażają na to zgodę. Mamy więc do dyspozycji m.in. cały wachlarz technik oralnych, pocałunki, masaż, pieszczoty, drapanie, ale i wzajemną stymulację miejsc intymnych poprzez dotyk. Seks bez penetracji także buduje bliskość (niezwykle potrzebną w czasie ciąży), sprawia przyjemność, a także wzbogaca naszą ars amandi. Może się bowiem okazać, że każdy centymetr naszego ciała ma erotyczny potencjał.

czytałaś już o seksie podczas starań o dziecko? Przeczytaj koniecznie /TUTAJ/

Warto jeszcze raz podkreślić, że motywacja do zbliżenia powinna zawsze wynikać z prawdziwych chęci kobiety, a nie być rezultatem przymusu czy poczucia winy względem niezaspokojonych potrzeb partnera. Seks może mieć pozytywny wpływ na przebieg ciąży. Nie tylko umacnia relację, ale także poprawia samopoczucie, pozwala kobiecie czuć się atrakcyjną i pożądaną. Dlatego jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, nie rezygnujmy z seksu w tym wyjątkowym czasie!

malinowa planeta

Jeśli podoba Ci się wpis, polub go lub skomentuj na fb klikając /TUTAJ/

Śledź nas na Instagramie, klikając /TUTAJ/

Mamy do ciebie prośbę, jeśli lubisz nas na fb, to kliknij -obserwowanie-, a następnie -wyświetlaj najpierw-.